Bonaventure Ntirugulirwa, a projekt vezető kutatója elmondta, hogy a biomassza alapú áramtermelés még nem eléggé ismert és kihasznált lehetőség, különösen a távoli, vidéki területeken.
A tudósok főleg a gyorsan növő Senna siamea és Gliricidia sepium fákra összpontosítottak, amelyek sűrű faanyaga hatékony égést biztosít, így ideálisak az áramtermeléshez – írja az Interesting Engineering.
A projekt során a kutatók több fafaj energetikai potenciálját is felmérték, beleértve a Cajanus cajan (galambborsó), a Calliandra calothyrsus (afrikai vörösfenyő) és a Senna spectabilis fákat, amelyek nemcsak tüzelőanyagot biztosíthatnak, de egyéb forrásként is szolgálhatnak a gazdálkodók számára.
E fák sűrű faanyaga és magas fűtőértéke biztosítja, hogy hatékonyan égjenek, és a fosszilis tüzelőanyagokhoz képest nagy hőtermelésű lehetőséget kínálnak. Ntirugulirwa tisztázta, hogy a tanulmány célja az volt, hogy azonosítsa a hatékonyan égő fákat, és fenntartható megoldást találjon az elszigetelt régiók energiahiányára.
A tudóscsapat eddig Ruandában értékelte a biomassza fűtőértékét, de bizonyos vizsgálatokhoz, mint például a szén- és hidrogéntartalom elemzéséhez, Svédországban szükséges elvégezni a méréseket. A nigériai professzor, Babatunde Ajayi, aki a vidéki régiók energetikai helyzetének javításával foglalkozik, méltatta a projektet.
Az újrahasznosítási projekt nem csupán energiát biztosít a vidéki területek számára, hanem hozzájárul a talajminőség javításához, a földek védelméhez és az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez is.
Kiemelt kép forrása: Pixabay