Érdemes megfigyelni a fősodratú média működését: kb. 2023-ig az autógyárak között a VW volt a mintapolgár, mert mindent feltett az elektromos átállásra. A Toyota és a BMW vezérei játszották az antihőst, mert mertek másként gondolkodni, és két lábbal a földön járni.
Mostanság Kínában „igen meleg lett a pite” a nem helyi márkáknak, és az európai elektromos autó értékesítés is lelassult.
Ezeknek köszönhetően változott a széljárás, azaz a valóság beköszöntött. A németeknél már annyira helyzet van, hogy ki lehetett mondani, hogy drága a hazai gyártás, lesznek elbocsátások és megszorítások. A sajtó részéről a VW felé megnyilvánuló kedvesség pedig gyorsan elillant.
Jó tudni, hogy a világ legnagyobb autógyártója címet sokáig birtokló vállalat hatalmas. Ez annyit jelent, hogy a közel 700 ezer dolgozó 27 ország kereken száz gyártóüzemében termel. Évente több mint 900 ezer autó hagyja el a futószalagokat. Itthon, csak az Audinál tízezer feletti a létszám.
A korábbi igazgató által elkövetett baklövéseket nem lesz egyszerű korrigálni, de a vészhelyzet kezelése elkezdődött.
A kínai piacon az Audi bemutatta a négy karika nélkül futó, AUDI feliratú tanulmányát, amelyet a kínai partnerével állítottak kerékre. A VW is gőzerővel ténykedik a saját, Kína specifikus elektromos autóin. A sokat emlegetett, belépő szintű ID.2-n is dolgoznak. A lényeg, hogy a vezetés átváltott vész üzemmódba, és próbálják menteni a menthetőt. A menekülési tervben nagy szerepet kapnak az elektromos autók.
A Rivian egy R. J. Scaringe által 2009-ben alapított autógyár, amely elektromos autókra specializálódott. Jelenleg két nagyobb modellt, az R1 szabadidő-autót és a T1 kisteherautót kínálják. A kínálatuk pedig nemsokára bővül kisebb szabadidő-autókkal.
A nyáron járta körbe a szaksajtót, hogy a VW és a Rivian közös munkára készül. Októberben jött ki a hivatalos közlemény, hogy megalapították a Rivian and VW Group Technology, LLC-t. A közös vállalat első telephelye Palo Altóban lesz. A kaliforniai székhely mellett lesz egy másik észak-amerikai bázisuk, és persze Európában is nyitnak irodát.
Az üzlet egyszerűen működik: a Rivian az évek alatt kap 5,8 milliárd dollárt, aminek segítségével fel tudja pörgetni az R2 néven futó, belépő szintű szabadidő-autójának a gyártását. Ez az összeg nagyban segíti a folyamatos pénzhiánnyal küzdő startup mindennapi működését.
A Riviannek sosem volt problémája az autót működtető és uraló szoftverek fejlesztésével és működőképességével. Ez a vállalat egyik erőssége.
Ezért a közös munka ezen a téren is fog folyni. Az egyik részvényesük az Amazon. Ezért ők készítették a csomagküldő hálózat áruszállítóját, ami természetesen elektromos. Ez a tapasztalat is jól jöhet a VW-nek.
A VW-nek az autógyártással és az autók minőségével sosem volt gondja, de a lassan és rosszul működő szoftverek rendesen megtépázták a márka hírnevét. A cégcsoportnak nem a gyöngyszeme a CARIAD, a hat betűs rövidítés takarja a németek autós szoftverfejlesztéssel foglalkozó üzletágát. A 2020-ban alapított részleg hatezer főt foglalkoztat.
Miattuk késett számos típus premierje. A legfrissebb Audi Q6 és Porsche Macan, illetve a Porsche Boxster és Cayman kettős csúszása. A Golf VIII és a VW ID.3 központi kijelzőjének működése sem egy sikertörténet.
A jelek szerint a területtel való szenvedést megunták, és ez lehet a VW legnagyobb nyereménye a közös munkában. A Riviannek köszönhetően könnyen „át tudják lépni” a botladozó részleget, ennek köszönhetően működőképes és stabil programok tudnak futni pár év múlva az autókban.
Az amerikai partnertől a németek elleshetik a startupokra jellemző fejlesztési és gondolkodási módszereket, ennek segítségével gördülékenyebbé tehetik a saját működésüket. Az óriáscég átalakítására, innen is vehetnek át ötleteket.
A VW ugyanazt adhatja az amerikai partnernek, amit a Toyota nyújt az eVTOL, azaz helyből felszálló repülőket készítő amerikai vállalkozásnak. A japánok közös munkáját a Haas F1-es csapattal szintén ez mozgatja. Magas szintű szakértemet adhatnak át a gyártás-szervezés, gyártás és a beszerzés terén. Plusz ott a VW amerikai márkakereskedői hálózata is, ami nagy segítség lehet a Rivian terjeszkedésében.
A VW sok milliárd eurós befektetéssel hozta létre a mai elektromos autók padlólemezét (MEB), amelyet számtalan márka használ. És ott az Audi és a Porsche, és nemsokára a Bentley által is használt prémium padlólemez (PPE). Az ezek kifejlesztésénél szerzett tapasztalatokat érdekes lesz ötvözni a Rivian szemléletével. A lényeg, hogy ez az együttműködés nem csak a két vállalatnak lesz jó, hanem az elektromos autók terjedését is segíti.
Kiemelt kép forrása: Rivian