A biológiai sokféleségről szóló, 2022. évi COP15 egyezmény egyik legnagyobb eredménye a Kunming-Montreal globális biológiai sokféleség keretrendszer (GBF) elfogadása volt, amely 2030-ig a természet védelmét és helyreállítását tűzte ki célul. A GBF 18. célkitűzése tartalmazta az első mennyiségi célt a környezetkárosító támogatások (EHS) csökkentésére – áll az Earth Track sajtóközleményében.
A célkitűzésben vállalták, hogy az évtized végéig évente 500 milliárd dollárral csökkentik az EHS-támogatásokat – magyarázza az Ecowatch cikke.
Az EHS 2022-es állapotának kezdeti felülvizsgálata magában foglalta a földhasználat változását és az erőforrások kitermelését befolyásoló különböző gazdasági ágazatok vizsgálatát, mivel a támogatások együttes hatása természetkárosító és a biológiai sokféleséget csökkenti.
Az Earth Track megállapította, hogy a kormányok továbbra is milliárdos támogatásokat, adókedvezményeket és egyéb finanszírozásokat nyújtanak, amelyek meghiúsítják a GBF és a 2015-ös párizsi klímaegyezmény céljait – számolt be a The Guardian. A jelentés feltárta a nemzetek által az erdőirtáshoz, a fosszilis tüzelőanyagok fogyasztásához és a vízszennyezéshez nyújtott közvetlen pénzügyi támogatás csatornáit.
„Jelenlegi becslésünk szerint legalább évi 2,6 billió dollár, ami a globális GDP 2,5%-ának felel meg. Ezek a támogatások károsítják a természetet és a hozzá kapcsolódó biológiai sokféleséget, és lassítják a fenntartható módszerekre és energiarendszerekre való áttérésre irányuló globális erőfeszítéseket. Becslésünket továbbra is az EHS alsó értékének tekintjük, mivel tudjuk, hogy nagyon sok az adathiány.” – mondta az Earth Track.
Az Earth Track szerint a támogatások mértéke tovább növekszik, még a fokozott összpontosítás ellenére is. Az új becslés nagyjából 800 milliárd dollárral magasabb, mint 2022-ben – az inflációval kiigazítva 500 milliárd dollárral.
A szervezet szerint a növekedés a fosszilis tüzelőanyag-támogatásoknak, a nem energetikai célú bányászatnak és a műanyaggyártásnak köszönhető – a legnagyobb mértékben a fosszilis tüzelőanyag-támogatások miatt. A fosszilis tüzelőanyag-támogatások 2022 végére több mint 1,5 billió dollárra emelkedtek az ukrán-orosz konfliktus miatt, írja az Earth Track.
Christiana Figueres, az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményének korábbi ügyvezető titkára szerint a kormányoknak egyértelműbb környezetvédelmi politikát kell biztosítaniuk.
A jelentés szerzői szerint a 2,6 billió dollárnyi támogatás nagy részét át lehetne irányítani a természet és az ember javát szolgáló politikákra.
Kiemelt kép forrása: Pixabay