Elemzés   A rovat támogatója a MET Csoport

ENSZ: Drasztikusan lemaradtunk a klímavédelemben

G. Sziszi | 2024.11.09. 06:35

Az üvegházhatású gázok szintje rekordot döntött 2023-ban, és a szén-dioxid-koncentráció a légkörben gyorsabban növekszik, mint bármikor az emberiség történetében. A szén-dioxid-kibocsátás csökkentése komoly lemaradásban van a célkitűzésekhez képest.

 

Az ENSZ legfrissebb jelentése szerint az emberiség hatalmas kihívásokkal néz szembe, ha el akarja kerülni a globális felmelegedés súlyos következményeit – írja az Euronews.

A Meteorológiai Világszervezet (WMO) szerint a szén-dioxid szintje mindössze két évtized alatt 11,4 százalékkal nőtt.

A gyors felhalmozódás mögött az emberi tevékenység magas szén-dioxid-kibocsátása, az erdőirtás és a pusztító erdőtüzek állnak, melyek mind hozzájárulnak a szén-dioxid koncentráció növekedéséhez. „Ezek több mint egyszerű statisztikák. Minden egyes milliomodrész és minden egyes töredék fokos hőmérséklet-emelkedésnek valós hatása van az életünkre és a bolygónkra” – nyilatkozta Celest Saulo, a WMO főtitkára, rávilágítva az adatok mögötti éghajlati következményekre.

A klímakutatók többsége szerint a 450 ppm-es (parts per million, azaz milliomodrész: azt mutatja meg, 1 millió részecskéből mennyi a vizsgált anyag) légköri szén-dioxid-koncentráció már visszafordíthatatlan következményekkel járna az éghajlatváltozás szempontjából. (Fotó: Pexels)

 

Nemzetközi klímavédelmi erőfeszítés: messze vagyunk még a céloktól

Az ENSZ hétfőn közzétett jelentése rámutatott, hogy az országok jelenlegi éghajlat-változási célkitűzései messze elmaradnak a szükséges mértéktől. A Párizsi Megállapodás célkitűzése szerint a globális felmelegedést 1,5 Celsius-fok alatt kellene tartani, amihez 2030-ig a kibocsátások 43 százalékos csökkentésére lenne szükség.

Ehhez képest a jelenlegi politikák csupán 2,6 százalékos kibocsátáscsökkenést biztosítanának a 2019-es szinthez képest.

Simon Stiell, az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezményének (UNFCCC) ügyvezető titkára szerint „a jelenlegi nemzeti éghajlat-változási tervek mérföldekkel elmaradnak attól, amire szükség lenne ahhoz, hogy a globális felmelegedés ne tegyen tönkre az összes gazdaságot, és ne tegye tönkre életek és megélhetések milliárdjait minden országban.

Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) 2020-ban ünnepelte megalakulásának 75. évfordulóját. (Fotó: Pexels)

 

Nagy nyomás a világ vezetőin a COP29 előtt

A COP29 éghajlat-változási csúcstalálkozót idén novemberben, Bakuban rendezik meg, ahol az országoknak új, hatékonyabb kibocsátáscsökkentési terveket kellene kidolgozniuk.

Az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) legutóbbi figyelmeztetése tovább árnyalja a helyzetet: a globális felmelegedés 1,5 Celsius-fokra történő korlátozásának esélye az iparosodás előtti szinthez képest „gyakorlatilag nulla”.

Az eddigi nemzeti szintű vállalások és politikák alapján, a jelenlegi tendencia megfordítása nélkül, a bolygó a jövőben egyre magasabb hőmérsékleti rekordokat érhet el.

 

Kiemelt kép forrása: Canva

  G. Sziszi
Címkék
#climatechange   #co2   #CO2-kibocsátás   #éghajlat   #éghajlat-változási megállapodás   #éghajlati célok   #éghajlati válság   #éghajlatváltozás   #éghajlatváltozás kezelése   #éghajlatvédelem   #éghajlatvédelmi intézkedés   #ENSZ   #erdő   #erdőtűz   #fa   #felmelegedés   #fenyő   #globális felmelegedés   #globális kibocsátás csökkentése   #kibocsátás   #klímapolitika   #klímaválság   #klímaváltozás   #klímavédelem   #környezetszennyezés   #környezetvédelem   #környezetvédelmi célok   #környezetvédelmi intézkedések   #környezetvédelmi jelentés   #megújuló energia   #nettó nulla kibocsátási célok   #nettó nulla szén-dioxid-kibocsátás   #Párizsi Megállapodás   #szén-dioxid emisszió   #szén-dioxid kibocsátása   #szén-dioxid-kibocsátás   #természetvédelem   #üvegházhatású gázok   #üvegházhatásúgáz-kibocsátás  
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2024 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.