Mobilitás

Megvan a kulcs ahhoz, hogy az elektromos járművek akár egymillió kilométert is megtehessenek?

Devenyi Dalma | 2024.08.08. 05:35

A Pohangi Tudományos és Technológiai Egyetem (POSTECH) Vas- és Ökoanyag-technológiai Intézetének (Graduate Institute of Ferrous & Eco Materials Technology) és az Anyagtudományi és Mérnöki Tanszék professzora, Kyu-Young Park, valamint Kyoung Eun Lee doktorjelölt és Yura Kim öregdiák vezette kutatócsoport a POSCO Holdings N.EX.T Hubbal együttműködve a közelmúltban egy olyan egykristályos szintézis technológiát mutatott be, amely jelentősen meghosszabbítja az elektromos járművek katódanyagainak élettartamát. A kutatás az ACS Materials & Interfaces című nemzetközi anyagtudományi folyóirat online kiadásában jelent meg.

 

Az elektromos járművekben általánosan használt lítium akkumulátorok az elektromos energia kémiai energiává alakításával tárolják az energiát, hogy később a katód és az anód között mozgó lítium-ionok mozgása révén a kémiai energiát elektromos energiává alakítsák – írja a ScienceDaily. Ezek az akkumulátorok nagy lítiumion-tárolókapacitásuk miatt főként nikkel katódanyagokat használnak. A hagyományos nikkelalapú anyagok polikristályos morfológiája sok apró kristályból áll, amelyek a töltés és kisütés során szerkezeti degradáción mehetnek keresztül, ami jelentősen csökkenti az élettartamukat.

A probléma megoldásának egyik megközelítése a katódanyag „egykristályos” formában történő előállítása. A nikkelalapú katódanyagok egyetlen nagy részecske, azaz „egykristály” formájában történő előállítása javíthatja szerkezeti és kémiai stabilitásukat és tartósságukat.

Ismeretes, hogy az egykristályos anyagok magas hőmérsékleten szintetizálódnak és merevvé válnak. A szintézis során történő megkeményedés pontos folyamata és a konkrét körülmények, amelyek között ez bekövetkezik, azonban továbbra sem világos.

Megvan a kulcs ahhoz, hogy az elektromos járművek akár egymillió kilométert is megtehessenek? (Fotó: Canva)

 

Az elektromos járművekhez használt nikkel katódanyagok tartósságának javítása érdekében a kutatók arra összpontosítottak, hogy meghatározzák azt a „kritikus hőmérsékletnek” nevezett specifikus hőmérsékletet, amelyen a kiváló minőségű egykristályos anyagok szintetizálódnak. Különböző szintézis-hőmérsékleteket vizsgáltak, hogy meghatározzák az egykristályok kialakulásának optimális feltételeit egy nikkelalapú katódanyag (N884) szintézisében. A csoport szisztematikusan megfigyelte a hőmérséklet hatását az anyag kapacitására és hosszú távú teljesítményére.

A kutatók felfedezték, hogy a hagyományos polikristályos anyagok, amelyeket egy bizonyos kritikus hőmérséklet alatt szintetizálnak, hajlamosak a degradációra a akkumulátorokban való hosszabb használat során. Ha azonban e kritikus hőmérséklet felett szintetizálják, könnyen előállíthatók kiváló minőségű egykristályok, ami hosszú élettartamú anyagokat eredményez.

Ez a „sűrűsödésnek” nevezett folyamatnak köszönhető, amely egy bizonyos kritikus hőmérséklet felett következik be. E folyamat során az anyag belső szemcsemérete megnő, és az anyagon belüli üres terek sűrűn kitöltődnek.

A sűrűsödött egykristályok rendkívül kemények és hosszabb időn keresztül ellenállnak a lebomlásnak, ami jelentősen növeli a tartósságukat.

Ezen eredmények alapján a csapat megerősítette, hogy az egykristályok szintézise a kritikus hőmérséklet felett előnyösebb anyagtervezési stratégia. Emellett hatékony módszert javasoltak a kiváló minőségű egykristályos anyagok szintézisére.

Kyu-Young Park, a POSTECH professzora kijelentette: „Új szintézisstratégiát vezettünk be a nikkelalapú katódanyagok tartósságának fokozására.” Hozzátette: „Folytatjuk a kutatásainkat, hogy olcsóbbá, gyorsabbá és tartósabbá tegyük az elektromos járművek akkumulátorait”.

  Devenyi Dalma
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2024 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.