Fenntarthatóság

Az uniós biztosítási tervek értelmében a fosszilis energiahordozók lényeges többletköltséget jelentenek a jövőben

Devenyi Dalma | 2024.10.02. 05:35

Az EU biztosítási szabályozó hatósága, az EIOPA azt fontolgatja, hogy akár 40%-kal megemeli az olaj- és gázipari kötvények tőkekövetelményeit, hogy felkészítse az iparágat a nettó zéró kibocsátásra.

 

Az uniós szabályozó hatóságok által szeptember 24-25-én Frankfurtban megvitatott tervek szerint a biztosítókat büntetni lehetne a fosszilis tüzelőanyaggal foglalkozó vállalatokba történő befektetésekért.

 

Milyen eredményt várhatunk ettől a lépéstől?

Ez a lépés fordulópontot jelenthet az éghajlatváltozás által jelentett kockázat elismerésében a pénzügyi szektorban – egy olyan ágazatban, amelynek gyakran kell viselnie az áradások és erdőtüzek okozta károk költségeit.

Az új uniós biztosítási jogszabályok – amelyekről tavaly decemberben született politikai megállapodás, és amelyek most arra várnak, hogy hivatalosan is bekerüljenek a törvénykönyvekbe – szerint a biztosítóknak figyelembe kell venniük, hogy befektetéseik milyen károkat okoznak a társadalomnak vagy a környezetnek, kiemelve az olyan ágazatokba történő befektetéseket, mint az olaj, a gáz és a szén.

A blokk átfogó biztosítási törvénye, a Szolvencia 2 „a kockázatok értékeléséről és kezeléséről szól” – mondta Marika Carlucci, a ShareAction EU-politikai tisztviselője az Euronews-nak -, és a fosszilis tüzelőanyagokról való közelgő átállás azt jelenti, hogy hatalmas kockázat van a láthatáron.

Az új uniós biztosítási jogszabályok szerint a biztosítóknak figyelembe kell venniük, hogy befektetéseik milyen károkat okoznak. (Fotó: Canva)

 

Carlucci szerint a szén-dioxid-intenzív ágazatokhoz kapcsolódó befektetések váratlanul veszíthetnek értékükből, ha pedig az érték hirtelen összeomlik, az pénzügyi instabilitáshoz vezethet.

A találkozóra egy héttel azután került sor, hogy a heves esőzések kiterjedt áradásokat okoztak és tömegeket kényszerítettek evakuálásra Közép-Európában, amit egyesek a változó éghajlattal hoztak összefüggésbe. Az egyre gyakoribbá váló, szokatlan időjárási jelenségek a „biztosítási védelmi rés” kialakulásától való félelemhez vezethetnek, amelynek következtében a világ egyes részei nem lesznek biztosíthatók, és így potenciálisan lakhatatlanná válnak.

 

40%-os emelkedés

Decemberben az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-felügyeleti Hatóság (Eiopa) azt javasolta, hogy a biztosítótársaságok fosszilis tüzelőanyag-kötvényekben való kitettségére vonatkozó tőkekövetelményeket akár 40%-kal emeljék meg. Eközben a részvények esetében akár 17%-kal is megemelnék a prudenciális követelményeket. Ez azt jelentené, hogy a biztosítók számára gyakorlatilag kevésbé lenne nyereséges részesedést vásárolni olyan vállalatokban, mint a Shell vagy az ExxonMobil.

„Az éghajlatváltozás átmeneti kockázatokat jelent a reálgazdaság szén-dioxid-mentesítésével kapcsolatban.” – áll az Eiopa konzultációs dokumentumában.
 

A jelentés a befektetett tőke kockázatára hivatkozik, konkrétan azokra a befektetésekre, amelyek nem alkalmazkodnak a fosszilis energiaforrásoktól mentes világhoz. Az Eiopát felügyelő nemzeti szervek nem ennyire biztosak ebben – és még júniusban aggodalmuknak adtak hangot, hogy a terv visszatarthatja a befektetéseket. Most visszatértek a második nekifutásra – és a változtatás hívei optimisták, hogy ezúttal egyetértenek.

„Reméljük, hogy a felügyelők támogatni fogják az Eiopa jelentését, különösen a fosszilis tüzelőanyagokkal kapcsolatos eszközök tekintetében” – mondta Julia Symon, a brüsszeli székhelyű Finance Watch nonprofit szervezet kutatási és érdekvédelmi vezetője az Euronews-nak.

 

Visszafelé tekintve

Symon elhárítja a kockázat kettős számításával kapcsolatos aggályokat, mondván, hogy a meglévő módszerek nem képesek megbirkózni az olyan példátlan, egyedi eseményekkel, mint a fosszilis tüzelőanyagok jövőbeli kivezetése.

„A biztosítók modelljei nem alkalmasak arra, hogy kezelni tudják a bekövetkező eseményeket; elemzésüket a múlt extrapolációjára alapozzák” – mondta Symon, aki szerint egy egyértelmű uniós álláspont szilárd és következetes kezelést eredményezne.

Bármiben is állapodjon meg az Eiopa, az Európai Bizottság feladata lesz annak megítélése, hogy azt hogyan kell jogszabályban továbbvinni.

Hosszú az út az elmélettől a gyakorlati megvalósításig. (Fotó: Canva)

 

Maria Luís Albuquerque, a pénzügyi szolgáltatásokért felelős portugál biztos Ursula von der Leyen elnök asszonytól megbízást kapott arra, hogy biztosítsa, hogy az EU továbbra is globális vezető szerepet töltsön be a fenntartható finanszírozás területén. Emellett arra is utasította, hogy a Brüsszelből kiáramló zöldfinanszírozási intézkedések sorát követően csökkentsék a szükségtelen vagy összeegyeztethetetlen, a versenyképességet akadályozó szabályokat.

 

Mi vár a biztosítókra?

Mind Symon, mind Carlucci hangsúlyozzák, hogy a biztosítókra gyakorolt hatás valószínűleg minimális lenne.

“Mindazonáltal ez annak jele, hogy van kockázat a biztosítók számára, hogy olyan vállalatokba fektessenek, amelyeknek az üzleti modellje esetleg a kifutóban van” mondta Symon.

„Valójában nem látjuk, hogy ez veszélyeztetné a versenyképességet. Ez versenyképesebbé teszi a biztosítókat, és biztosítja, hogy üzletük a jövőben is ellenálló legyen” – vélekedik Carlucci.

 

Kiemelt kép: Canva

  Devenyi Dalma
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2024 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.