Újszerű, szivattyús alapon működő hidrogravitációs tárolórendszert telepítenek Olaszország egykor legnagyobb szénbányájába – derül ki a Recharge cikkéből. Az általa tárolt megújuló energia célja a terület technológiai központtá történő átalakítása és a fosszilis tüzelőanyag-ipartól való függetlenítése.
Az Energy Vault és a Carbosulcis szénbányászati vállalat, amely a szardíniai regionális kormány tulajdonában van, bemutatta a 20 MW-os gravitációs rendszert, amit az 500 méter mély bányaaknába telepítene. A szénbánya gravitációs tárolórendszerét 80 MW-os lítium-ion akkumulátorokkal párosítják, amelyekre az Energy Vault is specializálódott.
A gravitáció alapú energiatárolás úttörője, a svájci Energy Vault a közelmúltban bemutatta új, vízbázisú, moduláris szivattyús tárolójának hidrokonstrukcióját, valamint egy sor más új technológiát, de folyamatosan bővíteni kívánja tárolási megoldásainak portfólióját.
A moduláris szivattyús hidrorendszer lényege, hogy a vizet ezekből a vízfákból csöveken keresztül vezetik fel, ha több megújuló energia áll rendelkezésre.
A vizet ezután más vízfákban tárolnák, nagyobb magasságban, készen állva a kibocsátásra, amikor áramra van szükség.
A szardíniai bányában az első moduláris gravitációs komponensek telepítésére ősszel kerül sor, a rendszer földalatti alkatrészének tesztelése pedig várhatóan jövőre fejeződik be. A szénbányát a tervek szerint 2026 végére megszüntetik, a szardíniai regionális kormány pedig minimális környezeti hatású technológiai központtá kívánja alakítani.
A tárolórendszer célja a sziget villamosenergia-hálózatának stabilizálása, a zöld energia elosztása a csúcsterhelési órákban jelentkező nagy igények kielégítése érdekében, valamint a megújuló energiatermelés helyi felhasználásának további ösztönzése Szardínián.
Az Energy Vaulttal kötött partnerség létfontosságú lépés a technológiai központ fejlesztésében, amelynek célja az innováció előmozdítása, illetve a megújuló energiára való átállás koncepciójának megerősítése egy olyan területen, amelyet erősen érintett a fosszilis tüzelőanyagoktól, például a széntől való eltávolodás.
Marco Terruzin, az Energy Vault kereskedelmi és termékigazgató-helyettese szerint a gravitációs energiatárolási technológiájának ez az új felhasználása – a föld alatti telepítése – hatalmas lehetőségeket rejthet magában a jövőbeli alkalmazásokban.
A technológia eddig különösen Kínában bizonyult népszerűnek, ahol tavaly világelsőként állítottak üzembe egy rendszert, és számos egyéb projektet is bejelentettek.
Kiemelt kép forrása: Energy Vault