Elemzés   A rovat támogatója a MET Csoport

„A Földközi-tenger lángokban áll” – miért olyan veszélyesek a tengeri hőhullámok?

G. Sziszi | 2024.09.04. 06:05

Az augusztusi 30 Celsius-fok körüli helyi óceáni mérések aggasztó képet adnak arról, hogy mi történt a Földközi-tenger szélesebb térségében ezen a nyáron. Spanyolországot több hőhullám is sújtotta a nyáron, délkeleten a hőmérséklet elérte a 43 Celsius-fokot.

 

Az elképesztő hőhullámokra a spanyol meteorológus, Marta Almarcha azt nyilatkozta, hogy  „a Földközi-tenger lángokban áll”, ez pedig tökéletes képet fest az aggasztó állapotokról. Az euronews.com szerint a tengeri hőhullámok – amelyek az óceán hőmérsékletének tartós, szélsőséges emelkedéséről adnak tanúbizonyságot – egyre gyakoribbá válnak az éghajlatváltozás következtében.

 

Rekordmagas hőmérséklet a Földközi-tengeren

A SOCIB (Baleár-szigeteki Parti Megfigyelő és Előrejelző Rendszer) által telepített, a mallorcai Pollença városában található árapálymérő július 30-án 30,50 °C-ot mért, de az ország más pontjain is emelkedett a hőmérő higanyszála. Egy valenciai bója augusztus elején 28,42 °C-ot, egy barcelonai pedig 28,30 °C-ot mutatott. Franciaország és Olaszország partjainál szintén az évszakhoz képest melegebb vizeket regisztráltak.

Augusztus 5-én a Földközi-tenger átlagos hőmérséklete 27,35 Celsius-fok volt, ami közel 2 fokkal haladta meg az ilyenkor szokásos értékeket.

Bár ez elmarad a tavalyi rekordtól, a helyi mérések továbbra is aggodalomra adnak okot.

A tengeri hőhullámok, melyek az óceán hőmérsékletének emelkedéséről adnak tanúbizonyságot, egyre gyakoribbá válnak az éghajlatváltozás következtében. (Fotó: Canva)

 

A hőhullámok hatásai a tengeri élővilágra

A tengerfelszín hőmérséklete Málta partjainál is elérte a 30 °C-ot, ami jóval meghaladja a július végén és augusztus elején szokásos átlagot. Adam Gauci tengerkutató, a Máltai Egyetem óceánográfiai tengerkutató csoportjának munkatársa arra figyelmeztetett, hogy ezek a melegebb vizek jelentős hatással lehetnek a tengeri élőhelyekre.

A hőmérséklet emelkedése a káros algavirágzás kockázatát is növeli, amely mérgező lehet a tengeri élővilágra és végső soron az emberre nézve” – mondta a Malta Todaynek.

Egyes fajok áthelyeződhetnek a hűvösebb vizekbe, ami a biológiai sokféleség csökkenését okozhatja a partok környékén.

Egyes fajok átköltözhetnek hűvösebb vizekre, ez pedig a biológiai sokféleség csökkenését okozhatja. (Fotó: Canva)

 

Milyen kilátásaink vannak?

Egy új tanulmány szerint a Párizsi Megállapodásban kitűzött cél, a globális felmelegedés 1,5°C alatt tartása az iparosodás előtti szinthez képest már nem lehetséges. Bár a zöld technológiai megoldások bevezetése felgyorsult az elmúlt években, az egyes országok éghajlat-politikájának megvalósításával kapcsolatos reális korlátok lehetetlenné tehetik ezt a totemisztikus éghajlati célt.

 

Kiemelt kép forrása: Unsplash

  G. Sziszi
Címkék
#éghajlat   #éghajlatváltozás   #európa   #felmelegedés   #fenntarthatóság   #Földközi-tenger   #forróság   #globális felmelegedés   #globális felmelegedés megállítása   #globális hőmérséklet-emelkedés   #hőhullám   #hőmérséklet   #hőmérséklet-emelkedés   #hőség   #időjárás   #melegrekord   #tenger  
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2024 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.