Közeledik az amerikai elnökválasztás, ami kiváló alkalom arra, hogy bemutassuk az elnöki buszt, azaz a Ground Force One-t. Amely minden földi jóval felszerelt, mozgó luxusiroda. A páncélozásról és a védelmi szintről természetesen nincsenek publikus információk – ami biztosan tudható, hogy több tonna páncélzat került a 2010-es kiadású lakóbuszra. A szuperbusz mostanság már nem a megszokott feketében pompázik, mert felmatricázták, hogy segíthesse Kamala Harris elnöki hadjáratát.
A méretei a kint megszokottak, a hossza 13,75 méter, ami kereken negyven lábnak felel meg.
Az Egyesült Államokban hihetetlenül népszerűek az RV-kén rövidített járművek, amit felénk lakóbusznak vagy lakóautónak hívnak. A Prevost buszgyár a legnagyobb név a luxus lakóautók piacán, és éppen idén száz éves.
A tengerentúlon a lakóautóméretek mások, mint amit itthon megszoktunk. Hogy el lehessen képzelni, kb. 3,5 Suzuki Swift hosszának felel meg. A másik példa: a hazai közlekedésben használt városi buszokhoz lehetne mérni – a kisebb méretű, nem csuklós kivitelű buszokhoz.
Ebben a méretű járműben jól el lehet férni, ezért a tehetősek körében és az üzleti életben is igen népszerű. Az árak kb. egymillió dollártól indulnak. A készítésük módja, hogy a kanadai gyártól megrendelik a járóképes, belül üres vázat, amit az erre szakosodott vállalkozások a megrendelő igényeire szabnak. A belsőkről készült képek elmondanak mindent a színvonalról. Ezért nem véletlen, hogy az üzletemberek mellett filmsztárok, zenekarok és zenészek is ezt a típust választják. Ebből lakóbuszból alakították ki az elnöki kivitelt, amiből kettő is létezik.
Az Eugène Prèvost által alapított vállalat tavaly leplezte le a H3-45 típusát. Ezt is a Volvo D13-as motorja hajtja (435 LE), mert az európai cég 1995-től tulajdonosa a márkának – ezért leginkább a svéd erőmű a favorit, de más márkájú motor is elérhető.
A kisebb fogyasztás elérésében segít a csökkentett légéllenállás, ami 12 százalékkal alacsonyabb az elődnél mért értéknél. Szintén előrelépés, hogy a vezető körül mért zajszint a felére csökkent.
A lényeg most jön: a Prevost célja, hogy 2026-ban piacra dobjon egy 400 kilométeres hatótávolságú, teljesen elektromos buszt, amiből készítenek majd lakóautót is. Ez minden területen óriási ugrás lesz, főleg az utazási komfort terén.
Mivel viszonylag kis vállalat a Prevost, ezért igen jól jön nekik a Volvónál összegyűlt elektromos tapasztalat.
A svédek gőzerővel tesztelik a legfrissebb gyártmányaikat, ezen felül a jelenlegi elektromos kínálatuk is viszonylag bőséges. A tengerentúlon természetesen csőrös teherautókat kínálnak, még elektromos kivitelben is.
Kiemelt kép forrása: Prevost