Innováció

Egy új elektromosautó-akkumulátor hulladékenergiával növeli hatótávolságát

Devenyi Dalma | 2024.09.02. 05:35

A fenntartható energia szempontjából jelentős ugrásként a dél-koreai DEOGAM vállalat olyan forradalmi akkumulátortechnológiát mutatott be, amely megváltoztathatja az energiatermelés területét.

 

A DEOGAM új akkumulátortechnológiája az energiagyűjtést használja, egy olyan folyamatot, amely a környezeti energiát összegyűjti és használható energiává alakítja – írja az Interesting Engineering. Lehetővé teszi, hogy az eszközök saját maguk termeljenek áramot olyan forrásokból, mint a fény, a hő vagy a mozgás.

A DEOGAM akkumulátor alapvetően egy elektromos energiaújrahasznosító rendszer. Fejlett anyagokat és intelligens műszaki megoldásokat használ, hogy fotovoltaikus cellák, termoelektromos generátorok és piezoelektromos elemek segítségével energiát nyerjen a környezetéből, bár néhány részletet még nem hoztak nyilvánosságra.

Az energiagyűjtő akkumulátor mögött álló vállalat az elektromos buszok töltésének gyorsabb módját kereste. Megoldásuk az volt, hogy az utazás során jellemzően elvesző energiát összegyűjtsék és újrahasznosítsák.

A fenntartható energia szempontjából jelentős ugrásként a dél-koreai DEOGAM vállalat olyan forradalmi akkumulátortechnológiát mutatott be, amely megváltoztathatja az energiatermelés területét. (Fotó: Canva)

 

Jövőre tervezik az uniós bevezetést

A koreai autóiparral együttműködve a DEOGAM 500 Hyundai Ioniq 5 taxiban teszteli új akkumulátorát a dél-koreai Csedzsu városában.

Ha sikerrel járnak, jövő áprilisra tervezik a technológia bevezetését az EU elektromos járműveiben.

A DEOGAM technológiája nem csak az elektromos járművek forradalmasításában rejlik. Ígéretesnek tűnik a viselhető eszközökben, okostelefonokban és IoT-eszközökben való alkalmazás szempontjából is. Lehetővé teheti például, hogy az okosórák és a fitneszkövetők a testhőből és a mozgásból energiát termeljenek. Az okostelefonokban a képernyők napelemként is működhetnének, meghosszabbítva az akkumulátor élettartamát egész nap.

Ezenfelül az IoT-eszközök és az intelligens otthoni kütyük önellátóvá válhatnak, minimalizálva a gyakori akkumulátorcserék szükségességét.

A vállalat sikeresen bemutatta prototípusait, és most a gyártás méretnövelésére és az eszközgyártókkal való partnerségek kialakítására összpontosít. A DEOGAM azt tervezi, hogy az elkövetkező két éven belül a fogyasztói termékekbe is beépíti az energiagyűjtő akkumulátorait.

 

Az áttörés kiegészíti a akkumulátor-innovációkat

Az olyan energiagyűjtő áttörések, mint amilyen a DEOGAM-é, az elektromos járművek akkumulátor-technológiájának szélesebb körű innovációs hullámának részét képezik. Osztrák kutatók nemrégiben felfedezték, hogy a lítiumionok nyomon követésével 25%-os rejtett energiát lehet felszabadítani az akkumulátorokban.

Akár elektromos járműben, akár akkumulátoros energiatároló rendszerben, az LFP-akkumulátorok megfizethetőségükről és hosszú élettartamukról ismertek. A nikkel-, mangán- és kobalt akkumulátorokhoz képest azonban alacsonyabb az energiasűrűségük.

A kutatók rájöttek, hogy az LFP-akkumulátorok miért adnak következetesen 25%-kal kevesebb energiát a vártnál, ami olyan áttörés, amely a lítiumionok nyomon követésével jelentős rejtett energiát szabadíthat fel.

Lényegében azt fedezték fel, hogy néhány lítiumion csapdában maradt a katód kristályrácsában még akkor is, amikor az akkumulátor teljesen feltöltődött, ami megmagyarázza az alacsonyabb kapacitást.

Elemzésükben nanométeres skálán térképezték fel ezeknek az ionoknak az egyenetlen eloszlását, amelyet a kristályszerkezet torzulása okozott.

 

Kiemelt kép forrása: Canva

 

  Devenyi Dalma
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2024 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.