Fenntarthatóság

Veszélyben Európa lápvidékei: több szempontból is kritikus a probléma

S.Rita | 2024.08.14. 06:05

A lápvidékek és puszták kritikus fontosságú megállóhelyei az Európát átszelő madaraknak. Az észak-afrikai sivatagoktól Észak-Európa mérsékelt égövéig a vonuló madarak pihenés, táplálék és költőhely szempontjából az ősi pusztákra támaszkodnak. A magasra emelkedő hőmérséklet és a hosszan tartó hőhullámok azonban visszafordíthatatlan károkat okoznak ezekben a kényes ökoszisztémákban és a tőlük függő madarakban. Idén 15%-kal kevesebb madár használja megállóhelyként az európai pusztákat.

 

A BirdLife International és az Európai Bizottság szerint az erdei pityerhez hasonló fajok különösen érintettek, amelyek a szubszaharai Afrikából induló hosszú vándorlásaik után a megérkezéskor tapasztalt szuboptimális körülmények miatt küzdenek a túlélésért – írja az Euronews.

„Ha a vándorló fajokat, különösen a madarakat nézzük, hatalmas távolságokat tesznek meg. Ha erre ráterítjük az éghajlatváltozást, a nyomás egyértelművé válik. Mikor válnak ezek az élőhelyek túl meleggé mind a vonuló, mind a helyben lakó fajok számára?” – magyarázza Neil Lister, a Suffolk és Essex Coast and Heaths National Landscape (Suffolk és Essex partjai és pusztái) nemzeti tájvédelmi szervezet munkatársa.

A jelenlegi európai hőhullám az egyik leghosszabb és legintenzívebb, amit valaha feljegyeztek. A hőmérséklet több mint két hónapja  folyamatosan meghaladja a történelmi átlagot, egyes területeken pedig soha nem látott magasságokat mértek. Ez az elhúzódó hőség jelentős ökológiai stresszhez vezetett, különösen a lápvidékeken, amelyek kritikus megállóhelyet és költőhelyet jelentenek a vonuló madarak számára.

A lápvidékek és puszták kritikus fontosságú megállóhelyei az Európát átszelő madaraknak. (Fotó: Canva)

 

Mik azok a lápvidékek, és miért fontosak a vadon élő állatok számára?

A lápvidékek az egyesült királyságbeli Királyi Madárvédelmi Társaság (RSPB) jótékonysági szervezete szerint az alacsonyan növő növényekből álló nyílt területek, amelyeket az emberek a bronzkorban hoztak létre.

Németországban, Hollandiában, Dániában, Spanyolországban, Franciaországban és az Egyesült Királyságban található puszták, amelyeket a homokos, savanyú talajon növő pázsitfűfélék és fűfélék jellemeznek.

Az elmúlt évtizedben a lápvidékek Európa-szerte jelentős pusztulással szembesültek. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség szerint 2000 és 2018 között a puszták és cserjések kiterjedése 1,2%-kal csökkent, elsősorban az erdősítés, a tüzek és a városi terjeszkedés miatt, amit a globális felmelegedés is súlyosbított.

Spanyolország északnyugati részén 2003 és 2011 között több mint 7000 hektárnyi száraz puszta veszett el, ami 20,3%-os csökkenést jelent az MDPI szerint.

 

A Brexit után nehezebb vigyázni a brit pusztákra

Neil Lister hangsúlyozta a közös természetvédelmi erőfeszítések fontosságát: „Nincs értelme egyedül dolgozni, ha máshol nem tesznek semmit a puszták védelme érdekében. Folyamatosan tartanunk kell a kapcsolatot az európai puszták karbantartóival. Továbbra is együtt kell dolgoznunk. A madarak is európaiak.” A Brexit előtt Neil Lister társvezetője volt egy, az EU által finanszírozott, a határokon átnyúló természetvédelemre összpontosító európai partnerségnek.

Kiemelte a kommunikációs csatornák és a következetes természetvédelmi gyakorlat fenntartásának fontosságát, függetlenül attól, hogy mi történik a politikában. „Megnyugtató tudni, hogy a kapcsolat megmarad, a kommunikációs csatornák továbbra is nyitva állnak, és ez az együttműködő munkamódszer nem veszett el teljesen” – mondja Lister.

Az ökoszisztémák védelme nemcsak a biológiai sokféleség megőrzése, hanem az életet fenntartó ökológiai egyensúly fenntartása szempontjából is létfontosságú. Mivel az éghajlatváltozás továbbra is hatással van ezekre a régiókra, e kritikus pihenőterületek és az általuk támogatott biológiai sokféleség megőrzése továbbra is a természetvédők egyik legfontosabb feladata marad Európa-szerte.

 

Mely európai vidékek érintettek még?

A dániai Jütland-félszigeten a lápok számos madárfaj számára létfontosságú megállóhelyként és költőhelyként szolgálnak.

A holland puszták hasonló nyomással szembesülnek, mivel a megnövekedett hőmérséklet a növényfajok összetételének megváltozásához és a rovarpopulációk – a vonuló madarak alapvető táplálékforrásai – csökkenéséhez vezet.

A francia puszták szintén veszélyben vannak, és hasonló nyomásnak vannak kitéve az emelkedő hőmérséklet és az élőhelyek degradációja miatt, ami hatással van a helyi és a vándormadárfajokra – olvasható a Research and Innovation közleményében.

 

A lápvidékek létfontosságú szén-dioxid-elnyelők

Nemcsak a madarak szenvednek a puszták károsodásától.

A lápvidékek kritikus szén-dioxid-nyelők is, amelyek a szén-dioxid elnyelésével és tárolásával hozzájárulnak az éghajlatváltozás mérsékléséhez.

A biológiai sokféleség széles skáláját tartják fenn, beleértve a ritka és veszélyeztetett fajokat is. A Heart of England Forest szerint a lápvidékek sűrű gyökérrendszere megakadályozza a talajeróziót, fenntartja a vízminőséget, és szabályozza a víz áramlását, csökkentve az áradások kockázatát heves esőzések idején, és fenntartva a vízellátást a szárazság idején.

 

Kiemelt kép forrása: Canvae

  S.Rita
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2024 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.