Fenntarthatóság

Így pusztítja el a klímaváltozás Olaszország egyik legnagyobb gleccserét

S.Rita | 2024.09.17. 05:35

A Marmolada Olaszország északkeleti hegyvonulatának legmagasabb csúcsa, és a Dolomitok királynőjeként ismert. A Dolomitok legnagyobb gleccsere 1888 óta felületének több mint 80 százalékát veszítette el. És a jégsapkát tanulmányozó tudósok szerint a jövője borús…

 

A gleccser felületéből az elmúlt öt évben 70 hektárnyi terület tűnt el, ami 98 futballpályának felel meg – írja az Euronews.

 

2040-re eltűnhet a Dolomitok legnagyobb gleccsere

A Marmolada gleccser a tudósok szerint naponta 7-10 centimétert veszít vastagságából, és 2040-re teljesen elolvadhat. A tudományos mérések 1888-as kezdete óta a jégsapka 1200 métert húzódott vissza. A vészharangokat a Legambiente környezetvédelmi csoport, a Cipra nemzetközi alpesi védelmi bizottság és az olasz gleccserbizottság által indított kampány szervezői kongatták meg.

A „Carovana dei ghiacciai” (A gleccserek karavánja) elnevezésű projekt keretében a gleccserek megfigyelését végzik, és felhívják a figyelmet az éghajlatváltozás egészségi állapotukra gyakorolt drámai hatására.

A Marmolada-gleccser már évek óta a bizottság különleges megfigyelésének tárgyát képezi – különösen a 2022 júliusában bekövetkezett gleccserjégoszlop tragikus összeomlása után, amely 11 hegymászó halálát okozta.

 

A Marmolada-gleccser „visszafordíthatatlan kómában” van

„A gleccser haldoklik, és a lepedőkkel való befedése terápiás önfejűség, amelynek egyetlen célja a sípályák védelme” – mondta a Legambiente szóvivője egy sajtótájékoztatón, hozzátéve, hogy a jégsapka most „visszafordíthatatlan kómában” van.

A 136 évvel ezelőtti mérések szerint mintegy 500 hektáron terül el, és akkora volt, mint 700 futballpálya. 1888 óta több mint 80 százalékos területveszteséget és több mint 94 százalékos térfogatveszteséget regisztráltak. A 2024-ben mért maximális vastagság 34 méter volt. A jég felgyorsult olvadása a magasban fehér kősivatagnak ad helyet, és új ökoszisztémák alakulnak ki, mondják a szakértők.

„Az adatok alapján a Marmolada az összes alpesi gleccser szenvedésének jelképévé válik – a gleccsertest rosszul táplálkozik, és szenved az éghajlati nyomástól és az emberi beavatkozástól” – mondta Marco Giardino, az Olasz Gleccserügyi Bizottság elnöke.

 

Kiemelt kép forrása: Canva

  S.Rita
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2024 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.