A TopGear összeszedte az aerodinamika királyait, és légellenállási együttható szerint sorba rendezte őket. Cikkünk első részében a 12-es lista második felét néztük meg, most jöjjenek az éllovasok!
Az Ioniq 6 tervezését az autóipar és a repülés világa inspirálta. A koreaiakat az 1947-es Stout Scarab, a Phantom Corsair a Saab Ursaab, a Supermarine Spitfire repülőgép és a vándorsólyom ihlette meg. Igen, a Ioniq 6 hátsó szárnyait, amelyek elnyelik a tető légáramlását és csökkentik a légellenállást, állítólag a második világháborús brit vadászgép ihlette, de a vándorsólyom zsákmányra lecsapó alakját is tanulmányozták. Nem meglepő az sem, hogy aktív légterelést is kapnak a sofőrök. Az Ioniq 6-ot szélcsatornában 200 kilométer/órás sebességgel is tesztelték. A Hyundai munkája beérett, az Ioniq 6 100 kilométerrel megfejeli töltéssel az Ioniq 5 hatótávolságát.
A Tesla eredeti formatervének sikerét bizonyítja, hogy egy 2012-ben bemutatott autó ma is ilyen előkelő helyen szerepel a listán. A technológia fejlődése, valamint az utakon közlekedő elektromos járművek számának növekedése felértékeli az eredményt, amit óriási hiba lenne lebecsülni. „A legalacsonyabb a világon” – ahogy a vállalat honlapján a Model S légellenállási együtthatójáról állítja. Ez manapság már messze van a valóságtól, de a különböző aerodinamikai fejlesztések és a szélcsatornában eltöltött óriási mennyiségű idő eredményeképpen az eredeti 0,24Cd érték 0,20Cd-re javult az évek során.
A Nio kínai elektromos autógyártó otthon az elektromos SUV-król ismert. Elkezdtek a szedánok felé is terjeszkedni – és az első modell, az ET7 valóban lenyűgöző adatokkal büszkélkedhet: a légellenállási együtthatója 0,208. Hatalmas, 150 kWh-s akkumulátort kapott, amelynek köszönhetően óriási, körülbelül 1050 kilométeres hatótávolsággal rendelkezik (bár ez a kínai NEDC tesztelési protokollt alkalmazza). A márka nemrég 1000 kilométert tett meg egyetlen feltöltéssel. A Nio akkumulátorcsere-állomások hálózatával is rendelkezik Kínában, amely lehetővé teszi a tulajdonosok számára, hogy a lemerült akkumulátorcsomagot percek alatt teljesen feltöltöttre cseréljék. Kínai gyárakhoz méltó módon a cég lassan, de biztosan növeli európai jelenlétét.
A Mercedesnek van tapasztalata, ha áramvonalas autókról van szó – elég csak az IAA és az EQXX koncepciókra gondolni –, így egyértelmű volt, hogy a listán előkelő helyen fog szerepelni a Mercedes EQS. A német márka első célzottan épített elektromos modellje (korábban a meglévő autóinak motorjait cserélte le elektromos motorokra) számos, a légáramlást optimalizáló részlettel rendelkezik, beleértve a sima alvázat, az aktív hűtőrácsot és a hűtőlevegő-szabályozó rendszert. Az akár 730 kilométeres hatótávolság magáért beszél, az EQS úgy vágja át a levegőt, mint forró kés a vajat. Bemutatkozásakor, 2021-ben ez volt a legaerodinamikusabb gyártásban lévő autó. A 0,2 Cd légellenállási együttható ma már csak ezüstéremre elég.
A légellenállás királyának járó koronát a Szilícium-völgyből érkező Lucid nyerte el az Air elektromos modelljével. A letisztult profil hozzájárul az elképesztő, 835 kilométeres hatótávolsághoz, ami egyben a világ legnagyobb hatótávolságú elektromos járművévé is teszi. Vannak ennél rosszabb rekordok is, az biztos. A mérnökcsapat élén, amelynek feladata, hogy az Air a lehető legtisztábban vágja át a levegőt, Jean-Charles Monnet áll, a Red Bull Racing korábbi aerodinamikusa, akinek úgy tűnik, sikerült minden korábbi Forma-1-es tudását átültetnie a versenypályáról a közútra.
Kiemelt kép forrása: Canva