E bonyolult jelenség emberi megértésének megkönnyítése érdekében a svájci EPFL kísérleti muzeológiai laboratóriuma (EM+) lehetővé tette egy tokamak élő szimulációs megtekintését 3D-s vizualizációs technológia segítségével – írja az Interesting Engineering. Az EM+ létrehozott egy olyan programot, amely képes a tokamak-szimulációk által generált terabájtnyi adatot összefüggő 3D-s vizualizációs élménnyé alakítani. Hasonlóképpen az EPFL Svájci Plazma Központja (SPC) is sikeresen alakította át az adatokat 3D-s vizualizációs élménnyé.
A magfúzió, a Napot működtető folyamat, nagy lehetőségeket rejt magában mint tiszta, bőséges energiaforrás. (Fotó: EPFL)
A vizualizáció a nagyközönség számára egy lehetséges jövőbeli nukleáris fúziós energiaforrást ábrázoló „tűzijáték” gyűrűjében tett utazás. A tudósok számára azonban értékes eszközként szolgál, amely érthetővé teszi a kvantumfizika bonyolult jelenségeit, és segíti őket számításaik eredményeinek megértésében – véli az EPFL.
A 4 méter magas és 10 méter átmérőjű 3D-s panoráma lenyűgöző részletességgel szemlélteti az EPFL változó konfigurációjú tokamakjának (TCV) belsejét.
„Egy robot segítségével ultramagas pontosságú felvételeket készítettünk a reaktor belsejéről, amelyeket aztán összeállítottunk, hogy egy olyan 3D modellt hozzunk létre, amely egészen a textúrájukig lemásolja az alkatrészeket. Még a reaktor falát bélelő grafitlapok kopását is sikerült megörökítenünk, amelyek a TCV tesztüzemek során rendkívül magas hőmérsékletnek vannak kitéve” – mondta Samy Mannane, az EM+ informatikusa.
Ahogy a szimuláció felerősödik, a szemlélő aprónak érezheti magát, miközben számos részecske száguld el mellette, amelyek pörögnek, örvénylenek és üldözik egymást.
A vizualizációban az elektronokat piros színnel, a protonokat zölddel ábrázolják, a kék vonalak pedig a mágneses mezőt jelzik. A felhasználók bármelyik paramétert beállíthatják, hogy egy adott reaktorrészt egy kiválasztott szögből nézzenek meg, ami szinte tökéletes megjelenítést eredményez.
A tudósok és a vizualizációs szakértők közötti együttműködés jól mutatja az adatvezérelt kutatás és a művészi kifejezésmód ötvözésének erejét. A tokamak 3D-s vizualizációja lenyűgöző teljesítmény, és jelentős előrelépés a magfúzió titkainak feltárásában.
Kiemelt kép forrása: EPFL