A Mitchell legfrissebb tanulmánya szerint a javítható ütközéskárosodott elektromos járművek kárigényei 2,5 százalékkal nőttek az Egyesült Államokban és 3,95 százalékkal Kanadában 2024 második negyedévében – írja a Carscoops.
Ez a növekedés annak ellenére következett be, hogy az eladások lassulása miatt az elektromos autók piaci részesedése visszaesett: 2024 első negyedévében 9,3 százalékra esett vissza a 2023 harmadik negyedévi 10,2 százalékról az Egyesült Államokban.
Mitchell jelentése szerint 2024 második negyedévében a javítható elektromos járművek átlagos kárigénye 5 753 dollár (USD) volt az Egyesült Államokban és 6 534 kanadai dollár (CAD) Kanadában. Ezzel szemben a belső égésű motorral hajtott járművek átlagosan jóval alacsonyabb, 4 806 USD az USA-ban és 4 958 CAD Kanadában.
Ez azt jelenti, hogy a sérült elektromos járművek javítása az Egyesült Államokban 20%-kal, Kanadában pedig elképesztő mértékben, 31%-kal volt drágább a hasonló méretű belső égésű motorral hajtott járművekhez képest.
Ami a márkákat és modelleket illeti, a Tesla Model 3 és a Model Y vezet a kárigények gyakoriságában az elektromos járművek között az Egyesült Államokban és Kanadában egyaránt, az esetek több mint felét adva. Ez nem meglepő, tekintve a járműveknek az utakon való puszta számát, ami természetesen növeli a balesetekbe való belekeveredésük valószínűségét a kevésbé elterjedt modellekhez képest.
A hibridek esetében is nőtt a kárigények gyakorisága. A mild hibridek, amelyek műszakilag hasonlóak a belső égésű motorral hajtott járművekhez, hasonló javítási költségekkel rendelkeznek az Egyesült Államokban.
A bonyolultabb plug-in hibridek azonban másról árulkodnak: ütközés után a javítási költségek 12,5%-kal magasabbak, mint a belső égésű motorral hajtott járműveké.
A totálkár gyakorisága hasonló az újabb belső égésű járművek és az elektromos autók között, 9,45%-os, illetve 9,16%-os arányokkal. Ezt a paritást a modern járművek növekvő összetettsége okozza, ami egyre nehezebbé és költségesebbé teszi a javításukat.
Egy másik érdekes tény, hogy bár az elektromos autók átlagosan több mechanikai munkaórát igényelnek egy értékeléshez, a belső égésű motorral hajtott társaikhoz képest kisebb valószínűséggel van szükségük alvázjavításra (5,21% a 8,18%-kal szemben).
Ez arra utal, hogy az e-autók szerkezeti integritása magasabb lehet, mint a belső égésűeké, bár ennek megerősítéséhez több adatra van szükség.
Kiemelt kép forrása: Canva