A turbinát egy adott földrajzi terület egyedi szélviszonyaihoz szabták – írja az Interesting Engineering. Az EvoPhase azt állította, hogy a mesterséges intelligencia által vezérelt tervezési folyamatot arra használta, hogy a Birminghamben tapasztalható szélsebességre vonatkozó terveket hozzon létre és tesztelje azok hatékonyságát, amely 3,6 méter/másodperc sebességgel lényegesen alacsonyabb, mint a legtöbb turbina 10 méter/másodperc értékű teljesítménye.
Az eszközről ITT tekinthet meg videót.
Leonard Nicusan, az EvoPhase technológiai vezetője elmondta, hogy olyan turbinát szerettek volna, amely képes kihasználni Birmingham viszonylag alacsony szélsebességét, miközben képes kezelni a környező épületek által okozott turbulenciát.
Nicusan kiemelte, hogy a kialakításnak kompaktnak és könnyűnek is kellett lennie, hogy alkalmas legyen a tetőre történő telepítésre.
Emellett a vállalat megtalálta a centrális pont körül forgó, ívelt lapátok optimális kialakítását, és megerősítette, hogy a Birmingham környékén használt meglévő kialakításoknál akár hétszer hatékonyabb lesz.
Nicusan hangsúlyozta, hogy a mesterséges intelligencia használata elengedhetetlen ahhoz, hogy megszabaduljunk a turbinák tervezését az elmúlt évszázadban befolyásoló, régóta fennálló előítéletektől.
„A mesterséges intelligencia lehetővé tette számunkra, hogy olyan tervezési lehetőségeket fedezzünk fel, amelyek meghaladják a hagyományos emberi kísérletezés kereteit. Néhány hét alatt több mint 2000 szélturbina-tervet tudtunk létrehozni, tesztelni és finomítani, jelentősen felgyorsítva ezzel a fejlesztési folyamatot, és elérve azt, ami a hagyományos módszerekkel évekbe és több millió fontba került volna” – tette hozzá Nicusan.
Az EvoPhase által végzett evolúciós szimulációk megerősítették, hogy a Birmingham Blade akár hétszer hatékonyabb, mint a meglévő tervek Birmingham szélsebessége és városi környezete mellett.
A végleges terv nem csupán egy prototípus – ez egy olyan előrejelző megoldás, amely készen áll a valós használatra, állította Nicusan.
A KwikFab által gyártott Birmingham Blade első iterációja a tervezés gyártási megvalósíthatóságának demonstrálására összpontosít.
Egy alumínium változatot egy birminghami tetőteraszon helyeznek el értékelés és tesztelés céljából, a végleges termék pedig várhatóan 2025 végére lesz elérhető.
Az EvoPhase mesterséges intelligencia által vezérelt evolúciós tervezési folyamat, amelyet a Birminghami Egyetem Dr. Kit Windows-Yule által vezetett kutatócsoportja fejlesztett ki, a természetes szelekciót szimulálja. Ez a megközelítés lehetővé teszi több paraméter egyidejű optimalizálását, elkerülve a teljesítménytényezők közötti hagyományos kompromisszumokat – olvasható a sajtóközleményben.
Paul Jarvis, a KwikFab munkatársa azt állította, hogy Birminghamben elegendő tehetség és hely áll rendelkezésre ahhoz, hogy a tervezéstől a prototípusok elkészítéséig gyors átfutási időt biztosítsanak a szélturbinák számára, amelyeket földrajzilag a világ többi részén a különleges helyi körülményekhez igazítanak.
„Egy összetett terv alapján heteken belül le tudunk gyártani és el tudunk szállítani egy prototípust tesztelésre. Olyan szervezetekkel szeretnénk együtt dolgozni, amelyek a lehető legtöbbet szeretnék kihozni a szélenergiából, a fenntartható energiaforrásból, amely ingyenes és minden országban jelen van” – mondta Jarvis.
Kiemelt kép forrása: Birminghami Egyetem