2023-ban a Danfoss együttműködött a Volvóval, hogy bemutassa, hogyan segíthet technológiája az ellátási láncok szén-dioxid-mentesítésében.
„Az a célunk, hogy ügyfeleink preferált partnerei legyünk a szén-dioxid-mentesítésben, és ahhoz, hogy ezt a tiszteletet és hűséget kiérdemeljük ügyfeleink részéről, nekünk magunknak is vezető pozíciót kell kiépítenünk a fenntarthatóság terén” – mondta Torben Christensen, a Danfoss fenntarthatósági vezetője és globális szolgáltatásokért felelős vezetője az Euronewsnak.
A dániai Nordborgban található Danfoss gyárban két óriási robotkar szereli össze a fedélzeti töltőt, amely akkora, mint egy nagy bőrönd. A rendszer alapvető fontosságú az elektromos járművekben, mivel ez kezeli az akkumulátor töltésének módját.
A legtöbb nyilvános és otthoni töltőrendszer váltakozó áramot (AC) szolgáltat, de az elektromos aztó akkumulátorok egyenáramként (DC) tárolják az energiát. A fedélzeti töltő kezeli ezt az átalakítást. Enélkül az elektromos jármű teljes mértékben a külső egyenáramú gyorstöltőkre támaszkodna, amelyek kevésbé elterjedtek és drágábbak a beszerelésükben.
A nagy tehergépkocsiknak a személyszállító járművekhez képest nagyobb fedélzeti töltőt igényelnek, mivel nagyobb az energiaigényük, és a jármű üzemképességének fenntartásához rövid megállások alkalmával gyors töltésre van szükségük.
A Danfoss Editron fedélzeti töltőjét kifejezetten a nagy teherbírású elektromos járművekhez, például teherautókhoz és buszokhoz tervezték.
Akár 44 kW töltőteljesítményt is biztosít, ami jelentősen nagyobb, mint a személyautókban használt, jellemzően 7,2-22 kW-os fedélzeti töltők.
A Volvo teherautókba a töltéshez szükséges Danfoss-alkatrészeket szerelnek, és a gyárakban egyedi szuperfeltöltőket szerelnek fel – állítja a vállalat. A Danfoss rávilágított, hogy a teherautóknak hétköznapokon jelentős időkiesést okoz a töltés.
A teherautó akkumulátora a be- és kirakodás során tölthető, ami általában körülbelül 15 percet vesz igénybe, így a teherautó elméletben 24 órán át üzemben lehet.
Hétvégén, amikor a teherautók nem üzemelnek, hosszabb éjszakai töltésre van szükség. A fedélzeti töltő az ipari járművekhez csatlakoztatott berendezéseket, például darukat vagy rakodógépeket is képes ellátni energiával.
A nehézgépjárművek az EU közúti közlekedéséből származó üvegházhatásúgáz-kibocsátás 25 százalékáért felelősek. A Nemzetközi Energiaügynökség szerint az elektromos tehergépkocsik értékesítése Európában 2023-ra csaknem megháromszorozódik, és meghaladja a 10 000 darabot, ami több mint 1,5 százalékos növekedést jelent a teljes tehergépkocsi-értékesítésben.
A Danfoss szerint a flotta segít 10-15 százalékkal csökkenteni a kibocsátását Dániában az 1. és 2. hatókörben, a vásárolt energiából származó közvetlen, illetve közvetett kibocsátásra vonatkozó mutatókban.
Ez a csökkenés a vállalat szerint évente körülbelül 250 000 liter megtakarított gázolajnak felel meg.
Kiemelt kép forrása: Danfoss