Innováció

Elképesztő teljesítmény: az iskolás tini által épített fúziós reaktor sikeresen elérte a plazmát

S.Rita | 2024.08.26. 06:05

Egy olasz diák sikeresen kifejlesztett egy kis nukleáris fúziós reaktort. A 17 éves fiú az emelt érettségihez hasonló A-level vizsga részeként építette meg a neutronok előállítására szolgáló reaktort. Figyelemre méltó, hogy Cesare Mencarini, a walesi Cardiff Sixth Form College diákjának munkája az egyetlen iskolai környezetben épített nukleáris reaktor.

 

A Cambridge-i Tudományos Fesztiválon nemrégiben bemutatott reaktor néhány hónapja plazmát ért el. A beszámolók szerint Mencarini érettségi eredményei csillagos ötösre sikerültek. Mencarini számára nem volt könnyű meggyőzni tanárait a projektről. A tanári kar tagjai úgy gondolták, hogy a projekt jelentős veszélyt hordoz magában – írja az Interesting Engineering.

 

Az iskola kezdetben aggódott

„Az intézmény kezdetben aggódott, hogy a projekt, amelyet a vizsgámhoz is felhasználtam, veszélyes. Azonban teljes kockázatelemzést végeztünk, és a személyzet nagyon támogatott” – mondta Mencarini. Végül, miután 18 hónapnyi kemény munkát ölt bele, Mencarini sikeresen kifejlesztette a kis reaktort.

A tinédzser célja, hogy mérnöki diplomát szerezzen. Előtte azonban szeretne a Bristoli Egyetem Interface and Analysis Centre elemzőközpont munkatársa lenni.

 

A fúzióhoz szükséges feltételek kialakítása

Mencarini szerint a reaktor célja a fúzióhoz szükséges feltételek megteremtése. A projekt azonban nem tudta elérni ugyanazt a nyomást, amelyet a Nap a saját gravitációja miatt létrehoz. Ezért ahhoz, hogy az atomokat eléggé felforrósítsa, a tinédzser nagyfeszültséget használt.

A iskola igazgatója, Dr. Julian Davies kivételesnek nevezte Mencarinit, és azt állította, hogy a tini a jövőben jelentős hatást gyakorol majd az energiaiparra. Ő is rendkívül izgalmasnak nevezte Cesare munkáját, amely több mint egy év alatt készült el.

 

Kiemelkedő munkamorál

„Szeretnénk lehetőséget adni a diákjainknak, hogy olyan feladatokban vegyenek részt, amelyek érdeklik őket, valamint megtanítjuk őket arra, hogyan kell vizsgázni, és lehetővé tesszük számukra, hogy kockázatot vállaljanak, és olyan projekteket dolgozzanak ki, amelyek a valós élethelyzetekben is alkalmazhatók” – mondta Davies a Daily Mailnek.

„Mencarini munkamorálja kiemelkedő, és kétségtelenül jelentős hatást fog gyakorolni az energiaiparra a jövőben.”

Az Olaszországból származó Mencarini matematikát, kémiát és fizikát tanult a Cardiff Sixth Form College-ban. A reaktorban rejlő lehetőségeket az Imperial College, a Bristol és a Bangor egyetemekkel közösen mutatta be.

 

A reaktor júniusban elérte a plazmát

A reaktor júniusban elérte a plazmát. „Sikerült elértem a plazmát. Zseniális volt, nagyon örülök” – mondta Mencarini.

„A rendszer egy Leybold Trivac E2 vákuum szivattyúnak köszönhetően működik, amely lehetővé teszi a 8E-3 Torr minimális nyomás elérését.”

Megemlítette, hogy később Pfeiffer TPH062 szivattyút fognak használni a fúzió eléréséhez. „Ez a turbószivattyú jelenleg egy VAT fojtószeleppel van szigetelve.”

„A rácsot ezután egy 30kV névleges nagyfeszültségű átvezetéshez csatlakoztatjuk, amely egy 5kV-os Unilab tápegységhez van csatlakoztatva, ami lehetővé teszi, hogy a fúvókát az iskolában használjam (2mA kimenetre van korlátozva).” – tette hozzá Mencarini a bejegyzésben.

 

Kiemelt kép forrása: Cesare Mencarini

  S.Rita
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2024 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.