Mobilitás

Ez a cég egy nap alatt elektromos hibriddé alakítja benzines autóját

S.Rita | 2024.11.06. 05:35

Egy francia vállalat csomagja a régi benzinüzemű autókat egyetlen nap alatt elektromos hibriddé alakítják át. Szakértők szerint azonban a régi autók utólagos átalakítása nem jelent mindenre megoldást.

 

Egy francia cég egy új utólagos felszerelési készleten dolgozik, amely egy nap alatt képes régi járművünket elektromos hibriddé alakítani – írja az Euronews. A Solution F – amely a Green Corp Konnection (GCK) leányvállalata – munkatársai azt állítják, képesek a francia zöld energia átállás élére állni. A Párizsi Autószalonon mutatták be projektjüket.

A Twin-E készlet lehetővé teszi, hogy az autók 50 km/órás sebességig „teljesen elektromos üzemmódban” haladjanak, majd ha ezt a sebességet túllépik, hibrid üzemmódra váltanak.

Ehhez a vállalat egy 48 V-os villanymotort épít be egy bolygóműves váltóval együtt, amely az autó régi kézi sebességváltóját váltja fel. Ezután az autó csomagtartójának padlójába egy újratölthető akkumulátort helyeznek. Az eredeti belsőégésű motor mellé egy kis villanymotort is beszerelnek, amely az akkumulátor energiáját használja az autó működtetésére, amikor az teljesen elektromos üzemmódban van.

 

Alternatív új elektromos autókra

A francia kormány meghatározása szerint az utólagos átalakítás az autó benzin- vagy dízelmotorjának elektromos meghajtásúvá történő átalakítását jelenti, hogy az autónak „második életet” adjon.  „Az utólagos átalakítás alternatív megoldást jelent új elektromos járművek létrehozására, amelyek beszerzési ára a lakosság nagy része számára még mindig magas” – írta honlapján a francia kormány.

A Twin-E csomag még nem kapható, de Eric Planchais, a GCK programigazgatója szerint 2025 közepére kell elkészülnie, és nagyjából 8500 euróba kerül majd – vagy 4000 euróba, ha a francia kormány támogatással fedezi.

Az alternatív üzemanyagok európai megfigyelőközpontja szerint egy elektromos jármű átlagára Európában valamivel 46 000 euró alatt van.

Franciaország 2020 áprilisában legalizálta az utólagos elektromosításokat, és ezzel a GCK és más európai cégek között versenyfutás kezdődött a piac kielégítéséért.

A Renault csoport, Franciaország egyik legnagyobb autógyártója bejelentette, hogy partnerséget kötött a Tolvval, egy franciaországi szakértővel, hogy 2024-ben és 2025-ben több mint ezer Renault Master furgont alakítanak át. Eközben a Rev Mobilities, egy másik párizsi start-up cég olyan régi autókat, mint például egy 1957-es Fiat 500-as, elektromos alkatrészekkel szerel át.

 

Ki kell azért számolni

Az utólagos beszerelésre irányuló törekvés a 2023-ban elfogadott uniós jogszabály nyomán történik, amelynek célja, hogy 2030-ra az új szedánok és SUV-k eladásainak 80 százalékát, 2035-re pedig 100 százalékát elektromos járművek tegyék ki, hogy teljesüljenek az éghajlati célok.

Nem minden autóipari szakértő van meggyőződve arról, hogy az utólagos átalakítás a megoldás az uniós célok elérésére.

Patrick Poincelet, a Mobilans újrahasznosító vállalat elnöke szerint az utólagos felszerelés „hiánypótló” megoldás egyes járművek esetében, de nem az összes jármű esetében. Szerinte ugyanis az utólagos átalakítás költségei néha meghaladják a régebbi autó értékét, ahogy az az átlagos 20 éves élettartamának végéhez közeledik „Ahhoz, hogy gazdasági egyensúlyt érjünk el, tényleg ki kell számolni a dolgokat” – tette hozzá.

Cléa Martinent, a Renault fenntartható fejlődésért felelős igazgatója elmondta, hogy cége támogatja az utólagos átalakítás kérdésén dolgozó start-up vállalkozásokat, de a gazdasági modell még nem áll készen.

„Kicsit naivan azt mondhatjuk, hogy egy motor cseréje mindent megold egy csettintésre, de a valóságban, ha valóban utólagosan szeretnénk egy járművet átalakítani, akkor rengeteg időt kellene erre fordítanunk” – mondta Martinent. „Azért – folytatta -, mert meg kell változtatni az autó teljes felépítését, nem lehet akkumulátort tenni oda, ahol korábban motor volt”.

 

Terjeszkedés más piacokon

A Párizsi Autószalonon Planchais elmondta, hogy a Twin-E csomagot a Renault 1.5-ös motorjára tervezték, amely szerinte a francia autókban leggyakrabban használt motor. A Stellantis autókba is beilleszthető, tehát bármibe, amit a Peugeot vagy a Citroën gyárt.

Emellett a készlet a legtöbb régebbi francia járműhöz használható, nagyjából 2006-ig visszamenőleg.

Planchais elmondta, hogy a szabályozási tesztelés során megvizsgálják, hogy a készlet működne-e más, Franciaországon kívüli modelleken is. „Tervezzük, hogy ellenőrizzük, de általában alkalmazható” – mondta. „Tervezzük továbbá, hogy eljutunk Afrikába, Indiába, Ázsiába. Miért ne? Minden lehetséges.”

 

Kiemelt kép forrása: Solution F

  S.Rita
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2024 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.