Az energetikai szektor átalakulása és modernizációja során egyre nagyobb figyelmet kap a sokszínűség és az esélyegyenlőség kérdése. Az iparág előtt álló kihívások és lehetőségek közepette a női vezetők szerepe és hozzáadott értéke különösen fontos. Sorozatunkban olyan inspiráló nőkkel beszélgetünk, akik nem csak szakmai tudásukkal, hanem elkötelezettségükkel és innovatív megközelítéseikkel is formálják az energetika jövőjét.
Cikksorozatunk 5. részében Szécsi Katalin, a KPMG Tanácsadó Kft. Tanácsadás, Energetikai és közüzemi szektorának menedzsere osztja meg velünk gondolatait az iparágról, a nők szerepéről és a fenntarthatósági törekvésekről.
Véleményem szerint a közeljövőben a megfizethető energiaárak és azok versenyképességre gyakorolt hatása, a gyorsuló elektrifikáció által jelentkező kihívások, valamint az Európai Unió dekarbonizációs célokkal összeegyeztetett versenyképességének fejlesztése jelentik a legnagyobb szakmai kihívásokat az energia szektorban.
A szektorhoz egyetemi tanulmányaim után kapcsolódtam először, amely már akkor is nagyon színesnek és érdekesnek tűnt.
Az elmúlt közel 14 évben szerzett tapasztalataim ebben a tudatban még inkább megerősítettek és a szektor változatossága ill. folyamatos fejlődése jelentik számomra a legfőbb motivációt a mindennapi munkában.
Mindkét csoportnak ugyanazt az üzenetet szeretném közvetíteni. Ennek a szektornak a dekarbonizációja elengedhetetlen egy fenntartható jövőhöz. Aki ebben a szektorban aktív és próbál a saját tudásával a lehető leginkább hozzájárulni a kívánt célok eléréséhez, az maga is hozzájárulhat a szektor zöldítéséhez.
Nem tudnék specifikus skill-eket megfogalmazni. A nyitottság, tudásvágy, fejlődés iránti elkötelezett hozzáállás jelenti a sikeres boldogulás titkát.
A szektorban folyamatosan jelennek meg újabbnál újabb megoldások, technológiák, irányelvek. Aki ezeket igyekszik követni és fejleszteni a saját ismereteit, az tudja tartani a mindennapok ritmusát.
Ennek az ellenkezője tulajdonképpen a szektor buktatója is: a korábbi évek felhalmozott tudása önmagában már nem elegendő nemcsak a jövőre nézve, de még mai boldoguláshoz sem.
Egyetértek, nagyon fontos és inspiráló lehet ez a direktíva a mai fiatalok számára. Ugyanakkor fontos azt is hozzátenni, hogy ez a kezdeményezés ahhoz, hogy minél több női vezető legyen, csak a mozaik egy darabja. Emellett szükség van többek között a tudásbővítésre, a hagyományosan férfiak által dominált alágazatokban az egyéb esélyegyenlőségi törekvésekre, hogy például a hagyományosan női feladatokban (kiemelten a családdal kapcsolatos teendők) a férfiak is aktív szerepet vállaljanak.
Szerintem a legjobb módja ennek, ha már az oktatási rendszer középszintjén is kapnak erről a szektorról információkat a diákok. Nagyon gyakorlatias és kézzelfogható példákon, esettanulmányokon keresztül már középiskolás diákok is megérthetik a szektor hozzáadott értékét és jelentőségét.
Ekkor láthatóvá válna, hogy itt bőven van hely és szerep nőknek is, és ideértem azt is, hogy az energetikai szektorhoz szükséges mérnöki tudományok iránt is felkeltsük a fiatal lányok érdeklődését.
A törekvéssel a mérnöki tudományok megszerettetésére, ill. a mérnöki tudás nélküli is végezhető álláslehetőségek bemutatásával azt gondolom, hogy már tizenéves korban ki lehetne alakítani egy erősebb kötődést az ágazat felé, amely így nem lenne nehezebb, mint más területek.
Cégünk elkötelezett az ESG törekvések elérése érdekében. A jelenlegi stratégiai megközelítésünkben a három ESG-dimenzió mentén a következő irányok jelennek meg: elkötelezettek vagyunk a globális felmelegedésnek és hatásainak csökkentése mellett. Törekszünk arra, hogy támogassuk és kövessük a KPMG International éghajlatváltozás mérséklésére vonatkozó ambiciózus céljait, ideértve a nettó zéró szén-dioxid-kibocsátás elérését 2030-ig. A KPMG az „E” mellett természetesen aktívan dolgozik a minél jobb „S” és „G” megfelelésért is.
Kiemelt kép forrása: KPMG