A fosszilis tüzelőanyagokkal kapcsolatos döntések kezelése összetett kihívás a politikai döntéshozók számára. Azonban ideje, hogy a nagy olajvállalatok felelősséget vállaljanak a környezeti károkért. Amint a cleantechnica.com is rámutat, a „fosszilis tüzelőanyagok életciklusának minden szakasza – kitermelés, feldolgozás, szállítás és égetés mérgező levegő- és vízszennyezést, valamint az üvegházhatású gázok kibocsátását okozza, amelyek a globális klímaválságot gerjesztik„.
Donald Trump és a republikánusok kampányában a fosszilis üzemanyagok támogatása központi szerepet játszik. A nagy olajcégek tisztában vannak azzal, hogy a megújuló energiaforrások előretörése fenyegeti őket. Ahogy az LA Times szerkesztősége megjegyezte:
Trump kampánya során szövetséget kötött az olajipar vezetőivel, ígéretet téve arra, hogy 1 milliárd dolláros kampányadomány fejében minden lehetséges módon támogatja a fosszilis üzemanyagok kitermelését.
A Biden-Harris kormányzat által bevezetett inflációcsökkentő törvény (IRA) történelmi beruházásokat hozott a hazai jármű- és akkumulátorgyártásba, de a republikánusok ezt figyelmen kívül hagyják. Trump és társai vissza akarnak térni egy olyan korszakba, ahol a fosszilis tüzelőanyagok uralják az energiapolitikát.
A fosszilis tüzelőanyag-ipar hatalma nemcsak gazdasági kérdés, hanem politikai és társadalmi szempontból is komoly következményekkel jár. Az Open Secrets szerint az olaj- és gázipar hozzájárulásainak kétharmada a republikánusokhoz került az 1990-es évek óta.
Trump ezen adományok révén terjeszt félreértéseket, amelyek célja, hogy „haragot és zavart keltsenek a választókban”.
Anne Applebaum újságíró szerint a modern autokraták együttesen igyekeznek aláásni a demokráciát. Mint írja: „A demokratikus világ nyelve – vagyis a jogok, a törvények, a jogállamiság, az igazságosság, az elszámoltathatóság és az átláthatóság – káros számukra.”
Trump ígérete, hogy elveti a megújuló energiaforrásokat és megszünteti az elektromos járművek adójóváírásait, súlyosan visszavetné az Egyesült Államok erőfeszítéseit az energiarendszerek átalakításában. Noha a republikánus államokban számos projekt a megújuló energiaforrásokra épül, Trump továbbra is eltökélt abban, hogy a fosszilis üzemanyagokat támogassa.
Eközben a globális klímaegyezmények, mint a COP28, felszólítanak a fosszilis tüzelőanyagok fokozatos kivonására. Az ilyen előrelépéseket Trump azonban valószínűleg blokkolná.
Kiemelt kép forrása: Pexels