A Kalvebod Brygge alagút 1,3 km hosszan húzódik a város alatt, mielőtt a Kalvebod Brygge vízparti területnél lefolyik. Az alagút 10 000 köbméter vizet képes tárolni a heves esőzések, felhőszakadás idején, amiről az EuroNews cikke árul el részleteket.
A felhőszakadás olyan intenzív időjárási esemény, amikor egy 10 négyzetkilométeres területen egy óra alatt több mint 10 cm csapadék hull. Ezek a felhőszakadások hatalmas pusztítást végezhetnek, és intenzív áradásokat okozhatnak. Leggyakrabban Indiában és Pakisztánban fordulnak elő. Idén júliusban a hirtelen áradások és felhőszakadások pusztító károkat okoztak Uttarakhand (India) több területén.
Szakértők szerint az ilyen események gyakorisága az elmúlt években világszerte nőtt, részben az éghajlatváltozás miatt.
„Változó éghajlattal állunk szemben, és ez hatással lesz az esőmennyiségre, amelyet kezelni kell majd” – mondja Reinholdt Jensen.
A Kalvebod Brygge alagút építése 2020 tavaszán kezdődött, és várhatóan 2027-re készül el. Drága projekt, de a mögötte állók szerint az alternatíva még költségesebb lehet. 2011-ben egy „ezeréves” árvíz során két óra alatt több mint 120 mm eső zúdult Koppenhágára, és mintegy 1 milliárd eurós kárt okozott.
Egy nemrégiben a Nature folyóiratban megjelent tanulmány az éghajlatváltozásból eredő globális károkat 36 billió euróra becsülte, ami nagyjából hatszor nagyobb, mint a globális felmelegedés két fokra való korlátozásához szükséges mérséklési költségek.
Koppenhágában mintegy 300 másik projekt van folyamatban, ami közé tartozik az esővíz helyben történő kezelése, ahelyett, hogy a csatornákba vezetnék.
A Sankt Kjelds Plads – Koppenhága klímabarát városrészének darabja – egy természetalapú felhőszakadás-védelmi projekt, amely óriási zöld „szivacsként” működik, hogy megállítsa és visszatartsa az esővizet. A mechanizmus egyszer, de nagyszerű: a szürke, betonozott terület több mint háromnegyedét zöldterületté alakították át.
Rasmussen szerint Koppenhágának a következő évszázadban akár 30 százalékkal több esővel kell szembenéznie, és munkájukkal megvédhetik a pincéket, az infrastruktúrát és a polgárokat.
„Azok a felhőszakadások, amelyek az elmúlt 12 évben vagy még annál is gyakrabban fordultak elő, elég jól illeszkednek az éghajlatváltozással foglalkozó kormányközi munkacsoport előrejelzéséhez, ami szerint 30 százalékkal több mindennapi eső és gyakoribb felhőszakadások vannak kilátásban. Ha a projektek sikeresnek bizonyulnak, akkor meg tudjuk védeni a várost egészen az úgynevezett százéves esőzésekig.“
Kiemelt kép: Canva