Az Ember energiaipari agytröszt új elemzése szerint az elmúlt hat hónapban a szél- és napenergiából származó villamos energia aránya minden idők legmagasabb, 30 százalékos volt, szemben a fosszilis tüzelőanyagokból származó 27 százalékkal – írja az Euronews. A fennmaradó 43 százalékot a vízenergia, a nukleáris és egyéb források keveréke tette ki.
A fosszilis tüzelőanyagokból származó villamos energia ugyanebben az időszakban 17 százalékkal csökkent – annak ellenére, hogy a kereslet a gázárválság hatásait követően helyreállt. Az EU-ban a szél- és napenergia folyamatos erőteljes elterjedése megelőzte a kereslet fellendülését.
„A szél- és napenergia növekedésével a fosszilis tüzelőanyagok szerepe egyre csökken. Történelmi váltásnak vagyunk tanúi az energiaszektorban, és ez gyorsan történik” – mondta Dr. Chris Rosslowe, az Ember elemzője.
Ennek következtében az EU villamosenergia-ágazatának kibocsátása 2024 első felében 31 százalékkal alacsonyabb lesz, mint 2022-ben.
Az enyhe időjárás és a vízenergia jó teljesítménye is hozzájárult ahhoz, hogy az EU-ban visszaesett a fosszilis tüzelőanyagokból történő energiatermelés. Az Ember elemzése szerint azonban a szél- és napenergia növekedése volt a legnagyobb tényező.
Az elemzés azt követően készült, hogy 2023-ban rekordot döntött a szél- és napenergia-termelő kapacitások bővülése. Számos uniós tagállam olyan politikákat vezetett be, amelyek felgyorsítják az e két megújuló energiaforrásra való átállást, és csökkentik az importált földgáztól való függőséget.
Az Ember szerint Ursula von der Leyen európai bizottsági elnöki kinevezését követően várhatóan továbbra is erre fog összpontosítani.
„Ha a tagállamok továbbra is lendületben tudják tartani a szél- és napenergia elterjedését, akkor valóban kezd láthatóvá válni a fosszilis energiafüggőségtől való megszabadulás” – teszi hozzá Dr. Rosslowe.
Az agytröszt szerint a villamosenergia-átállás ütemének fenntartása érdekében a szakpolitikáknak a szél- és napenergia integrációja előtt álló akadályok enyhítésére kell összpontosítaniuk, beleértve a villamosenergia-hálózat javítását Európa-szerte.
„A két legfontosabb prioritás az új projektek hálózati csatlakozási idejének csökkentése, valamint az energiatárolás és a keresleti oldali rugalmasság elérhetőségének javítása, amely segíthet a szél- és napenergia maximális kihasználásában akkor, amikor az bőséges” – magyarázza Dr. Rosslowe.
Az engedélyezés egyszerűsítésének folytatása szintén nagyon fontos lesz a szél- és napenergia nagyobb mértékű elterjedése szempontjából. Az Ember szerint az EU-nak egyszerűbb szabályokra van szüksége a régi szélerőműparkok újratelepítésére, és az engedélyezési eljárásokat lehetőség szerint digitalizálni kell. Az árverések továbbra is kulcsfontosságú mechanizmusok lesznek a megújuló energiaforrások fejlesztésének támogatásában, és a kormányok növelhetik a biztonságot, ha ezeket a szükséges határidőn belül és átgondolt tervekkel valósítják meg – teszi hozzá Dr. Rosslowe.
A szél- és napenergia mára 13 uniós tagállamban megelőzte a fosszilis tüzelőanyagokat:
Ausztria, Belgium, Dánia, Finnország, Franciaország, Hollandia, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Németország, Portugália, Spanyolország, Hollandia, Svédország és Magyarország.
Ezek az országok együttesen az EU teljes villamosenergia-igényének 70 százalékát fedezik, a fennmaradó 30 százalék pedig 14 államban oszlik meg. Alig öt évvel ezelőtt a 27 országból mindössze négy volt az, amely több áramot termelt szél- és napenergiából, mint fosszilis tüzelőanyagokból, amelyek a blokk villamosenergia-igényének mindössze 20 százalékáért feleltek.
Belgium, Németország, Magyarország és Hollandia 2024 első félévében érte el először a mérföldkövet.
Öt ország tette ki az EU fosszilis tüzelőanyag-termelésének csökkenése háromnegyedét 2024 első félévében: Belgium, Franciaország, Németország, Olaszország és Spanyolország. Németországban volt a legnagyobb a visszaesés, mivel a széntermelés több mint negyedével csökkent.
Más országok is jelentős mérföldköveket értek el a megújuló energiaforrások terén az elmúlt hat hónapban:
Májusban először fordult elő, hogy Spanyolországban a villamosenergia-termelés több mint fele szél- és napenergiából származott. Lengyelország ugyanebben a hónapban érte el azt a küszöböt, hogy villamosenergiájának egyharmada szél- és napenergiából származik. Magyarország pedig idén áprilisban, májusban és júniusban egymás után rekordot döntött a napenergia-termelésben.
Dr. Rosslowe szerint a szél- és napenergia elterjedésének üteme sokak várakozását felülmúlta. Ez lehetővé tette a tagállamok számára, hogy csökkentsék a fosszilis tüzelőanyagok ingadozó árainak való kitettségüket.
Dr. Rosslowe hozzáteszi, hogy a szél- és a napenergia jelenleg a legversenyképesebb új energiaforrások, és az európai élenjáróknak mind sikerült megteremteniük a megfelelő feltételeket ezek virágzásához, a befektetői biztonság biztosításától kezdve a technikai és eljárási akadályok csökkentésén át a pénzügyi ösztönzők biztosításáig.
Mivel ezek a projektek tovább bővülnek, intézkedésekre van szükség ahhoz, hogy lehetővé váljon az új projektek fejlesztése, és hogy a háztartások és a vállalkozások a lehető legnagyobb mértékben részesülhessenek a szél- és napenergia által biztosított olcsó és bőséges energia előnyeiből.
Kiemelt kép forrása: Unsplash