Az energetikai szektor átalakulása és modernizációja során egyre nagyobb figyelmet kap a sokszínűség és az esélyegyenlőség kérdése. Az iparág előtt álló kihívások és lehetőségek közepette a női vezetők szerepe és hozzáadott értéke különösen fontos. Sorozatunkban olyan inspiráló nőkkel beszélgetünk, akik nem csak szakmai tudásukkal, hanem elkötelezettségükkel és innovatív megközelítéseikkel is formálják az energetika jövőjét.
Cikksorozatunk 4. részében Istenesné Solti Andrea, a Shell Hungary zRt. igazgatóságának elnöke osztja meg velünk gondolatait az iparágról, a nők szerepéről és a fenntarthatósági törekvésekről.
Az aktuális geopolitikai környezet előtérbe helyezte az energiabiztonság kérdését. Ezzel egyidejűleg Európa továbbra is indokoltan elkötelezett amellett, hogy 2050-re klímasemlegessé váljon. Ezeket a prioritásokat egyszerre kell menedzselnünk többek közt magyarországi üzleti tevékenységünkben is.
Magyarország energiaellátásának diverzifikálásához egy hosszútávú gázszállítási megállapodás által járulunk hozzá, melynek keretében a Shell LNG-t (cseppfolyósított földgázt) szállít a Krk terminálon keresztül. A szén-dioxid kibocsátást pedig azáltal csökkentjük, hogy a saját töltőállomásainkon, valamint a Tesco áruházak mellett épített, immár országos lefedettséget elérő elektromos töltőhálózatunkkal megoldást nyújtunk azon vásárlóinknak, akik már elektromos autóra váltottak.
Az energiabiztonság és fenntarthatóság összehangolásához olyan szabályozói környezetre van szükség, amely elősegíti, hogy a kereslet és a kínálat együtt mozogjon, és így a megtérülő beruházások által felgyorsuljon az energia átmenet.
Még pályakezdő közgazdászként, 1993-ban kerültem a Shellhez, és az azóta eltelt évek során szakmai és vezetői fejlődésem szorosan összefonódott a vállalattal.
A szakdolgozatomat Magyarország energiaellátás diverzifikációjának lehetőségeiről írtam, de akkor még nem sejtettem, hogy ez a téma egy nap a munkám szerves részévé válik.
Az energia jelentős mértékben hozzájárult az emberiség fejlődéshez, lehetővé téve sokak számára szerte a világon, hogy prosperálóbb életet éljen. Az energiához való hozzáférés nélkülözhetetlen az elmaradottabb országok és régiók felzárkózásához is. Ezt a növekvő energiaigényt pedig úgy kell kielégíteni, hogy egyben megoldást kell találni a klímaváltozás kihívására is. Ezért az energiaszektorban dolgozni egyszerre izgalmas és felelősségteljes feladat.
A technológiai fejlődés és az energiaátmenet folyamata új és izgalmas karrierutakat nyit meg, így az iparág folyamatosan bővülő kihívásokat és fejlődési lehetőségeket kínál. A fiatalok és pályamódosítók számára vonzó lehet, hogy ez az ágazat szoros kapcsolatban áll a fenntarthatóság és a jövő energiamegoldásainak kérdésével, amelyek nagy hatással vannak a világunkra.
A karrierválasztásban meghatározó szerepe van a vállalat és termékei márkaértékének is. Az állandó magas minőség a Shellnél nemcsak az értékesített termékek, de a munkatársaink által nyújtott szolgáltatások, a kiszolgálás szintjén is megmutatkozik.
Nálunk nagyban segíti a tehetségek bevonzását, hogy a Brand Finance Global 500 2024-es jelentése szerint a Shell Európa harmadik legértékesebb márkája, és vásárlóink választásai is napról napra visszaigazolják a prémium termékeink iránti elkötelezettséget.
Munkatársainkkal hosszútávra tervezünk, és folyamatos fejlődési lehetőséget biztosítunk számukra, azáltal, hogy akár az eredeti pozíciójuktól eltérő szakmai területen is kipróbálhatják magukat. A vállalati kultúránk hozzájárul ahhoz, hogy munkatársaink elkötelezettek, több generáció dolgozik együtt és a szolgálati idő átlagosan 14 év.
A legfontosabb tényezőnek – iparágtól függetlenül – a pozitív hozzáállást tartom. Az a képesség, hogy változás esetén minden energiánkat az új építésére fordítjuk, kétségtelenül egy szupererő. Merjük felvállalni a hibákat, mert ezáltal tanulunk, fejlődünk és biztonságosabb, innovatívabb munkakörnyezetet teremtünk. Az üzletépítés nem magányos munka, ezért fontos, hogy hosszútávú, bizalmon alapuló partnerséget építsünk vállalaton belül és kívül.
Gyakoroljuk nap mint nap a felelős döntéshozatalt. A rövidtávú megtérülési szempontok mellett mérlegeljük a hosszútávú következményeket és az etikai szempontokat.
A Shell számára kiemelten fontos a sokszínűség és a befogadó vállalati kultúra. Eredményesebbek leszünk azáltal, hogy a vállalaton belül is visszatükrözzük a társadalom sokszínűségét. A fiatalok számára inspiráló és motiváló lehet, ha több nőt látnak vezetői pozíciókban, mivel ez példát mutat számukra és erősíti a hitüket abban, hogy mindenki számára nyitva állhatnak a vezetői szerepek.
A 2000-es évek elejétől készítünk esélyegyenlőségi tervet, amelynek eredményeként mára a felsővezetésben és igazgatóságunkban is 50-50 % a női és férfi vezetők aránya.
Az EU-s irányelvek támogatják ezt az irányt, és úgy látom, hogy ezek az intézkedések hosszú távon erősíteni fogják az iparág és a munkahelyek vonzerejét a fiatalok számára.
Fontosnak tartom, hogy a vállalati szabályozások és rendszerek a nőket és a férfiakat egyaránt támogassák, a változás közös ügy és összefogásra van szükség. A rugalmas munkavégzés és az otthoni munkavégzés lehetősége ezért nálunk mindenki számára elérhető.
Kapcsolatot tartunk a szülési szabadságon lévő kollégákkal, segítjük a visszajövetelüket. 2023-ban bevezettük a 8 hetes, teljes fizetéssel járó partnerszabadságot, amely elősegíti a munka és a magánélet összehangolását, azáltal, hogy az apák is több időt tölthetnek gyermekükkel.
A partnerszabadság intézménye elősegíti az otthoni feladatok megosztását, ezáltal pedig hozzájárul, ahhoz, hogy a nők és férfiak egyenlő esélyekkel versenyezzenek a munkaerőpiacon.
Az egyetemistákat megszólító Shell Eco-marathon megszervezésével a Shell az innovációt és energiahatékony technológia fejlesztését segíti elő. A győri Széchenyi Egyetem Szenergy csapata évek óta sikeresen vesz részt ezen a versenyen és számos világrekordot sikerült elérniük. Számomra különösen nagy öröm lányokkal is találkozni e sikeres csapatban, ugyanis példájukkal elősegítik, hogy még több lány számára vonzó legyen a tudományos-műszaki pálya. A nők arányának növelése a STEM területen szintén kulcsfontosságú tényező abban, hogy több női vezető legyen. A Shell Eco-marathon közelebb hozza az iparágat a fiatal generációhoz.
A Shell elkötelezett az energiaátmenet és a párizsi klímacélok megvalósítása mellett, amit a 2024-es energiaátmenet stratégiánk is tükröz. Célunk, hogy vezető szerepet töltsünk be az energiaátmenetben, ott ahol versenyelőnyünk van, erős keresletet látunk, és támogató a szabályozói környezet. A közlekedés fenntarthatóságának elősegítésére üzemanyagok mozaikját nyújtjuk vásárlóinknak, mint pl. az EV, a megújuló dízel, a bioLNG, vagy a fenntartható repülő üzemanyag, ugyanis az egyes szektorokban eltérő dekarbonzációs utak várhatók.
Idén a magyarországi befektetéseink jelentős részét fordítottuk a Shell Recharge elektromos töltők országos hálózatának fejlesztésére.
Mind a munkatársaink, mind az üzleti partnereink egyre tudatosabbak a fenntarthatósági kérdésekben, és erre építve erős partnereséget tudunk építeni az energiaátmenet érdekében.
Kiemelt kép forrása: Shell Hungary zRt.