Innováció

Egy szelet sajt miatt majdnem kisiklott Európa legfontosabb rakétatesztje

S.Rita | 2024.11.06. 06:05

„Igen, valóban egy sajt volt, ami majdnem katasztrófát okozott!” – ismerte el Jérémy Marciacq, a svájci Gruyère-i Űrprogram (GSP) elnöke.

 

Egy diákcsapat történelmet írt 2024 októberében azzal, hogy végrehajtotta Európa első rakétaugrási tesztjét. Akik figyelemmel kísérték a SpaceX útját, tudják, hogy az ugrástesztek létfontosságú lépcsőfokot jelentenek egy rakétaprogramnak, mivel lehetővé teszik a mérnökök számára, hogy teszteljék a rakéta leszállási képességeit.

 

Több szempontból is egyedi

Megdöbbentő, hogy Európában korábban még egyetlen magáncég vagy űrügynökség sem végzett rakétaugrásos tesztet. Lényegében diákok egy csoportja végezte el az európai rakétatechnika történetének egyik legfontosabb rakétatesztjét.

A történet figyelemre méltó mivolta azonban itt nem ér véget. Meglepő módon az egészet majdnem kisiklatta egy darab sajt. Egy Gruyère, amelyet a Gruyère-i Űrprogram csapata a vicc kedvéért erősített a rakéta leszálló lábaira, azonban a poén kis híján irányíthatatlanná tette a rakétát.

 

 

Európa első rakétaugrásos tesztjének részletei

A svájci Lausanne-i Svájci Szövetségi Technológiai Intézet diákjai társalapítóként hozták létre a Gruyère-i Űrprogramot (GSP), és október 18-án sikeresen végrehajtottak egy ugrási tesztet a COLIBRI rakétaprototípusukkal.

A GSP ugrástesztjéről készült felvételeken a COLIBRI 105 méteres magasságba emelkedett. A prototípus egyetlen, saját gyártású, két hajtóanyagú F-100-as rakéta hajtóművet használt, amely indításkor 1,2 kN tolóerőt produkált. A rakéta a csúcsmagasságig repült, majd a vektoros tolóerő-szabályozó rendszer 30 méterrel délkelet felé tolta el a röppályáját, mielőtt leszállt volna. Miközben leereszkedett a rögtönzött indítóálláshoz, a COLIBRI többször megfordult.

A felvételeken egy szelet sajt is látható, amely a COLIBRI leszálló lábaihoz van erősítve. A program nevére reflektáló mutatvány azonban majdnem meghiúsította a projektet. Szerencsére a rakéta végül stabilan és biztonságosan landolt.

Igen, valóban egy darab Gruyère volt, ami majdnem katasztrófát okozott! A sajt olyan légköri hatást keltett, ami a rakéta túlpörgéséhez vezetett” – magyarázta Marciacq az InterestingEngineering-nek. A GSP elnökével készített interjúban felmerült a sajt állapota. Vajon az erős rakétafúvóka fondüvé változtatta? A Gruyère, ami egy kemény sajt, nem olvadt el, de Marciacq szerint ehető volt.

„Végül minden összejött, és a repülés után meg is ettük a sajtot. Kissé melegen is nagyon finom volt!”

 

Hogyan tovább?

Meglepő módon a sajttal kapcsolatos incidens megvilágosította a GSP csapatát a tervezéssel kapcsolatos egy-két dologban.

„A sajtot pusztán a szórakozás kedvéért szíjaztuk a rakétához, de végül lehetővé tette számunkra, hogy világosan lássuk a tervezésünk korlátait – különösen a vezérlés tekintetében. Felismertük, hogy még mindig van tartalékunk a reakcióvezérlő rendszer elvesztésekor. Ez limitet jelez a nagyobb sebességű repülések esetén – a gurulás vezérléséhez nagyobb tolóerőre lenne szükség.” – mondta Marciacq.

Mindent összevetve a GSP ugrástesztje figyelemre méltó teljesítmény. A diákok által vezetett csoport megelőzte az Európai Űrügynökséget és az európai magán űrszektort, még ha viszonylag kis konstrukcióval is. Az európai ArianeGroup például még mindig dolgozik a Themis újrafelhasználható rakétaprogramjának első ugrási tesztjén, amit nemrégiben 2025-re halasztottak.

 

Kiemelt kép: Canva

  S.Rita
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2024 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.