Vállalatok

A MOL-csoport harmadik negyedévi eredménye: Rugalmas eredmények miközben a Downstream alulteljesített a makrokörnyezet miatt

NRGreport | 2024.11.08. 08:37

A MOL-csoport ma közzétette 2024 harmadik negyedévére vonatkozó pénzügyi eredményeit. A vállalat jó úton halad afelé, hogy elérje a kitűzött iránymutatást, mivel adózás előtti eredménye ebben az időszakban elérte az 503 millió dollárt, 2024 első kilenc hónapjában pedig az 1419 millió dollárt. Az Upstream magas termelési szintről számolt be, míg a Downstream teljesítményét a makrokörnyezet és a tervezett leállások csökkentették. A Fogyasztói Szolgáltatások éves szinten stagnált, az üzemanyag-értékesítés pozitív hozzájárulásával, és egyszeri hatások miatt. A Körforgásos Gazdaság szegmensének eredményei nagy ingadozást mutatnak, de a szabad cash flow szintjén továbbra is veszteséges, mivel a hulladékgazdálkodási rendszerbe történő beruházások továbbra is magasak.

 

Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató így kommentálta az eredményeket:

„Vegyes negyedévet zártunk. Egyfelől nem vagyok boldog, hogy finomítási üzletágunk kevésbé szerepelt jól, de ennek okait a különösen kedvezőtlen külső gazdasági és pénzügyi környezet hatásaiban látom. Ezt azonban ellensúlyozni tudtuk azzal, hogy Upstream termelésünk nőtt – külön öröm, hogy Magyarországon az öregedő mezők kitermelésének fokozásában sikereket érünk el. Ígéretesnek látom a Fogyasztási Szolgáltatások eredményét is, mert úgy tudtuk tartani az előző évek eredményeit, hogy kisebb kúthálózatot üzemeltetünk. Nem kis eredmény ez. A több milliós napi palack visszagyűjtési szám pedig megerősít minket abban, hogy jó úton járunk a hazai hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztésében és jó stratégiai lépés volt a körkörös gazdaság területére belépnünk. Ez a negyedév ismét bebizonyította, hogy a MOL-recept működik. Integrált üzleti modellünk és régiós beágyazódásunk még a nehéz makrógazdasági és adózási környezetben is képessé tesznek minket jó pénzügyi eredmény elérésére és arra, hogy továbbra is hozzájáruljunk a régió ellátásbiztonságához. Ezen felül haladunk stratégiai fejlesztési programunkkal is, különös tekintettel az okos átmenetet támogató beruházásokra. Végezetül, elégedettséggel tölt el, hogy tovább tudtuk építeni kapcsolatainkat a török és azerbajdzsáni partnereinkkel, melynek köszönhetően remek lehetőségek nyílhatnak számunkra ezekben az országokban a jövőben.”

A MOL-csoport közzétette 2024 harmadik negyedévére vonatkozó pénzügyi eredményeit. (Fotó: MOL-csoport)

 

Az Upstream üzletág stabil teljesítményt nyújtott a tavalyi év azonos időszakához képest, magas termelési eredmények mellett: 2024 harmadik negyedévében elérte a napi 96,2 ezer hordó termelési szintet, ami napi 4,1 ezer hordóval magasabb az év második negyedévéhez képest. A növekedés elsősorban a kazahsztáni gáztermelés felfutásának, valamint a magyarországi termelés optimalizálásnak és az új kutak termelésbe állításának köszönhető. Az üzletágnak a negyedév során sikerült versenyképes szinten, 5,9 USD/hordó szinten tartania az egységnyi közvetlen termelési költséget. Mivel a termelés átlaga az első 3 negyedévben napi 93 ezer hordó felett volt, az éves előrejelzést napi 92-94 ezer hordóra emelték.

A Downstream jövedelmezőségét jelentős leállások csökkentették, amelyek a nyersolaj-feldolgozást a tavalyi szint alatt tartották, miközben a romló makrokörnyezet rontotta az árréseket. A petrolkémiai árrés enyhén emelkedett az előző év azonos időszakához képest, összhangban a valamivel jobb árkörnyezettel.

A Fogyasztói Szolgáltatások éves teljesítménye stagnált a bázisidőszak egyszeri elemeinek hatása miatt, annak ellenére, hogy 5%-kal kevesebb töltőállomásunk volt a hálózatban. Az üzemanyag-értékesítés pozitívan járult hozzá az eredményekhez a prémium termékek felé történő elmozdulással. A nem üzemanyagok árrésének szerves javulása folytatódott, mivel a kereslet a magasabb árrésű termékek felé tolódott el.

A Körforgásos Gazdasági Szolgáltatások hozzájárulása javult az általános eredményekhez. A szegmens két akvizíció révén bővült azzal a céllal, hogy élelmiszer-minőségű PET-újrafeldolgozási kapacitásokat hozzon létre. A kötelező visszaváltási rendszer (DRS) július 1-jén országszerte elindult Magyarországon, ami azt jelenti, hogy a negyedév végére a kiskereskedelmi hálózatokban mintegy 3500 automata egység volt elérhető, és naponta mintegy 6 millió italcsomagolás érkezett vissza.

A Gas Midstream teljesítményét alacsonyabb szállítási és határkeresztező kapacitásigény jellemezte.

 

Kiemelt kép forrása: MOL-csoport

  NRGreport
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2024 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.