Innováció

Úttörő felfedezés: „sötét oxigén” termelődik az óceán fenekén

G. Sziszi | 2024.07.29. 06:05

Egy nemzetközi tudóscsoport áttörő felfedezést tett: a Csendes-óceán mélyén, több ezer méterrel a felszín alatt, különleges fémgumók oxigént termelnek. Az eredmények ütköznek a jelenlegi tudományos nézetekkel, és új megvilágításba helyezhetik a komplex földi élet eredetét is.

 

A Skót Tengerészeti Tudományos Egyesület professzora, Andrew Sweetman vezette kutatócsoport rájött, hogy mintegy 4000 méterrel az óceán felszíne alatt, a teljes sötétségben, oxigén keletkezik. Ez a felfedezés azonban alapjaiban rengeti meg az eddig fennálló elméleteket, hiszen eddig úgy gondolták, hogy csak fotoszintetizáló élőlények, mint a növények és algák képesek oxigént termelni napfény segítségével  – írta meg a cnbc.com.

„Ahhoz, hogy aerob élet kezdődhessen a bolygón, oxigénnek kellett lennie, és az eddigi felfogásunk szerint a Föld oxigénellátása a fotoszintetizáló szervezetekkel kezdődött. De most már tudjuk, hogy nagy vizeink mélyén is keletkezik oxigén, ahol nincs fény. Ezért úgy gondolom, hogy újra kell gondolnunk az olyan kérdéseket, mint például: hol kezdődhetett az aerob élet?” – mondta Sweetman. 
 

A felfedezés körülményei

A felfedezés során a kutatók a Csendes-óceán Clarion-Clapperton-zónájában végeztek terepmunkát, amely Hawaii és Mexikó között található. Az óceán fenekéről vett minták elemzése során kiderült, hogy sok fémgumó „nagyon magas” elektromos töltést hordoz, amely a víz hidrogénre és oxigénre való felbomlásához vezethet, az elektrolízisnek nevezett folyamat révén.

Ezzel a felfedezéssel sok megválaszolatlan kérdést generáltunk, és azt hiszem, sok mindent kell átgondolnunk azzal kapcsolatban, hogyan bányásszuk ki ezeket a gócokat, amelyek gyakorlatilag akkumulátorok a kőzetben” – tette hozzá Sweetman.

 

A mélytengeri bányászat kockázatai

A tanulmányt részben a mélytengeri bányászattal foglalkozó kanadai vállalat, a The Metals Company finanszírozta.

A cég célja, hogy 2025 végére megkezdje a bányászatot a Clarion-Clapperton-zóna egy területén.

A mélytengeri bányászat során nehézgépek segítségével távolítják el az értékes ásványokat és fémeket, amelyek az óceánfenéken található polimetallikus gócokban találhatók. Ezek az ásványok kulcsfontosságúak például az elektromos járművek akkumulátoraihoz, a szélturbinákhoz és a napelemekhez is.

 

Környezetvédelmi aggályok

A tudósok már most figyelmeztettek, hogy a mélytengeri bányászat környezeti hatásait rendkívül nehéz megjósolni. A környezetvédelmi csoportok szerint a gyakorlat elkerülhetetlenül az ökoszisztéma roncsolódásához és fajok kipusztulásához vezethet.

„Ez a kutatás hangsúlyozza, hogy mennyi mindent kell még felfedeznünk és megismernünk a mélytengerről, valamint további kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy a mélytengeri bányászat hogyan hathat a mélytengeri életre és folyamatokra” – mondta Sofia Tsenikli, a Deep Sea Conservation Coalition globális mélytengeri bányászati kampányának vezetője.
 

 

Kiemelt kép forrása: Unsplash

  G. Sziszi
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2025 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.