A világ leggazdagabb 1 százalékának szén-dioxid-kibocsátása a becslések szerint megegyezik az emberiség legszegényebb kétharmadának szén-dioxid-kibocsátásával. Ezt a hipotézist járta körül az Euronews, az éghajlatváltozás tükrében.
A szupergazdagok környezetszennyező tevékenységét célzó éghajlatpolitika iránti követelések gyorsan terjednek. Eddig több ország javasolt milliárdos adót, hogy forrásokat gyűjtsön többek között az éghajlatváltozás elleni küzdelemre. Az év elején a G20-országok pénzügyi vezetői megállapodtak a világ szupergazdagjaira kivetett vagyonadóról.
Az Oxfam 2024. szeptember 18-án közzétett adatai szerint az Egyesült Királyságban a magánrepülőgépekre és szuperjachtokra kivetett adók tavaly akár 2 milliárd fontot is hozhattak volna, ami az éghajlatváltozás legsúlyosabb hatásaitól szenvedő közösségek számára létfontosságú forrásnak számít. Annak ellenére, hogy a magánrepülőgépek használata a legszennyezőbb utazási mód, az Egyesült Királyságban ugrásszerűen megnőtt a magánrepülőgépek használata: 2023-ban Európában a második legtöbb magánrepülőgépes repülés náluk volt – csak Franciaország előzte meg őket.
Az Egyesült Királyságban 450 szuperjacht flotta is található, amik hatalmas szénlábnyomot hagynak maguk után. Ezek olyan luxuscikkek, amelyeket az embereknek csak egy kis töredéke engedhet meg magának, és amelyek lehetővé teszik az ultragazdagok számára, hogy messze a méltányosnál nagyobb mértékben szennyezzék a környezetet.
Natalie Shortall, az Oxfam GB éghajlati igazságossági politikai tanácsadója elmondta:
Az éghajlatváltozás elleni fellépés felgyorsítása és az egyenlőtlenségek elleni küzdelem érdekében további lépésekre van szükség a szélsőségesen gazdagok jobb megadóztatása érdekében – a kormány számára kézenfekvő, hogy a rendkívül szennyező luxuscikkek, például a magánrepülőgépek és a szuperjachtok adójának emelésével kezdje.
„Ezek olyan józan megoldások, amelyekre sürgősen szükség van a kibocsátás gyors és igazságos csökkentése és a létfontosságú éghajlat-politikai finanszírozás előteremtése érdekében – azáltal, hogy a legnagyobb és leggazdagabb szennyezők fizetnek.”
Kiemelt kép forrása: Pixabay