A UC Santa Cruz vegyészei által kifejlesztett eljárás a használt növényi olajat biodízellé alakítja – írja az Interesting Engineering. Nátrium-tetrametoxiborátot (NaB(OMe)4) használtak, amelyből azt a hatóanyagot állítják elő, amely az olajjal reagálva biodízelt eredményez.
A kutatók szerint lehetővé teszi, hogy a bioüzemanyag könnyen elválasztható legyen az előállítás melléktermékeitől – egyszerűen szétönthetjük őket.
A vegyészek azt is állították, hogy a reakció egy órán belül elvégezhető akár 40 °C-os hőmérsékleten is – ezzel energiát és pénzt takarítanak meg. A keletkező melléktermék felhasználható a gyártási folyamat legdrágább összetevőjének regenerálására is. „Mindig is szerettem volna biodízelen dolgozni” – mondta Kevin Lofgren, a fő szerző, a UC Santa Cruz kémia doktori hallgatója. „Elkezdtem vizsgálni ezt az új anyagot, amelyet azért készítettünk, hogy lássam, képes-e megtámadni az olajban lévő zsírokat, hogy segítsen a biodízel katalizálásában, onnan indult minden.”
Miközben az egyéni fogyasztók egyre inkább a nap- és elektromos energia felé fordulnak otthonaik és járműveik energiaellátása érdekében, Amerika hatalmas ipari ágazatai még mindig a dízelüzemanyagra támaszkodnak.
A kutatók rámutattak, hogy a teherautók, vonatok és hajók többsége, amelyek árukat szállítanak világszerte, jelenleg dízelmotorokkal működik, és nem fognak egyhamar villamosítani – olvasható a sajtóközleményben.
Azt is állítják, hogy a biodízel, amely jóváhagyott szén-dioxid-semleges üzemanyag, motorátalakítás nélkül is képes meghajtani a járműveket.
Az Amerikai Kémiai Társaság Energy & Fuels című folyóiratában megjelent tanulmány bemutatja azt az eljárást, amely a víz forralásához szükségesnél alacsonyabb hőmérsékleten képes biodízelt előállítani. Scott Oliver, a kémia és biokémia professzora és a tanulmány társszerzője kijelentette, hogy mindenkinek szüksége van energiára – minden mezőgazdasági üzem, élelmiszer-előállító üzem és közlekedési jármű függ tőle.
Az újonnan kifejlesztett eljárással elkerülhető a jelenleg alkalmazott hidroxidbázisok használata, ezáltal elkerülhető a szappanos dízel előállítása, és nincs szükség a víz eltávolítására a reakcióelegyből, valamint a szappanos szennyeződések zsírsav-metilészterekké történő átalakítására.
Továbbá a melléktermékként keletkező glicerin-bór vegyületek szilárd anyagot képeznek, és a tanulmány szerint megkönnyítik a biodízel egyszerű dekantálással történő izolálását.
A kutatók azt is állították, hogy az átészterezési reakciók egy nagy gyorsétteremlánc olcsó, bőséges mennyiségű hulladék étolajával, valamint szójaolajjal, kukoricaolajjal, olívaolajjal és állati zsírral is sikeresek voltak, és az 1 órán át 80°C-on (176°F) végzett reakciók esetében átlagosan 85%-os hozamot értek el.
Kiemelt kép forrása: Canva