Az első hibridautók akkumulátorainál már felmerültek komoly aggodalmak a tartósággal kapcsolatban. A tapasztalatok azt mutatják, hogy felesleges volt a „dráma”, mert hosszú életűnek bizonyultak és a javíthatóságuk is egész jó. Erre a bizonyíték, az utcákon futkorászó számtalan régebbi Toyota Prius.
A Toyota az elsők cégek között volt, amely a hibridjei használt az akkumulátorait az autón kívül használta – jó példa erre a Yellowstone Nemzeti Park projekt.
A Jaguar és Land Rover márkákat egyesítő JLR, az Ally Energyvel működik együtt az akkuk újrahasznosításában. Első körben a Range Rover és a Range Rover Sport tölthető-hibrid (PHEV) kiviteleinek használt áramtárolóit állították munkába.
Ezeknek a kapacitása, maximum 70-80 százalék. Az egyénre szabható tárolóban hét akku kapott helyet, ezekben összesen 270 kW energiát tárolnak. A bónusz vele kapcsolatban, hogy mozgatható.
Ez jól jött, mert a tisztán elektromos Range Rover tesztelésén alkalmazták először. A mobilitás miatt tudták elhagyatott helyeken próbálni az autókat. A BESS néven futó áramtárolóban, valamivel 3,5 tonna alatti az akkupakk tömege. A forgalomba kerülés előtt az egész csomagot alaposan tesztelték, mert a prototípust 1000 óra fölött töltötték és merítették. Plusz sokat vontatták durva terepen és szélsőséges időjárási körülmények között.
Az új megoldás, változást hozott az autók tesztelésnél, mert eddig dízel generátorokat használtak, amelyek óránként 16 literes fogyasztással működtek. Ezt váltotta ki a BESS, amely kapacitása egy átlagos angol háztartás egy hónapos energia igényének felel meg. A töltését pedig számtalan módon meg lehet oldani.
Az együttműködésnek nem csak a PR oldalát használják ki, azaz a sajtóközleményekben lehet mutatni, hogy mennyi szén-dioxidtól mentették meg a Földet. Üzletet is látnak a dologban, ugyanis a használt akkus üzletág – az előrejelzések szerint – 2030-ra 30 milliárd dollárosra fog hízni.
Ez beleilleszthető a vállalat zöld terveibe is, mert a JLR nagyon komoly programot futtat működésének zöldítése terén. Ez az angol módszer, az akkuk második életére vonatkozóan.
A Porsche megoldását nem lehet megvásárolni, azaz magán vagy üzleti célra használni. A Taycan akkumulátorait alkalmazó rendszert a Porsche lipcsei üzemében használják.
Szükséges is, mert a napelemek által megtermelt áramot nem mindig tudják azonnal felhasználni, ezért szükséges a tárolás. Az oka a mennyiség, ugyanis a panelek 9,4 megawatt energiát szolgáltatnak.
Az ötletet a józan gondolkodás szülte. A szériagyártás megkezdését megelőzi az előszériás autók készítése, ahol a dolgozók alaposan begyakorolják a gyártás minden mozzanatát. Ezen felül, a sokat tesztelt prototípusokban is találhatók akkumulátorok. Ezek az autók – többségében – mennek a zúzdába, esetleg pár példányuk a tűzoltókhoz kerül, hogy gyakoroljanak rajtuk. Azaz szétvágják őket erővágókkal vagy tűzoltási oktatásra használják.
Az említett helyekről származó Taycanokat szedték szét, innen származnak a működőképes áramtárolók. Ezeket, műszaki módosítások nélkül építették be.
Négy külön tárolóban helyezték el az akkumulátorokat, a számuk elég szép, mert összesen 4400 egyedi modul nyugis, „nyugdíjas” éveiről gondoskodnak. Ez a mennyiség 5 MW energia tárolására alkalmas, ami rövid időre 20 százalékkal terhelhető túl.
Kiemelt kép forrása: JLR