A piacon egyre több állami és sajátmárkás energetikai program, illetve időszakos ajánlat érhető el, melyek támogatást jelentenek a tulajdonosok számára a meglévő önerő mellett. A Gree hőszivattyúk szakértője segít tisztázni, hogy milyen típusú ráfordításokkal szükséges számolni, és pontosan mire alkalmas ez a technológia.
„A hőszivattyús rendszer javasolt teljesítményét és méretét több tényező is befolyásolja. Ilyen például az épület hőigénye, amelyet a hőszigetelés, a méret, valamint a tájolás és a nyílászárók minősége határoz meg. Minden tényező külön-külön is lényeges. A helyi éghajlati viszonyok is kiemelt szerepet játszanak, mivel egy adott külső hőmérsékletre optimalizálva kerül kiválasztásra a berendezés. Fontos továbbá a választott rendszer típusa (pl. levegő-víz, levegő-levegő vagy geotermikus hőszivattyú), valamint a fűtési rendszer jellege (pl. padlófűtés vagy radiátorok). Emellett a rendszer hatékonysága (COP/Coefficient of Performance), a szabályozási lehetőségek, és az esetleges egyéb energetikai megoldások (pl. napelemek) mind-mind befolyásolják a megfelelő teljesítmény és méret meghatározását” – tette hozzá Süveg Zoltán, a Gree hőszivattyúk műszaki termékfelelőse.
Ha a hőszivattyú a használati melegvíz előállítására is szolgál, ezt a tényezőt is figyelembe kell venni.
A hőszivattyú telepítése egy olyan beruházás, amely hosszú távon komoly megtakarítást eredményezhet, feltéve, hogy a rendszer megfelelően van telepítve. Azonban a helytelen telepítés – és ebbe beletartozik a méretezés kérdése is – nemcsak a hatékonyságot csökkentheti, hanem meghibásodásokhoz is vezethet. Ha a hőszivattyú túl kicsi vagy túl nagy az épület hőigényéhez képest, akkor rendszeresen túl- vagy alul terhelten fog működni. Ez a hatékonyság csökkenéséhez és az üzemeltetési költségek növekedéséhez vezethet.
„A hőszivattyúk hatékonyságát nagyban befolyásolja a külső hőmérséklet is. Tartósan alacsony külső hőmérsékletnél a hőszivattyú COP értéke csökkenhet, és akár kiegészítő fűtési forrásra is szükség lehet. Elsődleges szempont továbbá a karbantartás, pontosabban annak hiánya is. Ha a hőszivattyút nem szervizelik rendszeresen, akkor a hatékonysága csökkenhet, mely megnövekedett energiafogyasztáshoz és magasabb üzemeltetési költségekhez vezethet” – tette hozzá Süveg Zoltán. Elengedhetetlen feltétel tehát olyan szakavatott szerelőt keresni a hőszivattyú telepítésére, aki rendelkezik a megfelelő képesítésekkel, továbbá biztosított az alkatrész-ellátás és a műszaki támogatás a jövőben is.
Amennyiben a gázkazánt hőszivattyúra cserélnénk, lényeges megvizsgálni az épület fűtési rendszerét, illetve a hőleadókat.
Minden esetben kérjük ki a kiszemelt hőszivattyú forgalmazójának szakmai véleményét és árajánlatát a helyszíni felmérést követően. Ezek együttes mérlegelését követően tudjuk meghozni a felelős döntést.
Annál is inkább, hiszen itt a szeptember és az iskolakezdésen kívül beindul a hőszivattyú telepítések főszezonja is. Érdemes tehát körültekintően informálódni az aktuális promóciókról és elérhető kedvezményekről, így most hihetetlen árak mellett érhetők el például a Gree hőszivattyú rendszerei a már megszokott megbízható minőségben és kimagasló háttértámogatással.
Kiemelt kép forrása: Canva