Innováció

Kutatók két olyan fafajt találtak, amelyek képesek tiszta áramot termelni

G. Sziszi | 2024.11.08. 06:35

Ruandában a helyi tudósok két ígéretes fafajt találtak, amelyek tiszta energiát biztosíthatnak a falusi közösségek számára. Az energetikai kutatás része annak az országos célkitűzésnek, hogy 2030-ra az egész lakosság számára elérhető legyen az elektromos áram.

 

Bonaventure Ntirugulirwa, a projekt vezető kutatója elmondta, hogy a biomassza alapú áramtermelés még nem eléggé ismert és kihasznált lehetőség, különösen a távoli, vidéki területeken.

„Ezt a projektet a vidéki területek villamosenergia-szükségletének kielégítésére terveztük” – mondta Ntirugulirwa.

A tudósok főleg a gyorsan növő Senna siamea és Gliricidia sepium fákra összpontosítottak, amelyek sűrű faanyaga hatékony égést biztosít, így ideálisak az áramtermeléshez – írja az Interesting Engineering.

A megújuló energiaforrások, és ezen belül a biomassza felhasználása egyre elterjedtebb világszerte. (Fotó: Pexels)

 

Sokoldalú fafajok

A projekt során a kutatók több fafaj energetikai potenciálját is felmérték, beleértve a Cajanus cajan (galambborsó), a Calliandra calothyrsus (afrikai vörösfenyő) és a Senna spectabilis fákat, amelyek nemcsak tüzelőanyagot biztosíthatnak, de egyéb forrásként is szolgálhatnak a gazdálkodók számára.

„A gazdáknak lehetőségük volt arra, hogy teszteljék melyik gyakorlat válik be számukra a legjobban, és kiválasszák azokat, amelyek a legmegfelelőbben működnek az ő saját körülményeik között” – magyarázta Ntirugulirwa.

E fák sűrű faanyaga és magas fűtőértéke biztosítja, hogy hatékonyan égjenek, és a fosszilis tüzelőanyagokhoz képest nagy hőtermelésű lehetőséget kínálnak. Ntirugulirwa tisztázta, hogy a tanulmány célja az volt, hogy azonosítsa a hatékonyan égő fákat, és fenntartható megoldást találjon az elszigetelt régiók energiahiányára.

A villamosenergia-termelés az egyik legfontosabb iparág, a civilizáció alappillére. (Fotó: Pexels)

 

A biomasszában rejlő rengeteg potenciál

A tudóscsapat eddig Ruandában értékelte a biomassza fűtőértékét, de bizonyos vizsgálatokhoz, mint például a szén- és hidrogéntartalom elemzéséhez, Svédországban szükséges elvégezni a méréseket. A nigériai professzor, Babatunde Ajayi, aki a vidéki régiók energetikai helyzetének javításával foglalkozik, méltatta a projektet.

„A biomassza felhasználása az áramtermeléshez üdvözlendő ötlet, különösen a vidéki területeken, ahol az áramhoz való hozzáférés rendkívül korlátozott” – mondta Ajayi, aki a módszert a napenergia-használathoz hasonlította, mivel mindkettő a természetes források közvetlen felhasználásával termel elektromosságot. „Amint a biomasszát betesszük egy gépbe, az átalakítja azt elektromos energiává.”

Az újrahasznosítási projekt nem csupán energiát biztosít a vidéki területek számára, hanem hozzájárul a talajminőség javításához, a földek védelméhez és az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez is.

 

Kiemelt kép forrása: Pixabay

  G. Sziszi
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2024 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.