Az idei első félévben 12 százalékkal bővült a Magyarországon forgalomba hozott új autók száma az egy évvel korábbihoz képest, és meghaladta a 63 ezret a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületének összesítése szerint.
Ezt jóval meghaladó növekedés volt az elektromos járműveknél, amelyekből 4656-ot adtak el 2024. első hat hónapjában, ez éves összevetésben 59,6 százalékos fejlődést jelent.
Azt is érdemes ugyanakkor megjegyezni, hogy az e-autók a teljes újautó-piac mindössze 7,4 százalékát adták az idei első félévben.
A következő időszakban várhatóan továbbra is intenzív növekedés lesz majd az elektromos járművek forgalmában, amit többek között az olyan programok is segítenek, mint a vállalati e-autó beszerzéseket támogató kezdeményezés.
A Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Terve REPowerEU fedezetéből finanszírozott program az akkumulátor kapacitásának függvényében 2,8-4 millió forinttal segítheti egy elektromos jármű beszerzését. A cégek tisztán elektromos személygépkocsi, teherautó vagy kisbusz vásárlásához kaphatnak vissza nem térítendő állami hozzájárulást.
Az Energiaügyi Minisztérium június 25-i közlése szerint már több mint 3200 társaság igényelt forrást a februárban indult program keretében, mintegy 3900 jármű – közel 3000 személyautó és több mint 900 kisteherautó – beszerzéséhez, több mint ezer pályázat esetében pedig már a támogatói döntések is megszülettek. A beérkezett kérelmek együttesen a teljes 30 milliárd forintos keretösszeg felét fedik le.
A károsanyag-kibocsátás mintegy ötödéért a közlekedés, azon belül túlnyomórészt a közúti forgalom felel.
A klímavállalások teljesítésében tehát meghatározó eszköz az elektromos autózás térnyerésének elősegítése. A leginkább környezetkímélő, tisztán elektromos hajtású gépkocsik száma az évtized elejéhez képest már több mint a hétszeresére nőtt hazánkban, 57 ezer felett alakul az Energiaügyi Minisztérium tájékoztatása szerint.
A hazai e-autózás dinamikusabb fejlődéséhez kulcsfontosságú a megfelelő töltési infrastruktúra kialakítása is.
Ezt a célt szolgálja a várhatóan augusztusban megnyíló, 28 milliárd forintos pályázati lehetőség, melynek keretében elektromos töltőállomás üzemeltetői engedéllyel rendelkező vállalkozások jelentkezhetnek újabb töltők létesítéséhez kedvezményes hitelért vagy vissza nem térítendő támogatásért.
2022-től egy Európa Uniós szabályozás szerint minden új, nem lakhatási céllal épülő ingatlan parkolójában, ha a parkolóhelyek száma meghaladja a tízet, akkor kötelező egy elektromos autó töltő telepítése. Ezenfelül minden ötödik parkolóhelyet elektromos kiállással kell ellátni, annak érdekében, hogy azokra a helyekre a későbbiekben is telepíthető legyen elektromosautó-töltő.
Ez a szabály 2025-től szigorodik a korábban épült nem-lakóépületek esetén is kötelező az autótöltő telepítés, ha annak legalább 20 férőhelyes parkolója van.
A töltési infrastruktúra fejlesztésének fontosságát mutatja a Schneider Electric korábbi felmérésének eredménye is, mely szerint a hazai vállalati döntéshozók 75 százaléka választana e-autót a hagyományos, robbanómotoros járműve helyett, ha a munkavégzés helyén biztosított lenne a megfelelő töltési lehetőség.
A Schneider Electric céljai között szerepel, hogy 2029-re teljes járműflottáját elektromos meghajtású autókra cseréli le, és a folyamat már elindult Magyarországon is, így itthon is egyre több ilyen járművet használ a cég. Várhatóan a 2024-es évvégére a flotta 25%-a már elektromos meghajtású autókból fog állni. Az átállással kapcsolatos igények kiszolgálására a vállalat budapesti központjának otthont adó irodaházban a Schneider Electric eszközeit és rendszereit felhasználva alakítottak ki egy különleges töltési megoldást.
A megoldás egyik nagy előnye a hatékony telepítés és könnyű bővíthetőség, amit a szintén a Schneider Electric által fejlesztett és gyártott tokozott áramsínes megoldás tesz lehetővé. Ha új töltési pontokat akarnak a hálózathoz illeszteni, akkor nem szükséges lekapcsolni a teljes rendszert, hanem feszültség alatt ráhelyezhető a plusz leágazódoboz és töltő.
Kiemelt kép forrása: Schneider Electric