Mobilitás

Hidrogén, üzemanyagcella és a repülés: hamarabb eljön a közlekedés új kora, mint hinnénk

Benedek Attila | 2024.08.11. 05:35

Nemrég két hír is megjelent a fenti témában: az amerikai-japán együttműködés már komoly eredményeket ért el; a svájci vállalkozás jövőre lép színre, a legolcsóbb gépük 5,9 millió dollárba kerül.

 

A legfrissebb újdonságot a repülés és a hidrogén párosítása terén a Sirius Aviation AG mutatta be. A számtalan újdonsággal szolgáló gépcsalád képes a ma divatos függőleges felszállásra (VTOL), miközben valamivel 500 km/óra fölötti az utazósebessége. Az első időkben, két kivitelben kerül piacra az újdonság.

A Sirius CEO-Jet 516 km/órás végsebességgel büszkélkedhet, miközben a hatótávolsága 1850 km.

A legszebb az egészben, hogy extrém csendes, mert 60 decibel a zajkibocsájtása. Ez annyit jelent a gyakorlatban, hogy 100 méteres körben olyan hangot hallani csak, mintha egy mosogatógép működne… Akad néhány szépséghibája a repülőnek. Az egyik, hogy mindössze három utast tud szállítani, viszont olcsóbb, mint a nagytestvére: 5,9 millió dollár az ára. A bónuszt a fenntartás jelenti, mert az USA-ban 500 dollárból lehet tele tankolni és teljesen emissziómentes vele a repülés.

Az Adventure Jet néven futó kivitel 1040 kilométeres hatótávval rendelkezik, de már öt főt vagy 1350 kilót tud szállítani.

Itt is hidrogénnel táplált üzemanyagcella biztosítja az elektromos áramot, ami forgatja a 30 cm átmérőjű, 9,62 kilogramm tömegű propellereket. Ezekből 28 található a gépen. Az elfordíthatóságuknak köszönhetően, a gép függőlegesen is tud le- és felszállni. A folyékony hidrogént tankoló légijárműnek ez a verziója már 8,9 millió dollárba kerül. A szárnyak fesztávolsága 11 méter, a gép hossza pedig 11,5 méter.

Az Adventure Jet 1040 kilométeres hatótávval rendelkezik, és öt főt vagy 1350 kilót tud szállítani. (Fotó: Sirius Aviation AG)

 

A háttérben ott a BMW és a Sauber is

A svájci vállalat nem egyedül vágott bele az úttörő technikájú légijármű megalkotásába.

A formatervezésben a BMW tulajdonában lévő Designworks volt a partnerük.A szénszál és más fejlett technológiák terén pedig a Sauber AG segített, amely F1-es csapatot is működtet.

Ez a részleg, az F1-ben megszerzett szaktudást adja át más területeknek, hasonlóan a Williams istálló WAE néven futó részlegéhez. Ami jó ideje nincs már a csapat tulajdonában, nemrég egy ausztrál bányászati óriásvállalat vásárolta meg, akik a bányadömperek elektromossá alakításában használják ki a szakértelmüket.

A Joby hidrogén-elektromos technológiát alkalmazó demonstrációs repülőgépe 841,5 kilométeres repülést hajtott végre a kaliforniai Marina felett. Eközben semmilyen káros anyagot nem bocsátott ki, csak vizet. (Fotó: Joby Aviaton)

 

A Toyota terjeszkedik

A japán autógyár több hajtásláncot is a „tűzben tartó” megoldása a jelek szerint működőképesebb, mint a hidrog hozzáállás. A Toyota továbbra is kutatja a különféle együttműködési lehetőségeket a startup cégekkel. Ezért szerzett 10 százalékos részesedést a Joby Aviatonben. Az amerikai vállalkozás 2021-ben teljesen elektromos hajtású repülővel, pontosabban VTOL-lal már 248,7 kilométeres távra repült.

Ez a technika kipróbáltnak mondható, mert az elektromos repülőkkel már 50 ezer kilométer fölötti távot tettek meg!

Az új csúcsot a kibocsátás-mentes repülésben ők állították be, de itt már a H2FLY üzemanyag celláját és rendszerét használták. Ezt folyékony hidrogénnel működtetik, amelyet – 251,2 °C fokon tárolnak.

A 40 kiló H2 energiasűrűsége jóval nagyobb az akkus megoldásnál, ugyanis 4 óra 47 perc és 13 másodperces repülés alatt az említett üzemanyag mennyiséggel 841,5 kilométert tettek meg. És még maradt 10 százalék körüli tartalék is.

A megtett távolság az új rekord, ami igen dicséretes szám. A Toyota nem csak 394 millió dollárt adott a projektbe, hanem azt a szaktudást is, ami a minőségellenőrzés és a gyártást technológia terén a rendelkezésükre áll.

 

Kiemelt kép forrása: Sirius Aviation AG

  Benedek Attila
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2024 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.