Hír

Fekete homokviharok: Izland éghajlati rejtélye és hatása a klímaváltozásra

G. Sziszi | 2024.12.02. 05:35

Az izlandi fekete por – amely akár Európa más területein is megjelenhet – kulcsszerepet játszhat a globális klímamodellek tökéletesítésében. A tudósok kutatásának célja, hogy a magaslégköri por hatásait elemezve előrejelzéseket készíthessenek a jövő időjárási és klímamintáiról.

 

Az északi szigetország különleges helyszín a por és a homokkutatásban, mivel Európában itt található a legnagyobb és legaktívabb sivatagi terület, amelyet nem narancssárga homokdűnék, hanem fekete vulkáni por borít – írta meg az Euronews.

Bár a terület nem a hagyományos értelemben vett sivatag, az ottani szél erős porviharaival, amelyek a magas szélességi fokú por (HLD) kategóriájába tartoznak, jelentős hatással van a globális klímára. 

Pavla Dagsson-Waldhauserova, az Izlandi Mezőgazdasági Egyetem kutatója elmondta: „Találtunk izlandi fekete port Finnországban, de még Szerbiában is”, ami azt mutatja, hogy a por nemcsak Izlandon, hanem más távoli helyeken is jelentős szerepet játszhat.

 

Izland egészét tekintve felföld, átlagosan 600-800 m tengerszint feletti magassággal. (Fotó: Pixabay)

 

A por eredete és az elsivatagosodás hatásai

A fekete sivatagok azonban nem természetes jelenség, hanem emberi tevékenység következményei. A vikingek kezdetben erdőket próbáltak telepíteni, de a sziget hidegebb, szelesebb klímája miatt az erdőgazdálkodás nem bizonyult fenntarthatónak. Ennek következtében az ország területének 98%-a most kopár, sivatagos állapotban van.

Az ENSZ az elsivatagosodást „korunk legnagyobb környezeti kihívásai” közé sorolja, mivel az éghajlatváltozás és az emberi tevékenységek hozzájárulnak a buja területek sivatagosodásához.

A vulkánkitörések is hozzájárulnak a helyi környezet megváltozásához, mivel a kitörések során nagy mennyiségű vukáni hamu kerül a légkörbe, amely fokozza a sivatagos környezetet.

 

A sötét por hatása az éghajlatra

A különbség az izlandi fekete por és más sivatagok világosabb porai között az, hogy a sötétebb színű részecskék elnyelik a napfényt, ezzel felmelegítve a földet és a levegőt.

A Myrdalsjökull-gleccseren végzett megfigyelések azt mutatják, hogy a fekete homok felgyorsítja a jég olvadását, mivel a por hőt gyűjt, amely felmelegíti a gleccsert.

Az éghajlatra gyakorolt legfontosabb hatás a [por] lerakódása a krioszférára” – magyarázta Dagsson-Waldhauserova, aki szerint a fekete por különösen nagy hatással van a gleccserekre. A gyorsabban olvadó gleccserek miatt több por kerül a légkörbe, ami tovább növeli a problémát, mivel az ilyen típusú porok korlátlan forrást jelenthetnek.

Izland a bolygó egyik legaktívabb vulkanikus területe. (Fotó: Pixabay)

 

A por és a felhőformálás kapcsolata

A magas szélességi körökön szálló por nemcsak felmelegíti a légkört, hanem a felhőképződésben is szerepet játszhat. A por részecskék jégkristályok magjaként működhetnek, így elősegítve a felhők kialakulását.

Polly Foster, a Leedsi Egyetem kutatója szerint: „Már egy maréknyi porszemcsének is óriási hatása lehet a felhők kialakulására és élettartamára.”

A por tehát nemcsak a légkört melegítheti, hanem hűtő hatással is rendelkezhet, mivel a felhők visszaverik a napfényt és befolyásolják a hőmérsékleti viszonyokat.

A felhőképződés a Föld éghajlatának szabályozásában kulcsszerepet játszik, mivel a felhők visszaverik a napfényt, ugyanakkor megtartják a hőt is. Ezáltal a por és a felhők közötti interakciók jobban előrejelezhetik az éghajlatváltozás jövőbeli irányvonalát

 

A technológiai újítások szerepe

A por hatásainak jobb megértéséhez új mérési technikákra van szükség. A kutatók most drónokat használnak, amelyek képesek több kilométer magasba emelkedni, és valós időben mérni a hőmérsékletet, páratartalmat, valamint a részecskék méretét és számát.

Ben Pickering, a Menapia dróngyártó cég meteorológiai vezetője elmondta: „A drónok olcsó és megbízható megoldást kínálnak, és képesek olyan méréseket végezni, amelyeket korábban csak drága időjárási ballonokkal lehetett elérni.

 

Kiemelt kép: Daniela De Lorenzo

  G. Sziszi
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2025 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.