Mobilitás

Ezek a ma kapható, aerodinamikailag leghatékonyabb elektromos autók – I. rész

Devenyi Dalma | 2024.08.13. 05:35

Az elektromos járművek piacának uralásáért folytatott versenyben a gyártók a tervezés és a mérnöki munka határait feszegetik a páratlan aerodinamikai hatékonyság elérése érdekében. A járművekre nézve láthatjuk, hogy az alacsony légellenállási együttható nemcsak a hatótávolságot és a teljesítményt növeli, hanem a karcsú, futurisztikus külsőt is ad, amely meghatározza az autóipar jelen korszakát. Az aprólékos tervezési folyamatok alkalmazásával ezek a járművek új mércét állítanak fel a hatékonyság és a stílus tekintetében az utakon.

 

A TopGear összeszedte az aerodinamika királyait, és légellenállási együttható szerint sorba rendezte őket. Cikkünk első részében a 12-es lista második felét nézzük meg!

Légellenállási együttható
A mérnökök az autó aerodinamikai hatékonyságát a légellenállási együtthatóval (Cd) mérik, amely azt mutatja, hogy a levegő milyen könnyen áramlik a jármű körül. Minél könnyebb a levegő-molekuláknak megkerülni a tárgyat, annál alacsonyabb ez a szám, de minden esetben csak méréssel lehet meghatározni, és függ a tárgy arányaitól és felületi minőségétől is. Egy áramlásra merőlegesen beállított síklemez Cw értéke például 1 körül van, egy hosszabb téglatesté 0,8 körül, egy gömbé 0,3-0,5 körül, az áramlástanilag tökéletesnek mondott cseppformáé pedig 0,2-0,05 között alakul. (Forrás: Totalcar)

 

12. Tesla Model Y – 0.23

A Model Y volt a világ legkelendőbb autója 2023-ban több mint 1,2 millió eladott példánnyal, amivel a Toyota RAV4-et taszította le a trónról. A Model Y gyakorlatilag a Model 3 praktikusabb formában. Nem végletlen, hogy alkatrészeinek 75 százalékát osztja meg testvérével. Frissítéskor a Model Y méretét finoman növelték, ám ez nem befolyásolta a légellenállási együtthatót. A többletsúly azonban enyhe hatótávolság-csökkenést eredményezett.

Tesla Model Y (Fotó: Tesla)

 

11. Tesla Model 3 – 0.23

A Model 3 2021-ben az első olyan elektromos autó lett, amely átlépte az egymilliós globális értékesítési mérföldkövet, és jelenleg a világtörténelem legkelendőbb elektromos autójának számít. Úgy tervezték, hogy mindenki számára elérhető, egyszerűen kezelhető legyen, és praktikus valós hatótávolságot kínáljon, amit az alacsony, 0,23Cd-s légellenállási hatékonysági mutató is segít. És persze ne feledkezzünk meg a Tesla világméretű töltőinfrastruktúrájáról sem, amely minden versenytársat megszégyenít. Nem nehéz belátni, hogy a Model 3 miért vált az e-autók mintaképévé. A legnagyobb kihívója valószínűleg belülről érkezik…

Tesla Model 3 (Fotó: Tesla)

 

10. BMW i5 – 0.23

A BMW i5 nem csak az egyik leghatékonyabb aerodinamikájú elektromos autó, amely ma kapható, hanem az egyik legjobb elektromos autó, amely ma kapható. Ezt több tényezőnek köszönheti. Vegyük például az első légterelőt, amely csak szükség esetén nyílik ki, és így 25 kilométerrel növeli a hatótávolságot. A légterelők munkája plusz 2 kilométert eredményez, míg a speciálisan tervezett könnyűfémfelnik akár 9,5 kilométerrel növelik az elektromos hatótávot. És ott van még a zárt alváz és az aerodinamikusan kialakított diffúzor, amelyek segítenek optimalizálni a légáramlást az autó alatt, és akár további 9,5 kilométerrel növelik az elektromos hatótávolságot. Mindezzel együtt az autó egyetlen feltöltéssel akár 570 kilométert is megtehet.

BMW i5 (Fotó: BMW)

 

9. XPeng P5 – 0.223

Újabb nap, egy újabb kínai elektromosautó-gyártó startup, amely el szeretné foglalni Európát. A P5 a harmadik elektromos autó az XPeng-től, a G3 SUV és a P7 limuzin után. Ha jobban megnézzük, van benne egy kis BMW i5, Hyundai Ioniq 6 és Tesla Model 3 is. Nem meglepő, hogy mindhárom szintén szerepel ezen a listán. A P5 először 2021-ben Kínában mutatkozott be, egy évvel később Dániában, Hollandiában, Norvégiában és Svédországban is lehetett rendelni. Az európai specifikációjú autók egyetlen villanymotort kapnak, amely az első kerekeket hajtja, 208 lóerővel és 229 lóerős nyomatékkal, a 66 kWh-s akkumulátor pedig akár 465 kilométeres hatótávot biztosít.

XPeng P5 (Fotó: XPeng)

 

8. Porsche Taycan – 0.22

A Porsche első tisztán elektromos hajtású autója nagyon klassz – jó ránézni, remekül vezethető, és aerodinamikai hatékonysága a legjobbak között van. A Porsche állítása szerint a 0,22Cd légellenállási együttható a legalacsonyabb a Porsche modellek között, amit kiterjedt 3D CFD-szimulációkkal, 1:3 méretarányú modellként mintegy 900 órányi szélcsatornában töltött idővel, majd a teljes méretarányban további 1500 órányi szélcsatornában töltött idővel értek el. Az aerodinamikai megoldások között szerepelnek az első fényszórók körüli légterelők, az aero lamellás kerekek, az alváz alatti burkolat, a széles hátsó diffúzor, az aktív hűtő légbeömlők és a három irányban állítható spoilerek.

Porsche Taycan (Fotó: Porsche)

 

7. BYD Seal – 0.219

A BYD Seal egy tetszetős sportos szedán. A gyártó azt állítja, hogy 2920 mm-es tengelytávja és 1460 mm-es magassága tökéletes, 1:2 „arany arányt” biztosít, és az alacsonyan a talajhoz simuló karosszéria lehetővé teszi, hogy „vágja a szelet”. Ez főleg marketing bullshit, de a lényeg átjön belőle. A végeredmény 570 kilométeres hatótávolság és 0,219-es légellenállási együttható. De vajon ez elég ahhoz, hogy meggyőzze a vásárlókat arról, hogy jobb választás, mint a BMW i5, a Tesla Model 3 vagy a Hyundai Ioniq 6?

BYD Seal (Fotó: BYD)

 

6. Lotus Emeya – 0.21

A Lotus Emeya a hetheli cég első négyajtós hiper GT-je, és az Eletre SUV után a második a négy elektromos autó közül, amelyeket a márka a közeljövőben tervez. Formája már eleve alacsony légellenállási együtthatót ígér, de ennél sokkal többről is szó van. Nevezetesen az aktív aerodinamika, beleértve az első lökhárító alatti légterelőt és a hátsó spoilert, amelyek bevetéskor a leszorítóerőt és a stabilitást növelik, míg használaton kívül csökkentik a légellenállást. Mindez 250 km/órás sebességnél 150 kg leszorítóerőt és 0,21 Cd alacsony légellenállási együtthatót eredményez.

Lotus Emeya (Fotó: Lotus)

 

Cikkünk második részében a lista éllovasaival folytatjuk.

 

Kiemelt kép forrása:

  Devenyi Dalma
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2024 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.