A Skót Tengerészeti Tudományos Egyesület professzora, Andrew Sweetman vezette kutatócsoport rájött, hogy mintegy 4000 méterrel az óceán felszíne alatt, a teljes sötétségben, oxigén keletkezik. Ez a felfedezés azonban alapjaiban rengeti meg az eddig fennálló elméleteket, hiszen eddig úgy gondolták, hogy csak fotoszintetizáló élőlények, mint a növények és algák képesek oxigént termelni napfény segítségével – írta meg a cnbc.com.
A felfedezés során a kutatók a Csendes-óceán Clarion-Clapperton-zónájában végeztek terepmunkát, amely Hawaii és Mexikó között található. Az óceán fenekéről vett minták elemzése során kiderült, hogy sok fémgumó „nagyon magas” elektromos töltést hordoz, amely a víz hidrogénre és oxigénre való felbomlásához vezethet, az elektrolízisnek nevezett folyamat révén.
A tanulmányt részben a mélytengeri bányászattal foglalkozó kanadai vállalat, a The Metals Company finanszírozta.
A cég célja, hogy 2025 végére megkezdje a bányászatot a Clarion-Clapperton-zóna egy területén.
A mélytengeri bányászat során nehézgépek segítségével távolítják el az értékes ásványokat és fémeket, amelyek az óceánfenéken található polimetallikus gócokban találhatók. Ezek az ásványok kulcsfontosságúak például az elektromos járművek akkumulátoraihoz, a szélturbinákhoz és a napelemekhez is.
A tudósok már most figyelmeztettek, hogy a mélytengeri bányászat környezeti hatásait rendkívül nehéz megjósolni. A környezetvédelmi csoportok szerint a gyakorlat elkerülhetetlenül az ökoszisztéma roncsolódásához és fajok kipusztulásához vezethet.
Kiemelt kép forrása: Unsplash