A Wave Energy Demonstration at Utility Scale to Enable Arrays (WEDUSEA) elnevezésű, 19,6 millió eurós (21,3 millió USD) projektet az EU finanszírozza, és francia, ír, német, spanyol és brit ipari és tudományos partnerek vesznek részt benne – írja az Interesting Engineering.
A hullámenergia-átalakítók (WEC) a tiszta energiával kapcsolatos technológia következő korszakát jelentik. A tengeri hullámokban rejlő hatalmas energiatartalékokat anélkül tudják kihasználni, hogy a bolygót felmelegítő károsanyag-kibocsátást okoznának.
Bár a tengeri szélerőműparkok telepítése gyorsan történik, még mindig nehéz megvalósítani őket. Ehhez képest a WEC-k egy másik, többéves energiaforrást is kiaknázhatnak viszonylag könnyebben megvalósítható projekteken keresztül.
A WEDUSEA projekt keretében tesztelésre szánt WEC-konstrukció 1 MW teljesítményű, ami a világon a legnagyobb a hullámenergia-átalakítók között.
A WEDUSEA az ír Offshore Energy cég által kifejlesztett OE35 WEC-t fogja használni, amely a hálózatra is csatlakoztatható. A WEC egy úszó eszköz, amelynek alsó része a tenger felé nyitott, a tetején pedig csapdába esett légtérfogat található.
Amikor hullám érkezik, a WEC alsó részén a víz rezeg, és a csapdába esett levegőt egy turbinán keresztül hajtja, amely áramot termel.
A WEDUSEA projekt részeként a WEC-et két éven át tesztelik az Európai Tengeri Energia Központ (EMEC) hullámenergia-tesztpályáján, a skóciai Orkney-szigeteken található Billia Croo-ban, hogy demonstrálják műszaki képességeit, valamint hogy ellenáll-e az atlanti vizek viszontagságainak. Az EMEC tenger alatti kábelek fogják az áramot az Egyesült Királyság hálózatába szállítani.
A WEDUSEA projekt három szakaszból áll. Az első fázisban a WEC az EMEC tesztüzemben uralkodó körülményeknek megfelelően kerül megépítésre. Ezt követi egy kétéves demonstrációs szakasz, amely a tesztek adatainak felhasználásával a technológia kereskedelmi forgalomba hozatalához vezet.
Becslések szerint a hullámenergia éves termelési potenciálja 30 TWh, ami Európa villamosenergia-fogyasztásának mintegy tízszerese. Az e potenciál megvalósításához szükséges technológiát gyorsan kell fejleszteni.
A jóváhagyás előtt egy független szakértőkből álló csoport felülvizsgálta a WEDUSEA projekt műszaki és pénzügyi szempontjait. A WEC építése várhatóan még idén megkezdődik, a demonstrációs szakasz pedig a tervek szerint 2025 júniusában indul.
Kiemelt kép forrása: Offshore Energy