A lítium az elektromos autók akkumulátorainak kulcsfontosságú összetevője, és a kereslet iránta várhatóan gyorsan nőni fog, ahogy terjednek az elektromos járművek.
„Ha kereskedelmileg hasznosítható lenne, a jelenlévő lítium mennyisége kilencszeresen fedezné a 2030-ra prognosztizált világszintű lítiumkeresletet az autóakkumulátorokban” – idézi az USGS közleményét az Interesting Engineering. Ez azt jelenti, hogy a lítiumkészletek akár hat évig is kielégíthetnék a globális keresletet.
Az USGS kutatói fejlett gépi tanulási algoritmusokkal kombinálták a vízvizsgálati módszereket, hogy megjósolják a lítium jelenlétét és koncentrációját a régióban. A lítiumlelőhelyek különösen a Smackover Formáció nevű geológiai képződményben található sós vizekben koncentrálódnak.
Ez az ősi formáció egy jura kori tenger maradványa, amely porózus és áteresztő mészkőlerakódást hagyott maga után. Több déli államban, főként Arkansasban, Louisianában, Texasban, Alabamában, Mississippiben és Floridában húzódik.
A Smackover régóta ismert a bőséges olaj- és brómtartalékairól, amelyeket sok éven át kereskedelmi céllal termeltek ki.
„Kutatásunkkal először sikerült megbecsülni a Smackover délnyugati részén, Arkansasban található összes lítiumot. Becsléseink szerint annyi oldott lítium van jelen ebben a régióban, hogy az USA lítiumimportját, sőt még annál is többet tudna helyettesíteni. Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy ezek a becslések egy helyben történő felmérés eredményei. Nem becsültük meg, hogy a lítium sósavból történő kinyerésének újabb módszerei alapján mi az, ami technikailag kinyerhető” – mondta Katherine Knierim hidrológus, a tanulmány vezető kutatója.
Jelenleg az USA lítiumellátásának nagy részét Argentínából, Chiléből és Kínából importálja. Még a Smackover Formációban található 5 millió tonnás lítiumkészletre vonatkozó óvatos becslés is több mint kilencszerese az elektromos járművek akkumulátoraiban 2030-ra várható globális lítiumszükségletnek.
A tanulmányból továbbá kiderül, hogy az olaj-, gáz- és brómkitermelés során a felszínre hozott sós vizek jelentős lítiumforrást jelenthetnek.
A jelentések szerint ez a sósvíz 2022-ben 5000 tonna oldott lítiumot tartalmazott. Ha ezt kiaknázzák, potenciálisan csökkenthetik az ország importfüggőségét.
A Nemzetközi Energiaügynökség jelentése szerint 2023-ban az elektromos járművek akkumulátorai a globális lítiumszükséglet mintegy 85%-át teszik ki.
A jelentések szerint az USA lítiumkészleteit korábban jóval kisebbre becsülték, mint Chile, Ausztrália és Kína lítiumkészleteit. Ha ezek a becslések pontosnak bizonyulnak, akkor az USA potenciálisan megelőzheti Kínát (6,8 millió tonna). Argentína és Bolívia jelentős lítiumlelőhelyekkel rendelkezik, a becsült tartalékuk 22 millió, illetve 23 millió tonna. A tanulmányt az Arkansas állambeli Energiaügyi és Környezetvédelmi Minisztérium állami geológusának hivatalával együttműködve készítették.
Kiemelt kép forrása: USGS