Innováció

Megoldhatják a „mozdulatlan” turbinák a szélenergia zajjal és az élővilággal kapcsolatos problémáit?

S.Rita | 2024.09.14. 05:35

Az Egyesült Királyság első „mozdulatlan” szélenergia-rendszerét Oxfordban telepítették egy tetőre. A technológiát „áttörést jelentő, méretezhető, megújuló energiát hasznosító megoldásként” írják le, amely hamarosan más európai háztetőkre is eljuthat.

 

Ha a szélenergiára gondolunk, a szélturbinák jutnak eszünkbe – elegáns lapátok, amelyek egy áramfejlesztőt hajtanak meg forgásukkal. A megújuló energiaforrások forradalmának előrehaladtával azonban egyre több olyan technológiát fejlesztenek ki, amelyek különböző résekbe illeszkednek, és segítenek gyorsabban leszoktatni a világot a fosszilis tüzelőanyagokról – írja az Euronews.

A mozdulatlan szélerőművek – mint például az amerikai Aeromine Technologies cég által tervezett erőmű – előnye, hogy csendesebbek és valamivel biztonságosabbak a madarak számára.

Ahogyan korábban írtuk, a prototípust a német autógyártó BMW MINI oxfordi gyárának tetején próbálják ki, majd az Egyesült Királyságban és Európában máshol is telepítik.

 

Hogyan működnek a mozdulatlan szélenergia-rendszerek?

A hőszivattyúkhoz és a tiszta energiára való áttérés más elemeihez hasonlóan a szélenergia-egység nem túl feltűnő. Meglehetősen szerény helyet foglal el a tető szélén, az uralkodó szél irányába fordítva. A fehér egység függőleges szárnyprofilokból áll, amelyek vákuumhatást keltenek, és egy belső légcsavar mögé vonják a szelet, hogy villamos energiát termeljenek.

„A mozdulatlan szélenergia-technológiánkat úgy terveztük, hogy zökkenőmentesen működjön együtt a napelemes rendszerekkel, maximalizálva a tetők megújuló energiakibocsátását, miközben segít megoldani az olyan kihívásokat, mint a zaj, a rezgés és az élővilágra gyakorolt hatás” – magyarázta Claus Lønborg, az Aeromine ügyvezető igazgatója.

Az egység egy meglévő, 11 000 panelből álló napelemes rendszerrel működik együtt, amely öt futballpálya nagyságú területet fed le, és 850 háztartás áramellátásához elegendő villamos energiát termel egy éven keresztül. Az elképzelés szerint a szélerőmű akkor lép működésbe, amikor esténként és télen a napenergia gyengül.

A finanszírozás a BMW Startup Garage-on keresztül érkezett, amely beszállítói megbízással támogatja az élvonalbeli technológiákat. Ahelyett, hogy kockázati tőkén keresztül befektetőként lépne fel, inkább a megrendelő szerepét veszi át. Ahogy Carmen Gargioni, a BMW Group Real Estate Management innovációs csoportjának vezetője elmondta, „ez a startupok és a különböző üzleti egységek közötti közvetítő szerepét tölti be. Az új technológiák nélkülözhetetlenek, mivel igyekszünk megtalálni a leghatékonyabb megoldást az igényeinkre”.

 

Milyen más új szélenergia-technológiák vannak készülőben?

A cég szerint az Aeromine szélrendszer-berendezései jellemzően 50 kW-os vagy annál nagyobb teljesítményűek, és ideálisak nagy, lapostetős épületek, például raktárak, adatközpontok, irodák és lakóházak számára.

Más ökofeltalálók is dolgoznak ki megoldásokat. A francia New World Wind cég például megalkotta az „Aeroleaf” technológiát, amely mikroszélturbinákat helyez el fának látszó szerkezeteken. Ezek beleolvadnak a városi környezetbe, például a lakóutcákba, és ráadásul zajmentesek.

Egy másik lapát nélküli konstrukció a spanyol Vortex Bladeless start-up cégtől származik. A „Skybrator” névre keresztelt turbinája kizárólag rezgéssel termel energiát. És nemrég számoltunk be arról is, hogy az USA teszteli Japán egyedülálló szélturbináit, amelyek akár 11 km/h sebesség mellett is képesek energiát termelni.

 

Kiemelt kép forrása: BMW

  S.Rita
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2024 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.