Egy új tanulmány szerint az ásványkincsek kitermelése világszerte a bányászat, a kőfejtés, valamint az olaj- és gázfúrások révén veszélyezteti ezeket a fajokat – írja az Interesting Engineering.
A bányászati tevékenységek egybeesnek a világ néhány legértékesebb biodiverzitási csomópontjával, amelyek sokféle fajnak és olyan egyedülálló élőhelyeknek adnak otthont, amelyek sehol máshol nem találhatók a Földön.
A tiszta energiára való áttérés jelentős veszélyt jelent a fajokra az olyan alapvető anyagok bányászata miatt, mint a lítium és a kobalt, amelyek a napelemek, a szélturbinák és az elektromos autók kulcsfontosságú összetevői.
Az építőanyagként használt cementhez nagy mennyiségben szükséges mészkő kitermelése számos fajt veszélyeztet. A természetet fenyegető veszély nem korlátozódik a bányák fizikai helyére. A nagy távolságban élő fajokra is hatással lehetnek a szennyezett vízfolyások vagy az új bekötőutak és infrastruktúra érdekében végzett erdőirtások.
A kutatók azt javasolják, hogy a kormányoknak és a bányaiparnak a bányászat által okozott szennyezés csökkentésére kellene összpontosítania az ásványkincsek kitermelésével összefüggő biodiverzitás-veszteség minimalizálása érdekében.
Ez az ásványkincsek kitermelése által a biológiai sokféleségre jelentett fenyegetés eddigi legteljesebb globális felmérése. Az eredményeket a Current Biology című folyóiratban tették közzé.
Hozzátette: „Nagyon sok faj, különösen a halak, kerülnek veszélybe a bányászat okozta szennyezés miatt. A legjobb az lenne, ha az édesvízszennyezés csökkentésén dolgoznánk, hogy továbbra is hozzájussunk a tiszta energiára való átálláshoz szükséges termékekhez, de úgy, hogy közben ne okozzunk ekkora biodiverzitásveszteséget.”
Az összes gerinces faj közül a halak különösen nagy veszélynek vannak kitéve a bányászat miatt: 2053 faj érintett, őket követik a hüllők, kétéltűek, madarak és emlősök. A veszélyeztetettségi szint az adott faj élőhelyével és életmódjával függ össze: az édesvízi élőhelyeken élő és a kis elterjedési területtel rendelkező fajok különösen veszélyeztetettek.
A hajlított lábú gekkó például a malajziai mészkőbányászat miatt van veszélyben. Csak egyetlen hegységben él, amelyet a tervezett bányászati tevékenység elpusztít. A fémásványok, a fosszilis tüzelőanyagok és az építőanyagok iránti globális kereslet drámaian növekszik, és a kitermelőipar gyorsan bővül, hogy kielégítse ezt a keresletet.
Kiemelt kép forrása: Canva