Helsinkiben épül a világ legnagyobb hőszivattyúja, amelyet otthonok fűtésére fognak használni – írja az Euronews. A levegő-víz hőszivattyú célja a város távfűtési rendszerének szén-dioxid-mentesítése lesz. A távfűtés során a hőt egy központi helyen állítják elő, majd – sok esetben földalatti csőhálózaton keresztül – szétosztják a helyi lakások és vállalkozások között. A hőszivattyú akár -20 °C-os hőmérsékleten is képes működni, és megújuló forrásokból származó villamos energiával működik.
A finn Helen Oy energetikai vállalat megbízásából épülő erőmű várhatóan 2026 végétől fog hőt szolgáltatni.
Az energetikai cég a finn Gazdasági és Foglalkoztatási Minisztériumtól kapott támogatást az erőmű telepítéséhez.
A világ legnagyobb levegő-víz hőszivattyúját a német MAN Energy Solution szolgáltatja. A vállalat szerint az új erőmű, amely az óriás hőszivattyút és két 50 MW-os elektromos kazánt használ,
mintegy 30 000 helsinki otthon számára biztosít elegendő hőt, és évente nagyjából 26 000 tonna CO2-kibocsátást takarít meg.
A hűtőközeg egy olyan anyag, amely a hőt egyik helyről a másikra szállítja át a hűtőgépben, ezzel segítve a hőszivattyúk hatékony működését. Azonban a hűtőközegként felhasznált gázok közül azonban sok káros a környezetre, néhányat az EU már kivezetett a forgalomból. A gyártó azt állítja, hogy a hőszivattyúban szén-dioxidot használ hűtőközegként, amely szivárgás esetén kevésbé káros, mint más alternatívák.
Az Eurostat adatai szerint az EU-ban felhasznált energia mintegy felét az épületek fűtésére és hűtésére használják fel. Ennek az energiának több mint 70 százaléka még mindig fosszilis tüzelőanyagokból, főként földgázból származik.
A Nemzetközi Energiaügynökség 2023-as jelentése szerint Finnország élen jár a klímabarát lakásfűtés terén, az épületek 41 százalékában hőszivattyúval felszerelt.
Az országban 2021-ben a fűtésre és hűtésre felhasznált energia nagyjából fele megújuló forrásokból származott – de ennek nagy része biomasszából. Korábban már merültek fel aggályok azzal kapcsolatban, hogy Helsinki a távfűtési rendszerét fűtő szenet és gázt biomasszával, például fával helyettesítheti. A finn főváros fűtési rendszerének szén-dioxid-mentesítésére 2021-ben 1 millió eurós díjjal járó versenyt hirdettek a legjobb megoldásért.
A pályázat a biomasszát mint megoldást kizárta, mivel nagy nyomást gyakorolna a finn erdészeti ágazatra.
Kiemelt kép forrása: Canva