Sok autós jogosan morgolódik azon, hogy a „szem előtt lévő” autót gyorsan megtalálják a környezetvédők és a politikusok. És jó páran megpróbálják a személyautót és a közúti közlekedést bűnösnek bélyegezni, azaz minden rossz okának beállítani.
Miközben a fegyvergyárak és sok más jóval nagyobb kibocsátó „éli a világát” és valahogy sosem kerül a média és a zöldek célkeresztjébe.
A hajózás is sokáig ebbe a körbe tartozott, de ennek a kényelmes világnak vége. A témában történt újításokról itt, itt és itt olvashat.
A Trans Oceanic Wind Transport hajózási vállalat 2011 óta dolgozik azon, hogy a teherhajózás egy kis szegletét zöldebbé varázsolja. A TOWT azért jött létre, hogy kisebb mennyiségű áruk tengeri szállítását minimális szén-dioxid-kibocsájtással oldja meg.
Ezért elkészítették a 81 méter hosszú, 15 méter széles és 61 méter magas, Anemos névre hallgató vitorlásukat.
Az új a dologban, hogy felhasználták a ma elérhető technikai vívmányokat. Azaz a pontos szél és meteorológiai előjelzéseket, amelyek segítenek az útvonal megtervezésében. A vitorlákat szerencsére nem a személyzetnek kell kézzel mozgatnia, hanem villanymotorokkal történik a le- és felhúzás és az irányba állítás. Az első út még 2023-ban történt, ekkor Elefántcsontpartról vittek árut Franciaországba.
Az első komolyabb távra nemrég került sor, mikor is konyakot és más tipikus gall élelmiszert szállítottak Franciaországból New Yorkba.
Szélcsend és a lassú tempós manőverezések esetén a beépített dízelmotorok segítenek a haladásban. A hajó 19 km/órás utazó sebességre képes, miközben minimális a széndioxid kibocsátása.
Ez számokban úgy néz ki, hogy 72 ezer tonna áru szállításával, évente 9600 tonna széndioxid kibocsátástól menti meg a világot.
A franciák joggal büszkék a Vietnámban gyártott hajójukra, amiknek a megrendelései szépen növekednek. Ez annyit jelent, hogy 2030-ra – a jelek szerint – harminc tehervitorlás szeli majd a habokat. A jól hangzó számok bizonyára hoznak majd megrendelőket a flottának, főleg olyanokat, akiknek ez a szuper zöld szállítás fontos szempont.
Azért érdemes tisztába lenni azzal, hogy a vitorlás teherhajók nem fogják megváltani a világot, viszont remek kezdeményezésnek minősülnek, amiből nem tudni, mi nőhet még ki.
A zöld szállítási mód gazdaságosság szempontjából nehezen veszi fel a versenyt a HMM Algeciras-szal. Ez az világ egyik legnagyobb konténerszállító hajója, aminek a hossza 339,9 méter. Ekkora teherszállítóba 24 ezer darab húszlábas, azaz kb. hatméteres konténer fér el. Ha a konténereket egymás után rakják le, akkor a hosszuk 150 kilométer lesz!
Kiemelt kép forrása: TOWT