Fenntarthatóság

Rekordgyorsasággal növekszik a metánkibocsátás: azonnali lépések szükségesek

G. Sziszi | 2024.08.07. 05:35

Egy friss kutatás szerint a globális metánkibocsátás az utóbbi időben drámaian felgyorsult, és mostanra évtizedek óta nem látott mértéket öltött. Egy tanulmány arra figyelmeztet, hogy sürgős intézkedések nélkül az éghajlati válság súlyosbodása elkerülhetetlen és visszafordíthatatlan lesz.

 

Az ecowatch.com szerint a tanulmány három kulcsfontosságú lépést javasol a metánkibocsátás csökkentésére, valamint bemutat egy új eszközt, amely segíthet a nemzeteknek a költséghatékony módszerek optimalizálásában.

A javasolt intézkedések között szerepel a metánkibocsátás növekedésének megállítása, a szén-dioxid és a metán csökkentésének összehangolása, valamint a metáncsökkentési politikák és technológiák hatékonyabb alkalmazása globális, nemzeti és ágazati szinten.

A metán az egyik legjelentősebb üvegházhatású gáz, amely az iparosodás előtti időszakhoz képest a globális felmelegedés mintegy feléért felelős. A tanulmány szerint a metánkibocsátás 2006 óta rohamosan növekszik, és 2021-ben, valamint 2022-ben rekordmagasságot ért el.

A Stanford Egyetem kutatása szerint a kikapcsolt gáztűzhelyekből is szivárog a levegőbe a környezetre káros metán. (Fotó: Pixabay)

 

„A metán növekedési üteme rendkívüli tempóban gyorsul, ami aggasztó. Az elmúlt néhány évben hatalmas metán-túltengés alakult ki, ami még nagyobb kihívássá tette az antropogén eredetű felmelegedés elleni küzdelmet”– nyilatkozta Drew Shindell, a Duke Egyetem klímakutatója és a tanulmány vezető szerzője.

 

A gyorsulás megállíthatatlan?

A tanulmány arra is rámutat, hogy a metánkibocsátás drámai növekedése sokkal gyorsabb, mint azt a korábbi modellek előre jelezték. Amennyiben nem történik hatékony beavatkozás, a világ éghajlati céljai örökre elérhetetlenek maradnak.

Ugyanakkor a metánkibocsátás csökkentése költséghatékony módszer lehetne a globális felmelegedés gyors mérséklésére.

A metánnak komoly egészségügyi és mezőgazdasági hatásai is vannak, mivel hozzájárul a talajközeli ózon kialakulásához. Ez szív- és érrendszeri betegségeket, légzőszervi problémákat és korai halált okozhat, különösen az alacsony és közepes jövedelmű országokban.

Az ipari tevékenységek, mint a gáz, olaj és szén feldolgozása, jelentős mennyiségű metánt bocsátanak ki.

Az állattenyésztés, különösen a tehenek emésztése, szintén jelentős forrás, és a rizstermelés bővülése tovább súlyosbítja a helyzetet. Emellett a mocsarakban lévő szerves anyagok lebomlása is növeli a metánkibocsátást, a globális hőmérséklet emelkedése miatt.

Egy „átlagos tehén” naponta 100-120 liter metánt termel. Az állatok gázkibocsátását lehet csökkenteni, a takarmányozás típusának megváltoztatásával. (Fotó: Unsplash)

 

Mi a megoldás?

A 2021-es Globális Metánfogadalom célja, hogy 2030-ig 30%-kal csökkentsék a metánkibocsátást. A kezdeményezés 155 országra terjedt ki, de a metánkibocsátás mindössze 13 százalékát kezelik a jelenlegi szakpolitikák, és az éghajlat-politikai finanszírozás két százalékát fordítják világszerte a kibocsátáscsökkentésre

„Nem hiszem, hogy ez a cél feltétlenül elérhetetlen, de meg kell dupláznunk erőfeszítéseinket, hogy elérjük. A metán visszaszorítása a legerősebb kar, amelyet gyorsan meg tudunk húzni, hogy csökkentsük a felmelegedést mostantól 2050-ig” – emelte ki Shindell.

A metán gyorsabban eloszlik a légkörben, mint a szén-dioxid, amely évszázadokig is megmaradhat. Ha az emberiség azonnal megszüntetné a metánkibocsátást, a légkörben lévő metán 90%-a 30 éven belül eltűnne.

„A CO2 csökkentése megvédi majd az unokáinkat – a metán csökkentése megvéd minket most” – mondta Shindell.

 

 

Kiemelt kép forrása: Pixabay

  G. Sziszi
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2024 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.