Az EU számos déli országa támaszkodik erre az eljárásra az ivóvíz és a mezőgazdaság számára történő édesvíz-ellátás érdekében. A mellette szóló érvekről és ellenérvekről az Euronews cikkében olvashatunk.
A sótalanító üzemek építése és üzemeltetése drága, és sok energiát fogyaszt, bár az új technológiák csökkentik a költségeket és a környezeti hatásokat. Másik hátránya, hogy káros környezeti hatást gyakorolhatnak a tengeri állatokra és növényekre.
A sótalanítás során melléktermékként sós víz keletkezik, amely egy vegyi anyagokat tartalmazó, koncentrált sóoldat. A tengerbe visszaengedve károsíthatja a halakat, a korallokat és a planktont.
Sokan a sótalanítást „végső megoldásnak” tekintik, amelyet csak akkor alkalmaznak, ha már minden más lehetőséget – például a szennyvíz újrafelhasználását és a szivárgás csökkentését – kipróbáltak. Bár a technológiának jelentős hátrányai vannak, nélküle az EU egyes régiói nem tudnák kielégíteni vízigényüket.
Spanyolországban, Cipruson és Portugáliában már széles körben alkalmazzák a sótalanítást. Görögország és Olaszország is terjeszkedik. Európa egyes régióiban nem lesz lehetséges teljes mértékben kielégíteni a keresletet, hacsak nem használják újra a szennyvizet és/vagy nem sótalanítják a tengervíz egy részét.
A taxonómiai rendelet (az EU fenntartható finanszírozási keretének egyik sarokköve és a piac átláthatóságának fontos eszköze) legutóbbi frissítése a sótalanítást „zöld” befektetésnek minősíti a környezetvédelmi szempontokkal kapcsolatos szigorú feltételek mellett. A lehető legnagyobb mértékben zöld energiát kell felhasználni, a melléktermék vegyianyag- és sótartalmát csökkenteni kell, és a kibocsátások esetén biztonságosan kell kezelni és tengervízzel hígítani.
A sótalanításnak vannak hátrányai, többek között a magas energiafogyasztás és karbantartás, valamint a sóoldat ártalmatlanítása. Az új sótalanító üzemek telepítésének a vízkörforgás védelmére és helyreállítására, valamint a víz hatékony felhasználására irányuló jelentős erőfeszítések után kell jönni. Fontos feladat az újrafelhasználás ösztönzése, a vízszivárgás és a vízkivételek csökkentése. A sótalanítást csak akkor szabad végezni, ha környezetvédelmi szempontból jobb alternatíva nem áll rendelkezésre, és azt egy integrált vízgazdálkodás keretében kell végezni, a vízkínálat és a vízigény közötti méltányos egyensúly megteremtésével.
A sótalanítás a vízhiányra adott válaszként jelenik meg, különösen a mediterrán országokban, gyakran a szennyvíz újrafelhasználásával és a hatékonyság növelésével kombinálva.
Az EU több déli országa is alkalmazza a sótalanítást az édesvízszükséglet fedezésére, azonban az édesvíz kis hányadát nyerik az EU-ban tengervíz-sótalanítással.
A taxonómiai rendelet legutóbbi frissítése a sótalanítást „zöld” beruházásnak minősíti, a környezetvédelmi szempontokkal kapcsolatos szigorú feltételek mellett.
A sótalanítási projekteknek az uniós taxonómia szerinti szigorú kritériumoknak kell megfelelniük, biztosítva, hogy hozzájáruljanak a fenntartható vízhasználathoz és -védelemhez, miközben minimalizálják a környezeti hatásokat.
A kritériumok közé tartozik a hatékony energiafelhasználás, az alacsony üvegházhatású gázkibocsátás és a biológiai sokféleség védelmére vonatkozó intézkedések betartása, amelyek összhangban vannak az EU éghajlatváltozással szembeni ellenálló képességre és környezeti fenntarthatóságra vonatkozó céljaival.
A mediterrán országban attól tartanak, hogy a szigeteken nem lesz elegendő téli csapadék. Így a víztartó rétegekre nagy nyomás nehezedik, hogy az elkövetkező hónapokban jól teljesítsenek, de emellett az ország kormánya új megoldással is kísérletezik: a megújuló energiával működő sótalanítással.
Görögország vízválságát súlyosbítja az éghajlatváltozás és az országon belüli turizmus hatalmas növekedése.
A vízhiány számos sziget, például Naxos, Mykonos, Kynthnos és Serifos számára kritikus kérdéssé vált. Az energiaigényes sótalanító egységek költségeinek fedezésére a szakemberek megújuló energiaforrásokat javasolnak. Az egyik tervezett 50 millió eurós projektet a görögországi Milosz szigetén megrendezett Kis-szigeteki Konferencián vitatták meg.
A becslések szerint a Kükládok lakosságának 51%-a sótalanított vizet iszik, de a tudósok kétségbe vonják annak minőségét.
Az Európai Tanács által a következő öt évre elfogadott stratégiai menetrend kötelezettséget vállal arra, hogy az egész EU-ban erősíti a vízügyi ellenállóképességet, ugyanakkor bőséges, határokon átnyúló vízügyi infrastruktúrába is beruház.
Kiemelt kép: Canva