Innováció

Indiában bemutatták a világ első hidegfúziós megoldását

Devenyi Dalma | 2024.08.09. 05:35

A HYLENR indiai székhelyű startup július közepén bemutatta a világ első hidegfúziós technológiáját, amely tiszta energiát termel. A hyderabadi székhelyű vállalat szabadalmat is kapott az indiai kormánytól az alacsony energiájú nukleáris reaktor technológiájára.

 

A bemutató során a HYLENR 100 W elektromos bemenetből egyenletesen 1,5-szeres hőerősítést ért el. Az 1,5-ös hőerősítési arány volt a termék meghatározó jellemzője a fejlesztési folyamat során – írja az Interesting Engineering.

 

A HYLENR hidegfúziós technológiája

A vállalat sajtóközleménye szerint a HYLENR reaktorai alacsony energiájú nukleáris reaktorokat használnak a Low Energy Nuclear Reactions, azaz LENR, más néven „hidegfúzió” eléréshez, milligrammnyi hidrogént és kis mennyiségű villamos energiát alkalmazva, hogy a fúzió révén stimulálják és többlethőt termeljenek.

A reaktorok legalább 1,5-ször több energiahőt tudnak termelni, mint a bemeneti energia, ami a módszert igazán vonzóvá teszi.

A vállalat célja, hogy a hidegfúzióhoz a bemenő energia 2,5-szeresére növelje a teljesítményt. Az alacsony energiájú nukleáris reaktorok képesek felerősíteni a bemeneti villamos energiát, hogy hőt termeljenek űrbeli alkalmazásokhoz, gőz előállításához helyiségek fűtéséhez a hideg régiókban világszerte, valamint indukciós fűtéshez háztartási és ipari igényekhez.

A vállalat azt is állítja, hogy eszközei drasztikusan csökkenthetik az űrmissziók kockázati profilját.

„A termékre vonatkozó szabadalom igazolja a technológia találékonyságát, valamint a LENR meglévő energiatermelő rendszerekbe való integrálásának életképességét a hatékonyság növelése és a hagyományos energiaforrásoktól való függőség csökkentése érdekében. A  javasolt megközelítés a LENR megújuló és nem megújuló forrásokból származó villamos energia felerősítésére történő felhasználása, űrhajózási alkalmazás, végső soron a teljesítmény 2,5-szeresére történő növelését célozva” – mondta Siddhartha Durairajan, a HYLENR vezérigazgatója.

 

Hogyan valósul meg a folyamat?

A technológia bemutatása során Durairajan elmagyarázta, hogy a hidrogén hidegfúziója úgy történik, hogy két hidrogénatom összeolvad, és hélium3 keletkezik, amely instabil.

„A idegfúzió során két hidrogénatom fúziót hoz létre. Ezáltal keletkezik az instabil hélium3, ami után egy másik hidrogénatom fuzionál, és létrehozza a hélium4-et, ami már stabil. A felesleges hidrogén felszabadulása hozza létre a hőt” – mondta Durairajan.

A fúziós energia területén az elmúlt években számos jelentős fejlesztés történt.

Április elején az amerikai Zap Energy fúziós startup cég által épített kisméretű és kompakt berendezéssel 11-37 millió Celsius-fokos hőmérsékletet értek el. A fúziós reakciók közel egy évszázada alatt csak néhány technológia érte el Nap hőjét meghaladó 15 millió Celsius-fok feletti plazmafúziós hőmérsékletet.

Mivel a világ tisztább módszereket keres energiaigényének kielégítésére, a magfúzió a nagy mennyiségű energia előállításának felelősségteljes módjának tekinthető.

 

Kiemelt kép forrása: HYLENR

  Devenyi Dalma
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2024 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.