Az S&P Global új adatai szerint tovább romlanak az akkumulátoros elektromos járművek (BEV) kilátásai az EU-ban – írja az Euronews. Becslésük szerint az akkumulátoros elektromos járművek részesedése 2025-ben valószínűleg 21% lesz.
Ez jelentős lefelé történő módosítás az S&P Global 2024 első felében adott előrejelzéséhez képest, amely 27% volt.
Ez a felülvizsgálat elsősorban a változó piaci feltételek miatt történt, mivel az elektromos járművek iránti kereslet világszerte csökken. Az akkumulátoros-elektromos járművek alacsonyabb piaci részesedése 2025-ben valószínűleg azt is megnehezíti, hogy az EU 2025-re kitűzött szén-dioxid-kibocsátási céljai teljesüljenek. Ennek oka, hogy a BEV-piaci részesedés és az értékesítés növelése az egyik legfontosabb módja annak, ahogyan a járműgyártók e célok elérését tervezik.
Más módszerek közé tartozik a nagyobb kibocsátású gyártók és az alacsonyabb kibocsátású gyártók közötti partnerség, valamint az értékesítési stratégiák megváltoztatása, hogy a hatékonyabb járműmodelleket helyezzék előtérbe. A mild hibrid technológia, amelynek lényege, hogy egy kis akkumulátorral működő villanymotor segíti a hagyományos dízel- vagy benzinmotort, szintén hozzájárulhat e célok eléréséhez.
Sigrid de Vries, az ACEA főigazgatója szintén nyilatkozott a sajtóközleményben: „A fenyegető válság sürgős cselekvést tesz szükségessé. Minden jel arra mutat, hogy az EU elektromos járműveinek piaca stagnál, pedig most van szükség a gyorsításra. Eltekintve attól, hogy az uniós gyártók számára 2025-ben aránytalanul magas megfelelési költségek merülnek fel, a közúti közlekedés dekarbonizációs politikájának sikere veszélybe kerül. Nagyra értékeljük, hogy több európai biztos is hangsúlyozta a szabályozás kiszámíthatóságát és stabilitását a megerősítő meghallgatásokon, de a stabilitás nem lehet öncélú. A gyártók jelentős beruházásokat eszközöltek és fognak továbbra is eszközölni. Európának a zöld átalakulás útján kell maradnia, és olyan stratégiát kell elfogadnia, amely működik.”
Az EU a közelmúltban magasabb importvámokat vetett ki a kínai elektromos járműgyártókra, például a Geelyre, a BYD-re és a SAIC-ra. A döntést az egyre gyakrabban felmerülő vádak közepette hozták meg, miszerint a kínai kormány nagymértékben támogatja ezeket a vállalatokat, lehetővé téve számukra, hogy modelljeiket jelentősen csökkentett áron értékesítsék az EU-ban. Ez jelentősen alákínált más európai autógyártóknak, például a Volkswagennek, az Audinak, a Mercedes-Benznek és a BMW-nek.
Az EU most 18,8%-os vámot vetett ki a Geelyre, 17%-os vámot a BYD-re és 35,3%-os vámot a SAIC-ra. A vámok bevezetésével azonban ezek az elektromos járművek valószínűleg jóval drágábbak lesznek, ami visszaveti az eladásokat, különösen mivel a vásárlók még mindig küzdenek a megélhetési válsággal Európa-szerte.
Ez viszont valószínűleg még nehezebbé teszi a szén-dioxid-kibocsátási célok elérését mind 2025-ben, mind pedig 2030-ban.
Kiemelt kép forrása: Canva