Vállalatok

Az európai olajipari óriások visszalépnek a megújuló energiaforrások útjáról

S.Rita | 2024.11.19. 06:05

Közel öt évvel ezelőtt a BP ambiciózus kísérletet tett arra, hogy olajipari vállalatból alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiára összpontosító vállalkozássá alakuljon át. A brit vállalat most megpróbál visszatérni a gyökereihez, mint nagy olaj- és gázipari szereplő, és egy olyan növekedési tervvel állt elő, amely felveszi a konkurensekkel a versenyt, felélénkíti a részvényárfolyamát, és eloszlatja a befektetők jövőbeli nyereséggel kapcsolatos aggodalmait. A rivális Shell és a norvég állami irányítású Equinor szintén visszavágja az évtized elején meghatározott energiaátalakítási terveit.

 

Irányváltásuk két fontos fejleményt tükröz: az ukrajnai orosz invázió okozta energiasokkot és számos megújulóenergia-projekt – különösen a tengeri szélerőművek – jövedelmezőségének csökkenését a költségek emelkedése, az ellátási lánc problémái és a műszaki problémák miatt – írja a Reuters.

Murray Auchincloss, a BP vezérigazgatója a teljesítmény javítására és a hozam növelésére irányuló törekvés részeként milliárdokat tervez új olaj- és gázipari fejlesztésekbe fektetni, többek között az amerikai öböl partvidékén és a Közel-Keleten.

A BP lelassította az alacsony szén-dioxid-kibocsátású tevékenységeket: 18 korai szakaszban lévő potenciális hidrogénprojektet állított le, és bejelentette, hogy tervezi a szél- és napenergia-üzletágak eladását. Nemrégiben több mint felére, 40 főre csökkentette londoni hidrogén-csapatát – mondták a Reutersnek a vállalat forrásai. A BP szóvivője nem kívánta kommentálni az elbocsátásokat.

Wael Sawan, a Shell vezérigazgatója kíméletlen megközelítést ígért a teljesítmény és a hozam javítása, valamint a nagyobb amerikai riválisokkal, az Exxon Mobillal és a Chevronnal szemben tátongó értékelési szakadék megszüntetése érdekében.

A vállalat csökkentette az alacsony szén-dioxid-kibocsátású tevékenységeket, beleértve a tengeri szélerőműveket és a hidrogénprojekteket, visszavonult az európai és kínai energiapiacokról, eladta a finomítókat, és gyengítette a 2030-ra kitűzött szén-dioxid-csökkentési célt.

A Shell vevőket keres a Select Carbon ausztrál vállalatra, amelyet 2020-ban vásárolt fel, és amely a szén-dioxid-kibocsátás ellensúlyozására használt mezőgazdasági projektek fejlesztésére szakosodott – mondták a Reutersnek a vállalathoz közel álló források. A Shell szóvivője nem kívánt nyilatkozni.

Közel öt évvel ezelőtt a BP ambiciózus kísérletet tett arra, hogy olajipari vállalatból alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiára összpontosító vállalkozássá alakuljon át. (Fotó: Canva)

 

Szakemberhiány?

Néhány BP-alkalmazott azon tűnődik, hogy a vállalat megtartja-e a szükséges tapasztalattal és készségekkel rendelkező személyzetet ahhoz, hogy újra olaj- és gázipari nagyvállalat legyen. Az alkalmazottak kérdésekkel bombázták Auchincloss vezérigazgatót egy október eleji online munkavállalói fórumon, amikor a beszélgetésen részt vevő források szerint részletezte a hajó megfordítására vonatkozó terveit.

Elmondta nekik, hogy a BP új olaj- és gázkitermelést fog és tud is fejleszteni, megfordítva ezzel elődje, Bernard Looney stratégiáját, amely a megújuló energiatermelő eszközök kiépítésére, a kibocsátás csökkentésére, valamint az olaj- és gázkitermelési célok lassú csökkentésére irányult.

A Reuters-szel folytatott beszélgetések során néhány alkalmazott azt mondta, hogy kétséges, hogy a BP-nek van-e elég tározómérnöke ahhoz, hogy beindítsa az olaj- és gázkitermelés növekedését, miután 2020 óta több száz embert bocsátott el az upstream részlegből. A BP szóvivője nem kívánta kommentálni a munkavállalói fórumon történt megbeszélést.

Az Equinor, amely 2022 óta Európa fő földgázszállítója, elindította alacsony szén-dioxid-kibocsátású üzletágának felülvizsgálatát, amelyet belsőleg REN Adjustnak neveztek el, és amelynek keretében több korai szakaszban lévő projektet selejteztek, hogy a fejlettebb tengeri szélerőművekre összpontosítsanak.

Az Equinor a Reuters megkeresésére elmondta, hogy alkalmazkodik a piaci realitásokhoz: „A cél a versenyképesség erősítése és a hatékony versenyzés, amikor az iparág a jelenlegi visszaesés után újra fellendül.”

A vállalatok azonban nem mondtak le teljesen az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiába történő beruházásokról. A vezetők szerint inkább olyan területekre összpontosítanak, mint a bioüzemanyagok, amelyekről úgy érzik, hogy gyorsan profitot termelhetnek.

A Shell, a BP és az Equinor emellett folytatja néhány már folyamatban lévő tengeri szélerőmű-projekt fejlesztését, és azt mondják, hogy további beruházásokat is eszközölhetnek, ha a megtérülés versenyképes. Emellett hidrogénprojekteket is fejlesztenek, amelyeket főként a finomítói tevékenységük szén-dioxid-kibocsátásának csökkentésére használnának.

„Azt tapasztaljuk az átmeneti növekedési üzletágainkkal kapcsolatban, hogy ugyanolyan szintű megtérülésre kell számítanunk, mint a történelmi üzletágainktól, ha hosszú távon jelentős tőkét akarunk befektetni” – mondta Auchincloss a Reutersnek október 29-én.

A francia TotalEnergies kivétel, amely folyamatosan befektet az alacsony szén-dioxid-kibocsátásba, és erősen megelőzi a Shell és a BP megújulóenergia-kapacitását.

Az irányváltás két fontos fejleményt tükröz: az ukrajnai orosz invázió okozta energiasokkot és számos megújulóenergia-projekt – különösen a tengeri szélerőművek – jövedelmezőségének csökkenését a költségek emelkedése, az ellátási lánc problémái és a műszaki problémák miatt. (Fotó: Canva)

 

Az egyensúly megteremtése

A vállalatok energetikai átállási terveinek lassulása egybeesik azzal a figyelmeztetéssel, hogy a világ le fog maradni az ENSZ által támogatott céltól, miszerint az évszázad végére 1,5 Celsius-fokra korlátozza a globális felmelegedést, ami az éghajlatváltozás katasztrofális hatásainak elkerülése érdekében szükséges. Ez azt jelenti, hogy a vállalatok valószínűleg nem érik el, vagy lefelé kell módosítaniuk a kibocsátáscsökkentési célokat – mondta Rohan Bowater, az Accela Research elemzője.

És miközben az iparági vezetők arra összpontosítanak, hogy a közeljövőbeli hozamokat növeljék az olajra és a gázra fordított nagyobb kiadásokkal, a fosszilis tüzelőanyag-fogyasztás kilátásai egyre bizonytalanabbak.

A Nemzetközi Energiaügynökség a múlt hónapban közölte, hogy a globális olajkereslet az évtized végére tetőzik, mivel az elektromos járművek eladásai növekednek. A befektetők továbbra is szkeptikusak azzal kapcsolatban, hogy az európai olajipari óriások képesek-e fenntartani a nyereséget. Részvényeik alulteljesítették az amerikai riválisokét, még akkor is, amikor az éghajlatvédelemmel foglalkozó befektetők a megújuló energiaforrásokról való elmozdulást fájlalják.

„Ahhoz, hogy az átállási tervek tartósak legyenek, a vállalatoknak megfelelő ösztönzőkre van szükségük a menedzsment számára, egyértelmű bizalomra a részvényesek részéről, és az érték bizonyítására kell összpontosítaniuk. A BP például továbbra is középen áll, és küzd az alacsony szén-dioxid-kibocsátású beruházások és a részvényesi elvárások közötti egyensúly megteremtéséért” – mondta Bowater.

 

Kiemelt kép forrása: Canva

  S.Rita
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2024 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.