Szabályozás

Ráveheti Európa Kínát, hogy ossza meg az akkumulátorokkal és technológiával kapcsolatos titkait?

S.Rita | 2024.12.03. 06:05

Az EU állítólag a kínai szellemi tulajdon megszerzését célozza meg finanszírozásért cserébe.

 

Korábban, ha külföldi autógyártók Kínában akartak üzletelni, gyakorlatilag kénytelenek voltak közös vállalatot létrehozni egy helyi gyártóval. Bár ez a politika az évek során megváltozott, úgy tűnik, az Európai Unió valami hasonló szabályozást próbál megvalósítani.

 

A terv háttere

A Carscoops szerint az EU tisztviselői olyan új szabályok bevezetését tervezik, amelyek megkövetelnék a kínai vállalatoktól, hogy szellemi tulajdonukat átadják európai cégeknek a támogatásokért cserébe.

Ez a szabályozás állítólag decemberben lép életbe, és 1 milliárd euró értékű akkumulátorfejlesztési támogatásokra vonatkozik.

A cikk két magas rangú tisztviselőt idézett, akik szerint a tervet más támogatási programokra is kiterjeszthetik. Ugyanakkor a pontos részletek még nem véglegesek, és változhatnak.

Bár a terv meglehetősen egyértelműnek tűnik, vannak benne olyan elemek, amelyek méregpirula stratégiára utalnak, ugyanis elriaszthatja a kínai cégeket az támogatások igénylésétől, mivel ez technológia megosztását követelné meg európai versenytársaikkal. Ez végül az európai vállalatoknak kedvezhet, mivel kevesebb lehet a verseny a támogatásokért.

 

Mi az a méregpirula stratégia?

A méregpirula stratégia (angolul poison pill strategy) egy gazdasági vagy jogi eszköz, amelyet általában azért alkalmaznak, hogy megnehezítsenek vagy elriasszanak bizonyos nemkívánatos üzleti lépéseket vagy akciókat.

Az elnevezés egy olyan helyzetre utal, ahol a cél az, hogy a cselekvés a másik fél számára kedvezőtlen vagy költséges legyen. A stratégia leggyakrabban vállalatfelvásárlások (pl. ellenséges felvásárlások) megakadályozására szolgál, de más területeken is használatos.

Az EU példájában a kínai cégek ösztönzőkért cserébe technológia megosztására való kényszerítése úgy működhet méregpirulaként, hogy elriaszthatja a kínai vállalatokat az ösztönzők igénylésétől, ezáltal csökkentve az európai cégekkel való versenyt.

Magyarországon sem ismeretlenek a kínai cégek. (Fotó:CATL)

 

A részletek még tisztázatlanok

Nem világos, hogy pontosan ez a tisztviselők célja, de az EU-nak óvatosan kell eljárnia, mivel a Financial Times rámutatott, hogy a CATL és az Envision Energy jelentős beruházásokat hajtott végre európai létesítményekben. Emellett nyilvánvaló, hogy Kína valószínűleg felháborodna az ilyen lépésen, és akár megtorló intézkedéseket is hozhatna.

Nem ez lenne az első alkalom, hogy Kína visszavág. Korábban jelentős vámot vetett ki az európai brandyre, válaszul Európa kínai elektromos járműveket célzó lépéseire.

Akkoriban Kína Kereskedelmi Minisztériuma azt is kilátásba helyezte, hogy megcélozhatják a sertéshús- és tejtermékimportot, valamint a „nagy hengerűrtartalmú üzemanyaggal működő járműveket”, például a luxus- és sportautókat.

 

Kiemelt kép: Canva

  S.Rita
Bejegyzés megosztása
Ajánlott cikkek
Iratkozz fel hírlevelünkre!
©2025 NRGREPORT, Minden jog fenntartva.