Régóta várható, hogy az elektromos, benzines és dízelmotoros modellek költségparitása lesz a fordulópont az elektromos autók értékesítése javára. Tekintettel arra, hogy az elektromos autók milyen olcsón üzemelnek, a legtöbb ember számára nem lesz értelme a benzines vagy dízelmotoros autót választani – írja az Euronews.
Norvégiában, ahol a kiterjedt kormányzati támogatásnak köszönhetően már sikerült elérni az árparitást, az eladott új autók több mint 80 százaléka elektromos. Összességében az elektromos autók száma már meghaladja a benzines autókét a norvég utakon.
A belső égésű motorok és az elektromos autók közötti árkülönbség két fő mozgatórugója az akkumulátorok és az autógyártási folyamatok költsége. Az elektromos autók költségeinek várható csökkenése valószínűleg az akkumulátorok árának csökkenéséből és abból ered, hogy az autógyártók áttérnek a kifejezetten elektromos autók számára tervezett járműplatformokra, mivel ez egyszerűbb összeszerelést, szabványosított akkumulátorcsomagokat és nagyobb volumenű gyártást tesz lehetővé.
A Goldman Sachs Research előrejelzése szerint az akkumulátorok ára 2025-re kilowattóránként (kWh) 99 dollárra (89 euró) csökken, ami 40 százalékos csökkenést jelent a 2022-es szinthez képest.
Ezt a csökkenést részben a kulcsfontosságú nyersanyagok, például a lítium, a nikkel és a kobalt árának csökkenése fogja elősegíteni. A bányászatba és finomításba a közelmúltban történt beruházások biztosították, hogy a globális kínálat könnyen kielégítheti a jelenlegi és a növekvő keresletet. Az akkumulátorcsomagok ára 2023 és 2030 között várhatóan évente átlagosan 11 százalékkal csökken.
Az akkumulátorkémia fejlődése azonban, különösen a szilárdtest-akkumulátorok bevezetésével, megváltoztathatja az elektromos járművek iparágát.
A szilárdtest-akkumulátorok a jelenlegi lítium-ion akkumulátorokban található folyékony elektrolitot szilárd anyaggal helyettesítik, ami biztonságosabbá teszi őket, mivel csökkenti a szivárgás vagy lítiumtűz kockázatát sérülés esetén.
Ezek az akkumulátorok jelentősen nagyobb hatótávolságot is ígérnek, és potenciálisan megduplázhatják az elektromos járművek hatótávolságát, a töltésenkénti átlagos 400 km-ről több mint 800 km-re.
Ezek a technológiai fejlesztések a csökkenő költségekkel együtt megnyitják az utat az elérhetőbb és hatékonyabb elektromos járművek előtt. Eközben a benzin- és dízelüzemű autók ára várhatóan emelkedni fog a szigorúbb uniós emissziós előírások miatt, így mindezek a tényezők együttesen az árkülönbséget fogják csökkenteni.
A felár mértéke országonként eltérő, az autókra kivetett adó mértékétől, valamint az állami ösztönzőktől és támogatásoktól függően.
Németországban a Peugeot 208 benzines és elektromos változata közötti árkülönbség jelentős. A benzinmotoros 208-as Style felszereltségben 22 950 euróba kerül, míg az elektromos modell ára 36 325 euróra rúg – ez jelentős különbség.
Franciaországban a 208 Style felszereltségű belépőmodell benzines változata 20 850 eurótól, a hibrid 23 550 eurótól, az elektromos változat pedig 34 100 eurótól indul. Dániában is érezhető a különbség: a Peugeot 208 Active benzines változatának ára 169 990 DKK (22 780 euró), míg az elektromos változaté 214 990 DKK (28 811 euró). Írországban a Peugeot 208 Allure felszereltségben 28 495 euróról indul a benzines, 29 995 euróról a hibrid és 33 185 euróról az elektromos változat.
Az árparitás azonban nemcsak a beszerzési árról szól, a teljes tulajdonlási költséget is figyelembe kell venni.
Az elektromos járművek jellemzően alacsonyabb üzemeltetési költségeket kínálnak, beleértve az olcsóbb üzemanyagot (villamos energiát), a kevesebb karbantartási igényt és az adókedvezményeket. Ez azt jelenti, hogy még ha a beszerzési árak magasabbak is, az elektromos autók teljes tulajdonlási költsége sok országban már alacsonyabb lehet, mint a belső égésű autóké.
A Goldman Sachs Research szerint az elektromosautó-piac az évtized közepére elérheti a benzin- és dízelüzemű autókkal való teljes birtoklási költségegyenlőséget.
A Gartner egy nemrégiben készült jelentése szerint 2027-re a következő generációs akkumulátoros elektromos járművek előállítása olcsóbb lesz, mint a belső égésű autóké, köszönhetően az olyan újításoknak, mint a központosított járműarchitektúra, amely jelentősen csökkenti a gyártási költségeket és az összeszerelési időt.
Ez azt jelenti, hogy az elektromos járművek a vártnál gyorsabban elérik a belső égésű járművekkel való költségparitást.
A Gartner azonban azt is előre jelzi, hogy miközben az elektromos autók gyártása olcsóbbá válik, a javítási költségek várhatóan emelkedni fognak, ami magasabb biztosítási díjakat eredményezhet.
Az autóipar gyorsan fejlődik, és az elektromos autók árai tovább csökkennek, ahogy az akkumulátorok ára csökken és a gyártási folyamatok hatékonyabbá válnak.
Bár az elektromos autók várhatóan egyre versenyképesebbek lesznek a hagyományos belső égésű motoros autókkal szemben, a valódi árparitás valószínűleg csak az évtized második felében fog megvalósulni.
Kiemelt kép forrása: Canva