Innováció

Új módszerrel egyszerűsítik az atomenergiához és energiatároláshoz használt anyagok előállítását

Devenyi Dalma | 2024.11.29. 05:35

A Szkolkovói Tudományos és Technológiai Intézet (Skoltech) és a Tomszki Politechnikai Egyetem tudósai a plazmadinamikus szintézis módszerét alkalmazták két anyag előállítására nanopor és bevonat formájában.

 

Az anyagok egyike a karbid, ami titán, cirkónium, nióbium, hafnium és tantál szénnel alkotott vegyülete, másik pedig a karbonitrid, ami az átmeneti fémek karbidjaiból és nitridjeiből képződő szilárd oldat. A tanulmány eredményeit a Journal of Alloys and Compounds című folyóiratban tették közzé, amiről a Global Energy is beszámolt.

 

Ez teszi őket megkerülhetetlenné

A magas entrópiájú vegyületek olyan vegyületek, amelyek legalább öt különböző elemet tartalmaznak. E vegyületek közé tartoznak a titánból, cirkóniumból, nióbiumból, hafniumból és tantálból szintetizált karbidok és karbonitridek, amelyeket a Skoltech és a Tomszki Politechnikai Egyetem tudósai szintetizáltak.

A tudósok úgy vélik, hogy a karbid mechanikai tulajdonságai és hőmérsékleti stabilitása miatt az egyik legalkalmasabb anyag az ultramagas hőmérsékletű kerámiaelemek gyártására.

A karbid szintézise azonban nagyon munkaigényes. A nyersanyagokat általában alapos előkészítésnek kell alávetni, és hosszú ideig kezelik ultramagas hőmérsékleten (kb. 2200-2300 °C).

labor-kutatas-canva

A kutatás szigorúan ellenőrzött körülmények között zajlott. (Fotó: Canva)

 

A kutatás lépései

A tanulmány első szakaszában a tudósok különböző nitrogén- és szénkoncentrációkkal modellezték a karbonitridek különböző szerkezeteit, és vizsgálták termodinamikai stabilitásukat különböző hőmérsékleteken.

A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy a nagy mennyiségű nitrogén mechanikai károsodást okozhat az anyag rácsszerkezetében, ami negatívan befolyásolja annak stabilitását.

A tudósok a karbid és a karbonitrid előállítását a plazmadinamikus szintézis módszerével folytatták. Ebben a fázisban nagy sebességű ívkisüléses plazmasugarat használnak a plazmakémiai szintézisreakciók közegeként.

„Dolgozatunk egy egyedülálló kutatási eszköz, egy koaxiális magnetoplazmagyorsító használatát írja le. Az 1 ezredmásodpercnél rövidebb impulzushossz alatt nagy sebességű plazmasugár alakul ki. Ez eléri az egyedi nanoanyagok előállításához szükséges hőmérsékletet, nyomást és kristályosodási sebességet. A Skoltech munkatársaival közösen számítógépes tervezési módszereket alkalmaztunk annak érdekében, hogy egy kísérlet során a Ti, Zr, Nb, Hf, Ta, C és N anyagokat egyetlen struktúrában egyesítsük.” – idézi Dmitrij Nikitint, a műszaki tudományok kandidátusát a Skoltech.

A tanulmány kimutatta, hogy a plazmadinamikus szintézismódszer nem igényli a nyersanyagok speciális előkészítését. Emellett sokoldalúan alkalmazható, lehetővé téve a legkülönbözőbb anyagosztályok szintézisét. Ez a módszer nemcsak nagyentrópiájú karbid előállítását teszi lehetővé, hanem nitrogén adagolását is a kristályrácsba.

 

Kiemelt kép: Canva

  Devenyi Dalma
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2024 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.