Innováció

Evőeszközzé alakítanák a radioaktív hulladékot – ön megvenné?

G. Sziszi | 2024.11.08. 08:40

A francia EDF energetikai vállalat új tervet mutatott be, amely szerint a fessenheimi atomerőmű bezárása után, a megmaradt anyagok egy részét újra feldolgoznák. A radioaktív fémekből készült termékek között evőeszközök, ajtókilincsek és egyéb háztartási tárgyak is szerepelnének.

 

Az EDF azzal a javaslattal állt elő, hogy a fessenheimi atomerőmű bezárása után az ott megmaradt anyagokat hasznosítsák újra. A megmaradt alacsony radioaktivitású fémeket acéllá vagy öntöttvassá alakítanák, amelyekből különböző termékeket, például evőeszközöket készítenének.

A vállalat szerint ezek az anyagok biztonságosan felhasználhatóak, hiszen „nagyon alacsony radioaktivitású” fémekről van szó.

A többi anyagot nukleáris hulladékfeldolgozó üzemekbe küldenék. Az újrahasznosító központot az EDF a bezárt erőmű közelében, egy 15 hektáros területen tervezné megépíteni – írta meg az euronews.com. „Ez lehetővé tenné, hogy negyven év alatt 500 000 tonna alacsony radioaktivitású fém feldolgozását végezzék el” – mondta Laurent Jarry, a fessenheimi telephely korábbi igazgatója.

Amióta radioaktív hulladék keletkezik, azóta találgatják a szakemberek, hogyan tárolják e halálosan sugárzó anyagokat biztonságosan (Fotó: Pexels)

 

A radioaktív hulladék veszélyei jelen lehetnek

Bár az EDF tervei úttörőek Franciaországban, hasonló technikákat már alkalmaznak Svédországban, Németországban és az Egyesült Államokban is. Ezekben az országokban a fémeket megtisztítják a radioaktivitástól, mielőtt újrahasznosítják és ingotokká öntik őket. Azonban nem mindenki ért egyet a radioaktív hulladék újrafelhasználásával. Az atomenergia ellenzői szerint a radioaktivitásnak való kitettség minden szinten kockázatot jelenthet.

„A radioaktivitásnak való kitettségnek nincs ártalmatlan küszöbértéke” – állítják az atomellenes kampányolók, akik szerint minden dózis, legyen az bármilyen alacsony, növeli a rák kialakulásának kockázatát.

Ezért a terv végrehajtásáról a lakosságnak kell majd döntenie, és 2025 februárjáig szavazhatnak arról, hogy támogatják-e a projektet.

A nagy aktivitású, hosszú élettartamú hulladék veszélyessége százezer évig is fennáll. (Fotó: Canva)

 

Jogi változások nélkül sehova

Az EDF terveinek megvalósításához jogi változtatásokra lenne szükség. A francia közegészségügyi törvény módosítása elengedhetetlen, hogy engedélyezzék az újrahasznosító üzem felépítését. Emellett környezetvédelmi engedélyt is be kellene szerezni, mivel a jelenlegi szabályozások szerint a nukleáris létesítményekből származó minden hulladékot radioaktívként kezelnek.

Bár a törvények 2022-ig tiltották az alacsony radioaktív hulladékok újrahasznosítását, egy 2022 februárjában megjelent miniszteri rendelet már bizonyos feltételek mellett lehetővé tette ezek felhasználását.

A Francia Radioaktivitás Független Kutatási és Információs Bizottság (Criirad) egy tanulmánya szerint azonban a megtisztított fémekben mindig marad egy kis mennyiségű radioaktivitás, amely a fémtől függően változó mértékben jelenhet meg.

Kiemelt kép forrása: Pixabay

  G. Sziszi
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2024 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.